Emlak tapuda `ucuzluyor!'

Emlak tapuda `ucuzluyor!'

Hesap uzmanlarının gayrimenkul piyasasında yaptığı denetimler, emlakta her 100 YTL'lik satışın tapuda 51 YTL olarak beyan edildiğini ortaya koydu. Kaçak oranında, yabancılar Türkleri 5'e katladı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Hesap Uzmanları Kurulu, son yılların lokomotif sektörü gayrimenkul piyasasında kapsamlı bir vergi incelemesinde bulundu. Ankara, İstanbul ve İzmir'de gerçekleştirilen inceleme öncesi, 3 büyük ildeki tapu kayıtlarından başta konut olmak üzere emlak alım satım bilgileri çıkarıldı. Satış adedi fazla olan müteahhitler ve firmalar belirlendi. Daha sonra bunlardan emlak alanlar listelendi.  Ardından da bu kişilerin banka kayıtlarıyla para transferleri ve diğer para hareketleri büyüteç altına alındı.
Geçen yıl inceleme kapsamındaki mükelleflerce, yabancılara 890.7 milyon YTL'lik mülk satıldı. Ancak bu mülklerin satış değeri, tapu kayıtlarına 363.2 milyon YTL olarak yansıtıldı. Böylece 527.5 milyon YTL'lik satış gizlendi ve devletin kasasına giren tapu harcı, olması gereken seviyelerin çok altında kaldı.
Denetimlerde, inşaat sektöründe yüzde 49'luk kaçak oranı tespit edildi. Bu oranda yabancıların, Türkleri 5'e katladığı dikkat çekti. Yerli alıcılarda yüzde 30.8 olan kaçak oranı, yabancılarda yüzde 145.2'ye ulaştı.

Müteahhitler, 100 YTL'lik satışta 51 YTL beyan etti

2006'da 92, 2007'de ise 234 mükellefi inceleyen ve bu mükellefler için 1203 adet rapor yazan hesap uzmanları özetle şu bulgulara ulaştı:
İncelemeye alınan müteahhitlerle inşaat firmaları, 2006'da 1.5 milyar YTL'lik satış yaptığını beyan etti. Buna karşılık 717.2 milyon YTL'yi ise gizleyerek vergi kaçağına yol açtı.
2007'de ise beyan edilen satış değeri 2.2 milyar YTL olarak belirlendi. Bu satışlarda devletten kaçırılan tutar 1.1 milyar YTL oldu.
Mükelleflerin, satış gelirini gizleyerek kaçırdığı verginin yanı sıra, yanlış hesaplama ve diğer nedenlerle beyan ettikleri gelirlere ilişkin de eksik vergi ödediği belirlendi.
Eksik vergi tutarı, 2006 için 15.2 milyon YTL, 2007 için de 18.1 milyon YTL olarak hesaplandı.

Yabancılara da inceleme

Yabancıların yoğun şekilde mülk aldığı Antalya, Alanya, Didim, Kuşadası ve Bodrum'da gerçekleştirilen incelemelerde, 171 mükellef için 640 rapor düzenlendi.

(Milliyet)

 

pus