Enerji ithalatı Afganistan ve Afrika sayesinde azalacak!

Enerji ithalatı Afganistan ve Afrika sayesinde azalacak! Enerji ithalatı Afganistan ve Afrika sayesinde azalacak!

Türkiye, enerji ithalatını azaltacak formülü Afganistan ve Afrika’da buldu. Orta Afrika’da keşif yapılmayan bölgelerde sismik arama başlatacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Afganistan’da da yabancı bir şirketle doğalgaz çıkarmayı planlıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TPAO bürokratları yaklaşık bir yıldır devam eden temaslar kapsamında geçtiğimiz günlerde Afganistan’a gitti. TPAO’nun Afganistan’da yabancı bir şirketle yüzde 40 ortak olacağı bölgede 60 milyon dolarlık yatırımla aramalara başlayacak. Libya için de yeni bir strateji ortaya konacak. Bu kapsamda yabancı şirketlerin özelikle siyasi nedenlerle çekildiği sahalar satın alınacak.


ABD ve Kanada’ya kayagazı eğitimine giden enerji bürokratlarının yeni hedefi ise 2023 yılına bu üretimlerden yıllık 6 milyar dolar gelir elde etmek. TPAO, yoğun kaya gazı rezervi tespit edilen Trakya ve Güneydoğu’daki kuyularda çatlatmalı üretim operasyonu yapmaya başladı. Başta Trakya ve Güneydoğu olmak üzere Türkiye genelinde 4,6 trilyon metreküp kaya gazı rezervi olduğu tahmin ediliyor. Karadeniz ve Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramalarında kullanılmak üzere 260 milyon liraya alınan Barbaros Hayrettin Paşa da rotasını Kıbrıs’a çeviriyor.


Hürriyet