Emlakta İspanya olmak için daha profesyonel ve doğru işler yapmalıyız

Emlakta İspanya olmak için daha profesyonel ve doğru işler yapmalıyızTürkiye'nin, yabancıların gayrimenkul edinmesinde dünyanın en iyi modeli olarak gösterilen İspanya gibi büyük potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.
Yabancılara yönelik olarak da emlak hizmeti veren Arthur&Miller Gayrimenkul Emlak Danışmanlığı Genel Müdürü Bülent Arman, "Büyük-küçük tüm yabancıların ilgisi var. Ayrıca, İspanya örneğindeki gibi Türkiye'de yazlık satmak için bizimle dirsek


temasına geçen firmalar var. Ancak daha profesyonel ve doğru işler yapmamız gerekiyor" dedi.


Mersin'den başlayıp Kuzey Ege'ye kadar olan geniş bir alanın, yabancılara yazlık satışı için büyük potansiyel vaat ettiği belirtilirken, ünlü inşaatçı Ali Ağaoğlu, bu konuda "İspanya yabancılara 2.2 milyon konut satmış. Biz de yabancılara satışa odaklansak, Çanakkale'den Mersin'e uzanan kıyı şeridinde 1 trilyon dolarlık kaynak yaratabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.


Yıllardır tartışılan yabancılara emlak satışı konusunu, yabancılarla yoğun olarak çalışan Arthur&Miller Gayrimenkul Emlak'ın Genel Müdürü Bülent Arman'a sorduk.


Bülent Arman, "Türkiye, İspanya olur mu" sorumuza şu karşılığı verdi: "Özellikle sahil kentlerinden bahsetmemiz lazım. İspanya örneğinden yola çıkan büyük şirketler var. Türkiye'de ve yurt dışında fuarlara katılıyorlar. Oradan müşteri çekmeye çalışıyorlar. Çok daha profesyonel ve doğru işlerin yapılması lazım. Stratejik ortaklıklar yapmak lazım. Türkiye'nin İspanya potansiyeli vaat ettiğini gören firmalar var. Biz de firma olarak bu tip firmalarla dirsek temasındayız. Halen karşılıklı müşteri paylaşımı için görüştüğümüz firmalar var. Bize müşteri gönderecekler. Biz de bu müşterileri ağırlayacağız, Türkiye'yi tanıtacağız, İstanbul'u gezdireceğiz; nasıl yer istediklerine bakacağız ve elimizdeki projeleri göstereceğiz. Alacaklar veya almayacaklar. Biz de ortaklık yaptığımız ülkeye buradan müşteri göndereceğiz. Oradan bize müşteri gelme olasılığı daha fazla."


YATIRIMLAR HIZ KAZANDI


"Yabana ilgisini gördüğü için, bizimle temas kuran yabancı emlak firmaları var. Bu bir arz-talep olayı. Durup dururken gelmezler. Hem büyük, hem küçük yatırımcıların ilgisi olduğunu gözlemliyoruz. Anlaşma yapmak üzere olduğumuz firmalar var. Yabancılar Türkiye'ye çok ilgili ve çok ince eleyip sık dokuyorlar.


İlgilendikleri yerler için deprem raporu istiyorlar. Deprem kuşağmda bir ülke olmamız yüzünden buna dikkat ediyorlar. Yabancıları çekmek için güneyde Bodrum başta olmük üzere yatırımlar hız kazandı. Güllük'te, Bodrum'da golf sahaları, binlerce villalık siteler ve lüks turistik tesisler yapılıyor. Buralar, üst gelir grubundaki yabancılara yönelik yerler. Ayrıca, İstanbul'a yoğun ilgileri var. Tarihi semtleri araştırıyorlar. Görüştüğümüz yabancılar güneyde Bodrum, Didim ve Antalya'da yazlıklarla ilgilenirken, İstanbul'da da konutlara ilgi gösteriliyor. Ticari olarak da İstanbul'a kesinlikle ilgililer. Özellikle eski İstanbul'a. Yabancılar çok iyi takip ediyor. Fonları bir yana bırakın, yabancılar değerini verecek yer arıyor. Bizim gibi emlak firmaları ilgi irtibata geçip araştırma yapıyorlar."


İspanya modeli nasıl işliyor


İspanya'da özel sektör kanalıyla gerçekleştirilen yabancılara satışta, büyük kısmı yazlık konutlar, daha proje aşamasında elden çıkarılıyor. İşi üstlenen firmalar; Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde projelerine ilişkin site maketleriyle edinilecek konutun gerçek ölçütlerindeki konut maketini sergiliyor. Proje safhasındaki satışın ardmdan, gelen kaynakla inşaatlar hemen bitirilerek, konutlar sahibine teslim ediliyor. İspanya modelinde söz konusu sitelerin kurulduğu bölgenin çevre düzenlemesiyle köprü, alt ve üst geçit gibi altyapı yatırımlanm yapımcı firma gerçekleştiriyor. Site işletmesi yine aynı ya da başka bir firma tarafından üstleniliyor. İspanya; golf alanlarında villalar da inşa ederek, bunları milyon dolarlık fiyatlara satıyor.


İngiliz Firmasıyla İşbirliği Yapıyoruz


Türkiye'de yazlık almak isteyen yabancılara yönelik hizmet veren bir İngiliz firması olan Parador Properties'in Türkiye'de Arthur&Miller ile işbirliği yaptığını belirten Bülent Arman, "Bizim için büyük bir avantaj... Bodrum, Didim, Fethiye ve Akbük'teki konutlan Avrupa ülkelerinde pazarlıyorlar. Parador Properties ile yaptığımız işbirliği anlaşması ile her yıl birçok ev satabiliriz" diyor. Bülent Arman, işbirliğinin detaylarını şöyle açıklıyor:


"Parador, senede 1000 ev satıyor. Türkiye'de güzel projeler var diyorlar. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden muhtemel alıcıları kişi başı 99 YTL'ye yolluyorlar. Bu 99 YTL'lik fiyata uçak bileti, İstanbul veya Ankara'dan Bodrum'a transfer, 3-4 yıldızlı otelde 1 gece 2 gün konaklama dahil. Parador'un


göndereceği müşterilere portföyümüzdeki yerleri gezdireceğiz. Parador da bizim gönderdiğimiz müşterilere, kendisine uygun olan projeleri gezdirecek. Satan almak şart değil. Parador'un portföyünde 3 bin ev var. Her müteahhitle çalışmıyorlar. Müteahhitlerle arsa seçiminden başlayıp proje bitene kadar çalışıyorlar. Hatta, 'Şurada arsa var, al' diyecek kadar müteahhetleri tanıyorlar. Satın almak istemeyen geri dönebiliyor. Özel bir kampanya değil, yıl boyu devam ediyor. 2008 için anlaşma yaptık. Hedef kitlemiz 300-500 bin dolardan başlayan portföyler."


İstanbul'da hangi semtlere ilgi var


İstanbul'da, Boğaz hattı ve Beyoğlu'nun yanı sıra, Haliç ve Eminönü'nün de yabancıların ilgisinden nasibini olduğunu söyleyen Arthur&Miller Gayrimenkul Emlak Genel Müdürü Bülent Arman, "İstanbul'da ofis veya mağaza açacak firmalar için araştırma yapıyoruz. Raporu sunuyoruz. Çevre durumundan fiyatlara kadar bilgi veriyoruz. Ona göre karar veriyorlar" dedi. Yabancılar da dahil olmak üzere, son dönemde yatırımcıların Haliç tarafına ilgi gösterdiğini kaydeden Bülent Arman, "Haliç civarı çok gelişecek. Halıcıoğlu-Sütlüce tarafı değerleniyor. Çok az yer kaldı. Ataşehir'in gümrük tarafı değerleniyor. Arsa fiyatları neredeyse her ay üzerine koyuyor. Burası E-5 ve TEM'e yakın. Bu bölge önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin finans merkezi olacak. Büyük firmalar geliyor. Bir büyük grup 2 dönüm yer aldı, birinin de yatırımı var. Önümüzdeki 2 sene değer kazanması sürer" diye konuştu.


(Hürriyet)