En pahalı arazinin 3 sürpriz sahibi çıktı

En pahalı arazinin 3 sürpriz sahibi çıktı En pahalı arazinin 3 sürpriz sahibi çıktı

Ahmet Nazif Zorlu'nun 800 milyon dolar ödeyerek sahip olduğu 96 bin metrekarelik Karayolları arsası için 3 aile, "Devlet burayı bizden 40 yıl önce köprü bağlantı yollarının yapımı için istimlak etti. Ancak amacının dışında kullanılmayan alanı, kâr amacıyl

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Aralarında Çiftçiler'in de bulunduğu 3 aile, arazinin yaklaşık 20 bin metrekarelik bölümünün kendilerine ait olduğunu iddia ederek, satışı gerçekleştiren Maliye ve araziyi satan Tekel'den 162.6 milyon dolar talep etti. Davacıların avukatı "Arsa önce eski sahiplerine teklif edilmeliydi" dedi. Vatan Gazetesi'nden Yüksel Koç'un haberine göre, Sama Dubai'ye satılan ancak hukuki sorunlar aşılamadığı için devri bir türlü gerçekleşmeyen İETT arazisinden sonra Zorlu Grubu'na satılan Karayolları arazisinde de hukuki pürüz çıktı. 40 yıl önce arazinin Boğaz geçişi bağlantı yollarının yapımı için kendi ellerinden alınarak istimlak edildiğini belirten 3 aile, arazinin toplam 20 bin metrekarelik bölümünden hak talep etti. Aileler sözkonusu davayı satışı gerçekleştiren Maliye Bakanlığı ve Tekel'e karşı açarken "Satıştan elde edilen 800 milyon dolarlık gelirin 162.6 milyon doları bizim olmalı" iddiasını mahkemeye taşıdı.


Kamu yararına alınmıştı


Projesi yıllar önce yapıldıktan sonra 1970 yılında inşaatına başlanan ve 1973 yılında hizmete açılan Birinci Boğaz Köprüsü ve çevreyolu bağlantıları için 1965 ile 1975 yılları arasında Altunizade, Kanlıca, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu gibi yerleşim birimlerinde onlarca vatandaşın arsası 'Kamu yararı' gerekçesiyle istimlak edildi. Geçen yıl Zorlu Holding'e satılan ve Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün de üzerinde bulunduğu çevre ile sınırlı alanda ise 1965 ile 1975 yılları arasında istimlak edilen arsa miktarı tamı tamına 116 bin metrekare oldu. İstimlak edilen 116 bin metrekarelik arsanın sadece 20 bin metrekaresi Zincirlikuyu ve çevre bağlantı yolları için kullanılırken, kalan 96 bin metrekare yani istimlak edilenin yüzde 80'den fazlası geçen yıl yapılan ihale ile Zorlu Holding'e bağlı Zorlu Yapı Yatırım A.Ş.'ye 800 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satıldı. İhalesi 7 Mart 2007 tarihinde yapılan ve metrekaresi 8 bin 289 dolara gelen arsa, 6 Haziran 2007 tarihinde de Zorlu'ya devredildi.


Kimlerin arsası alındı?


İşte bu arsanın ilk sahipleri, bu satış nedeni ile mahkemenin yolunu tuttu. Hayat ve Hayal Göksun'un 4 parselden oluşan toplam bin 686 metrekare, Afife Necla Şamlıoğlu'nun tek parselden oluşan 512 metrekare arsası köprünün yapımına başlanan 1970 yılında Karayolları adına istimlak edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü, toplamda 2 bin 248 metrekare olan bu arsa için Göksun ve Şamlıoğlu Aileleri'ne bugünkü rayiç değer ile toplam 400 bin dolar ödeme yaptı. Aslan payı ise, toplam 21 bin 767 metrekare arsası istimlak edilen Çiftçiler Holding kuruluşu olan Çiftçiler Ticaret ve Sanayi Türk A.Ş.'nin oldu.Geçtiğimiz yıllarda mahkeme kararı ile çocuğu olmayan Tahsin Çiftçi'nin 300 milyon YTL'lik mirasının sahibi olan Tahsin Çiftçi'nin kardeşi Hikmet Çiftçi ile çocukları Mehmet Hakan Çiftçi ve Hatice Ayşe Paksoy'a ait Çiftçiler Ticaret'in 1973 yılından 1975 yılına kadar 4 parsel halinde istimlak edilen 21 bin 767 metrekarelik arsasının sadece 3 bin 982 metrekaresi yol ve çevre düzenlemesi için kullanıldı. Kalan 17 bin 785 metrekare ise geçtiğimiz yıl Zorlu'ya satılan 96 bin metrekarenin içine dahil edildi.


Kaynak:emlak.mynet.com

pus