Erdemir 260 milyonluk tasarruf edecek

Erdemir 260 milyonluk tasarruf edecek

Krize önlem olarak tüm personelin ücretlerinde yüzde 35 indirime giden Erdemir'in 260 milyon liraya kadar tasarruf edeceği hesaplanıyor


Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'in, ekonomik krize karşı önlem olarak genel müdür dahil tüm personel ücretlerinde yaptığı yüzde 35'lik indirimle, 218-260 milyon lira arasında tasarruf edebileceği tahmin ediliyor.
Erdemir ve iştiraki İsdemir'de örgütlü Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) salı günü İstanbul'da yaptıkları toplantıda, 7 bin 25'i Ereğli'de olmak üzere toplam 12 bin 587 çalışanın maaşlarının yüzde 35 düşürülmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.
Analistlerin, şirkete sağlayacağı tasarruf açısından olumlu bulduğu karara göre, aralarında üst düzey yöneticilerin de bulunduğu çalışanlar maaşlarını, 16 ay boyunca yüzde 35 indirimli alacak, böylece işten çıkarılma olasılığı bulunan bin 400 kişi de işini kaybetmeyecek.

Çalışan azaltılmadı
Ata Yatırım'ın şirkete ilişkin değerlendirme notunda ücretlerde gidilecek indirim olumlu olarak nitelendirilirken, bu sayede şirketin yaklaşık 260 milyon liralık tasarruf sağlayacağı belirtildi. İş Yatırım raporunda da Erdemir'in 2008 yılında maaş ödemeleri için 829 milyon lira harcadığı, yüzde 35'lik indirimin 2009 yılında yaklaşık 218 milyon lira civarında maliyet avantajı getirmesinin beklendiği ifade edildi.

`Kalıcı iyileşmeye kadar'
Geçen yılın son çeyreğinde 1.1 milyar lira zarar eden Erdemir yılın tamamını 211 milyon liralık konsolide net kârla kapatmıştı. Analistlerin hesaplamalarına göre, Erdemir, işçi ücretlerinde yapılan indirimle 2008 yılı kârından daha yüksek tutarda bir tasarruf sağlamış olacak.
Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, çalışanlarına yönelik bir genelge yayımladı. Özgen şöyle dedi:
"Kriz dönemi başlarında tonu 1.200 dolar olan mamul fiyatlarımız 400 dolara gerilemiş olup gerilemeye de devam etmektedir.
Erdemir tasarruf tedbirleri uygulamaya koymuş ancak krizin başından bu yana 6.5 aydır eleman çıkarmayı gündeme getirmemiştir. Bu tedbirler yeterli olmamıştır. Başta ben ve yardımcılarım olmak üzere tüm yönetici arkadaşlarım, kriz sonuna kadar ücretlerimizden belli oranda fedakârlık yapmayı kararlaştırdık. Toplu iş sözleşmesinin bazı maddelerinin 16 aylık süre için tadil edilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır. Ücretler ve ücrete bağlı diğer hakların, nakdi ve gayri nakdi sosyal yardımlar hariç, 1 Mayıs tarihinden itibaren yüzde 35 oranında indirilmesi karara bağlanmıştır. Uygulama, kalıcı iyileşmelere bağlı olarak tekrar gözden geçirilebilecektir."
Erdemir, 2008'in ilk üç çeyreğinde 1.4 milyar kâr etmiş, son çeyrekte ise 1.2 milyar gibi rekor bir zarar açıklamıştı. Şirketin siparişlerinde büyük düşüş var.  Genel Müdür Özgen, krizi `ölüm sarmalı' olarak tanımlamıştı.

Ereğli'de büyük gerginlik konusuydu
Erdemir'de işveren ile işçi sendikası Türk Metal, Eylül 2008'de 22. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başladı. Görüşmeler 5 aydan fazla sürdü. Tarafların karşılıklı grev ve lokavt kararları almalarına varan gerginlikler yaşandı. Görüşmeler sürerken Türk Metal'in 34 yıllık başkanı Mustafa Özbek, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandı, yerine Pevrul Kavlak seçildi. Toplu iş sözleşmesi de 26 Şubat'ta sonuçlandı. Ancak anlaşmanın içeriği konusunda ayrıntılı açıklama yapılmadı.
Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, mart ortasında yaptığı açıklamada ellerinde bir aylık sipariş kaldığını, yeni sipariş alamazlarsa bir ay sonra üretimi durdurabileceklerini söyledi. Erdemir'den 1400 işçinin çıkarılacağına ilişkin söylentiler üzerine 20 Nisan'da 2 bin işçi Türk Metal'i protesto etti. 21 Nisan'da görüşmelerden ücretlerde yüzde 35 indirim kararı çıktı.
Anlaşmanın ayrıntıları konusunda aradığımız Türk Metal Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Y. Ziya Odabaş, "Genel Merkez'in açıklama yapmayın talimatı var" dedi. (Milliyet)

Konuyla ilgili diğer gazetelerde yer alan haberler:

Erdemir'de maaş indirimine işçiler kadar esnaf da tepki gösteriyor

Ordu Yardımlaşma Kurumu (Oyak)'nun Erdemir ve İskenderun Demir Çelik (İsdemir)'te çalışan yaklaşık 13 bin işçinin maaşını ekonomik kriz sebebiyle yüzde 35 düşürmesine yönelik tepkiler sürüyor. İşçilerden sonra şimdi de fabrikaların bulunduğu ilçelerdeki esnaf, maaş indirimlerini protesto etti. 
 
Erdemir'de maaş indirimine işçiler kadar esnaf da tepki gösteriyor
 
Erdemir Demir Çelik Fabrikası'nın bulunduğu Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir grup esnaf, 'Erdemir işçisine haklı mücadelesinde destek veriyoruz' yazılı pankart astı. İlçede 15 yıllık dükkan işleten Mülazım Küçük Arslan, "Ereğli'nin bütün geliri Erdemir'e ve işçisine endeksli. Herkes Erdemir işçisinin geliriyle geçiniyor. Esnaf yatırımlarını Erdemir'e göre yapıyor. İşçinin maaşından yüzde 35 kesinti, Ereğli'nin gerilemesi, ilçedeki işsiz sayısının artması anlamına gelir." dedi. Daha indirim kararının açıklandığı gün esnafın işinin azalmaya başladığını belirten Küçük Arslan, "Erdemir işçisinin yanındayız, gerekiyorsa onlar için miting yaparız." diye konuştu. Beyaz eşya satışı yapan Murat Yağmuroğlu ise, "Yüzde 35'lik kesinti, işçileri nasıl etkilerse, biz esnafı da o kadar etkiler. Günde 10 bin TL'lik ciro yapıyorken, şimdi bin 500 liraya düştük. Belki maaş kesintisi yüzde 10 olsaydı bizi ve işçiyi çok fazla etkilemeyecekti. İnşallah bu uygulamadan Erdemir yönetimi vazgeçer." açıklamasını yaptı.

Birleşik Metal-İş Sendikası eski Başkanı Eşref Demircan da Ereğli'yi kötü günlerin beklediğini, Erdemir'deki olayın diğer işyerlerine de örnek olacağını ifade etti. Demircan, "Krizi bahane edip faturasını tamamen çalışana çıkarmak ve bunun öncülüğünü de sendikaların yapması hiç doğru değil. Sendikanın bu konuda daha düzgün tavır alması gerekirdi." eleştirisinde bulundu. Oyak tarafından özelleştirme ile satın alınan Erdemir'de 7 bin 25, Oyak'ın ortağı olduğu İsdemir'de ise 6 bin 157 kişi çalışıyor. Oyak yönetimi, tüm işçilerin maaşını 2010 yılı Eylül ayına kadar yüzde 35 indirdiğini açıklamıştı. Fabrikalarda örgütlü Türk Metal ve Çelik-İş sendikaları da bu kararı kabul etti. Toplu görüşmelerde Oyak'ın sendikalara "Ya maaş indirimini kabul edin ya da 1.400 işçiyi çıkarırım." tehdidinde bulunduğu belirtiliyor.  (Zaman)

İlgili haber

Toplu işçi çıkarmayan Erdemir, maaşları yüzde 35 indiriyor