'En yüksek binayı inşa edeceğiz'

'En yüksek binayı inşa edeceğiz'Aşçıoğlu, likör fabrikası arazisindeki projesiyle Kiler'e rakip olacak.


Dünyanın en lüks projelerinden birini hayata geçirmek için 250 milyon dolar ek yatırım yapma kararı alan holding, 65 kat çıkarak Kiler'in projesi Sapphire'in İstanbul'un en yüksek binası olma ünvanını da elinden alacak.

Kiler Holding ile birlikte Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisi için rekabet eden ve Emlak GYO'nun açtığı üçüncü ihalede arsayı 415 milyon YTL'ye alan Aşçıoğlu, rekabeti burada başlayacağı yeni projede de sürdürecek. Holdingin Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki 23 bin 711 metrekarelik arazide kat yüksekliği serbestliği bulunmasından hareketle İstanbul'un en lüks ve en yüksek projesini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Aşçıoğlu, “Ali Sami Yen ihalesini alan Eren Talu ile projelerimiz yanyana olduğu için öncelikle projelerin birbirine uyumunu gözeteceğiz ancak planımız İstanbul'un en lüks ve yüksek projesini yapmak. Şu anda İstanbul'un 64 katla en yüksek projesi Sapphire. Biz bir kat fazlasını çıkacağız” dedi.

Çarşı ofise dönüşecek

Projeyi revize ettiklerini açıklayan Aşçıoğlu, “Burada 3 katlı bir bilgisayar çarşısı yer alacaktı. Ancak projede 2 kulede yükselecek rezidanslarla çok uyumlu olmayacağını düşündük. Ofis talebi de yoğun olarak gelince onun yerine 25 bin metrekarelik ofis yapma kararı aldık” diye konuştu. 5 katlı ofis binasını da duruma göre rezidansa çevirebileceklerini belirten Aşçıoğlu, projedeki rezidansların şimdiden 65 kişi tarafından opsiyonlandığını, projede fiyatların 12 bin dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

Kullanılan malzeme ve konsept açısından dünyanın en lüks projesini yapmayı hedeflediklerini belirten Aşçıoğlu, bunun için 250 milyon dolar ekstra yatırım yapacaklarını açıkladı. Aşçıoğlu, “Miami, New York'tan sonra Dubai'daki son projeleri inceliyoruz. Emre Arolat'ın önderliğinde dünyaca ünlü mimarlardan oluşan bir konsorsiyum, projeyi yürütecek” dedi. İnşaatına yılbaşından sonra başlanacak proje, harfiyatın tamamlanmasından sonra 2 yıl içinde teslim edilecek.

Ali Sami Yen ihalesini alan Eren Talu ve Karayolları arsasında projeye başlayan Zorlu ile birbirlerine rakip olduklarını ve İstanbul'un siluetini bu 3 prestijli projenin değiştireceğini belirten Aşçıoğlu, şöyle devam etti: “Metrekare fiyatı birkaç yıl içinde 20 bin doları bulacak. Artık yatırım için Miami'ye, Cannes'a giden yatırımcıyı bu projelere çekeceğiz. Firmalar daha iyi, nitelikli projeler yapmaya zorlanacak. Önüne gelen inşaata giremeyecek hale gelecek.”

İsviçreli ortak  TOKİ  ile haftaya masaya oturacak

Likör arsasındaki proje için İsviçreli bir ortak ile anlaşan Yaşar Aşçıoğlu, “Haftaya TOKİ ile masaya oturuyoruz. İşviçreli ortağımız Birleşmiş Milletler'in desteklediği ve sosyal sorumluluk projelerine imza atmış bir şirket. İlk kez bizimle inşaata girecek” dedi. İsviçreli ortağın payının yüzde 40 olduğu konsorsiyumda Aşçıoğlu İnşaat yüzde 42, Ofton yüzde 12, Omak ve Meydanbey İnşaat da yüzde 3'er payın sahibi. Projeden 1 milyar dolar ciro beklediklerini belirten Aşçıoğlu, cironun yarısının TOKİ'ye gideceğini hatırlattı.

Bodrum'da 2 villa projesini 7 ayda tamamlayacak

- Aşçıoğlu Holding, Bodrum'da biri merkezde 80 villa, diğeri Turgutreis'te 75 rezidanstan oluşan iki projeye de Ekim'de başlıyor. Projelerin en önemli özelliği ise 7 ayda, Bodrum'un en hızlı tamamlanacak projeleri olmaları. Dairelerin yüzde 40'ının şimdiden opsiyonlandığını belirten Aşçıoğlu, İstanbul'daki projeleri ile ilgili olarak da şöyle konuştu: “Fulya'daki Selenium Twins'de 60 dairenin satışı sürüyor. Projede 235 ve 330 metrekare dairelerin metrekaresi 7 bin dolar. Etiler'deki Selenium City ve Gayrettepe'deki Selenium Panorama'da ise 158-179 metrekare daireler metrekaresi 6.500-7 bin dolardan satılıyor. Twins 30 Eylül'de, City 15 Kasım'da, Panorama ise 15 Ekim'de teslim ediliyor.”

Nihal YUVACAN / Vatan