Emlak vergisinde 2012 sürprizi!

Emlak vergisinde 2012 sürprizi!Sürpriz, 2011'in sonunda oldu. Doğrusu kimse beklemiyordu. Açık söylemek gerekirse, ben de beklemiyordum. Emlak vergisinde yıllardır rastlanmayan bir uygulama ile karşılaştık


SÜRPRİZ NE

Aslında kendi açımdan, farklı sürprizleri yaşadığım bir yılbaşıydı.

Hem yılbaşı kutlamalarında hem de 2012 yılı emlak vergisi olayında sürprizler yaşadım.

Önce yılbaşı olayını anlatayım.

Bizim ailede yılbaşı denilince, akla hemen benim doğum günüm gelir. Her yılbaşı, ailenin bütün bireyleri toplanırız.

Bu yılbaşı, oğlum bizi Dubai'ye davet etmişti. Yılbaşı gecesi için de Dubai'nin büyük otellerinden birinin restoranında yer ayırtmış. İşte ne olduysa o restoranda oldu. Oğlum benden habersiz, eşleriyle birlikte 20 arkadaşımı, otel rezervasyonlarını yaptırıp, uçak biletlerini de alarak Dubai'ye davet etmiş.

Benim için inanılmaz bir sürpriz, olağanüstü bir doğum günü hediyesiydi.

Unutulmaz bir yılbaşı yaşadım..

Saatlerin dakika gibi geçtiği yılbaşı gecesinin sabahında, daha doğrusu öğleye doğru iPad'den gazetelere göz attım. Sonra., nasıl olduysa Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sitesine girdim.

O da ne

Emlak vergisi ile ilgili bir kararname yayımlanmıştı.

Dikkatle okuduğumda, 2012 yılı Emlak Vergisi'nde yılbaşı öncesi bir sürpriz yapıldığını fark ettim.

Yıllardır, emlak vergisine esas bina, arsa ve arazi değerleri, yeniden değerleme oranının yarısı kadar yükseltilirdi.

Bu yıl bir sürpriz yapılmıştı: emlak vergisine esas değer, yeniden değerleme oranının yarısı kadar değil, yeniden değerleme oramnda yükseltilmişti.

Bununla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı da Resmi Gazete'de yayımlanmıştı bile!..

O sırada aklıma hemen, ertesi gün Hürriyet'te yayımlanmaya başlayacak olan, 2012 vergileriyle ilgili hazırladığım yazı dizisi geldi.

Emlak vergisi değeri, her yıl 'yeniden değerleme oranının yarısı' kadar yükseltildiği için herkes gibi ben de 'bu yıl da yine aynısı olur' diye düşünmüştüm.

Ama olmamıştı..

Hemen asistanım Gülsen Hanım'ı aradım. Yılbaşı sabahı son duruma yani kararnameye göre hazırladığım bölümü e-posta ile kendisine gönderip, gazete ile temasa geçmesini ve son şekline yer verilmesini rica ettim.

Kendisi çok becerikli ve deneyimli olduğu için sonucunu beklemeden Türkiye'den gelen arkadaşlara buluşmak üzere dışarı çıktım. Biraz sonra aradı, tamamdı gereken yapılmıştı.

VERGİ ARTIşžI YÜZDE 10,26

Pazartesi Hürriyet ana gazetede başlayan diziyi çoğunuz okumuştur ama yine de okuyamayanlar olabilir, düşüncesiyle bir kez daha açıklayalım.

2012 yılında, gayrimenkullerin emlak vergisine esas olan değeri,

'Yeniden değerleme oranının yansı kadar' (yani yüzde 5,13) değil, Bakanlar Kurulu Kararı alınmak suretiyle, 'yeniden değerleme oranında' (yani yüzde 10,26) artırıldı.

Böyle olunca;

- 2012 yılında ödenecek olan emlak vergisi de yüzde 10,26 oranında artmış olacak.

- Gayrimenkul alım satımında tapu harcına esas alınacak asgari değer de 2011 yılı değerinin, yüzde 10,26 artırılmış şekli olacak.

Gayrimenkullerin, emlak vergisi değerine esas alınan artış olağan bir artıştı ama artışın oranı olağan dışı oldu..

ARTIşžIN SONUçLARI

Bir değil, birden fazla sonucu var.

- 2012 emlak vergisini, bu yıl yine Mart-Nisan-Mayıs ayları birinci taksit, kasım ayı da ikinci taksit dönemi olmak üzere iki taksitte ödeyeceksiniz.

- Emlak vergisinin yüzde 10'u oranında ödenecek Kültür ve Tabiat Varlıkları ile ilgili katkı payını da doğal olarak, yükseltilmiş değer üzerinden hesaplanan emlak vergisine göre ödeyeceksiniz.

- 2012'de gayrimenkul satarken, normal satış bedeli neyse onu göstereceksiniz. Ancak tapu harcına esas olan değer, emlak vergisi değerinin altında olmayacak.

İşin ilginç yönü, ernlak vergisine esas değer niye yasaya göre değil de yasaya göre belirlenecek değerin bir kat fazlası belirlendi

Bununla ilgili küçük bir açıklama dahi yapılmadı.

Emlak vergisinden aslan payını belediyeler aldığına göre, 'Bu yıl piyangoda büyük ikramiye belediyelere çıktı' diyebiliriz...

Hürriyet Emlak/şžükrü Kızılot