Ercan Yalısı'na askeri müdahale!

Ercan Yalısı'na askeri müdahale!

Boğaz'daki Ercan Yalısı'nı 17.5 milyon dolara satın alan Örsan Tekstil ve Angel restoranlarının sahibi Osman Ör kredi için önce Yunan NBG Holding'e ait Finans Leasing'le anlaştıDevreye valilik üzerinden Genelkurmay girdi. Finans Leasing'in sahibi Yunanlı olduğu için kredi Ziraat'ten alındı. İstanbul Boğazı'ndaki yalılardan Bebek'teki Ercan Yalısı el değiştirdi. Yalıyı tekstil üretiminin yanı sıra Angel balık restoranlarının da sahibi Osman Ör satın aldı. Ör, satın almayı leasing yöntemiyle yaptı. Önce Finans Leasing ile faiz oranı ve kredide anlaştı. Ama atladığı konu Finansbank ve iştiraklerinin sahibinin Yunan NBG Holding olduğuydu. 2008 yılında çıkarılan yabancılara gayrimenkul satışını düzenleyen yasa gereği Türkiye'de kurulmuş yabancı sermayeli şirketlere valilik izni gerekiyor. Bu kanuna göre valilikler Türkiye'de gayrimenkul alacak yabancılardan ve yabancı sermayeli Türk şirketlerinden 14 maddelik bir istek listesini tamamlamalarını istiyor. Valilik; Genelkurmay, Emniyet Müdürlüğü ve Ticaret Müdürlüğü'nden mülkün edinilmesinde bir sakınca olup olmadığı konusunda resmi yazı ile cevap istiyor. Söz konusu bu izinlerin alınması da ciddi zaman alıyor. Ercan Yalısı'nda alıcıyla satıcının bu kadar zamanı yoktu. Ayrıca Finans Leasing hem valilik isteklerini karşılamaya zamanı olmadığından hem de tapuda karşılaştığı sürpriz nedeniyle devre dışı kaldı. Yerine Ziraat ve Ak Leasing şirketleriyle görüşmeler başladı. Leasing şirketlerinin kıyasıya faiz rekabetini Ziraat kazandı ve 17.5 milyon dolarlık yalı satışına son noktayı koydu.

Ercan'ın ailesi'nin konutuydu
Ercan Holding'in kurucusu ve sahibi Tevfik Ercan ve ailesine yıllarca konut olarak hizmet veren Bebek'teki 1000 metrekarelik Ercan Yalısı, 17.5 milyon dolara Angel Balık Restoranları'yla Örsan Tekstil'in sahibi Osman Ör'ün oldu. Tevfik Ercan'ın 5 yıl önceki ölümünden bu yana boş duran yalı, 15 gün içinde satıldı. Ercan Ailesi yalıyı, mirastan doğan vergiye takılmamak için 5 yılın dolmasının hemen ardından sattı.

Ziraat devreye girdi
BUNUN üzerine avukatların da yönlendirmesiyle Osman Ör, başta Ziraat Leasing olmak üzere diğer yerli leasing şirketleriyle görüşmelere başlar. Yalının mirasçıları adına söz sahibi olan Nükhet Ercan ise satış için gün saymaktadır. Ziraat Leasing işi sıkı tutarak, işlemi yetiştirir ve sonunda imza atılır. Osman Ör, işin bu hale gelmesinin kendisini çok meraklandırmadığını belirtirken, faiz açısından 300 bin euroyu geçen bir kayıp yaşadığını da söylemeden geçemiyor.

Mülk leasing şirketine geçiyor
LEASING işleminde kredi kullandıran leasing şirketi mevzuat gereği leasing işlemine konu mal-mülk-makine veya ekipmanı önce kendi üzerine almak zorunda. Bu mülkün devir işlemi kredi ödemesinin bittiği tarihten sonra sembolik bir rakam karşılığı alıcıya yapılır. Uygulama bankadan kredi alıp, mülk üzerine rehin koy durma işleminden farklı yürümektedir.

Prosedürler çok uzun
LEASING ile gayrimenkul alımı yapıldığında, leasing firması kredi süresi sonuna kadar mülkün tapuda maliki olarak görülmek durumunda. Ancak yukarıdaki prosedürler nedeniyle Türkiye'de işlem yapan birçok yabancı sermayeli leasing şirketi artık gayrimenkul kredisi veremiyor. Çünkü bu firmalar alıcı-satıcı arasında süreç nedeniyle sıkışıyor ve yasal prosedürlerin uzunluğu yüzünden de zorlanıyorlar.

Finans artık yabancı şirket
YALI için finansmanı sağlamak amacıyla leasing şirketleriyle hızlı görüşmelere geçilir. Bu görüşmelerde Finans Leasing, o gün için en uygun kredi faiz oranını verir ve Ör ile leasing şirketi arasında anlaşma sağlanır. Finans Leasing gerekli işlemleri yapmak için tapuya gittiğinde tapuda  'Yabancıya Satılamaz' kaydıyla karşılaşır. Ancak Finans Leasing geçen yıl Yunanlı NBG Holding'e satılmıştır ve dolayısıyla artık yabancı sermayeli bir şirkettir. Bu yüzden Finans Leasing artık mülkü üstüne geçirerek krediye taraf olamaz. Üstelik bu madde olmasa bile yabancıların gayrimenkul alabilmesi için valiliğin izin prosedürlerinden geçmesi, 14 maddelik istek listesini karşılaması gereklidir. Finans Leasing devreden çıkmak zorunda kalır.

Ercan Yalısı, Angel Restoran olacak
ERCAN Yalısı'nı satın alan Osman Ör, Angel adıyla İstanbul'da 3 restoranla hizmet veren işletmeyi Bebek'te geliştirme kararı aldığını söyledi. Ör şöyle devam etti: Bebek'teki yalıyı 6 ay içinde 1 milyon dolarlık yatırımla restoran yapacağım. Alt katı balık, üst katı et restoranı olacak.' Angel Restoranları halen Balta Limanı'nda Angel Blue, Tuzla'da Angel Mercan ve Üsküdar'da Angel Salacak adlarıyla ayda 10 binden çok müşteri ağırlıyor. Yalı 6 ay sonra Angel Bebek adını alacak.
Halil OKŞİT/Akşam