Erdemir yargı yoluna gidiyor

Erdemir yargı yoluna gidiyorErdemir'in geçtiğimiz yıl Eylül ayında açıkladığı Arcelor-Mittal Ambalaj Çeliği ve Borçelik'teki ortaklığını sona erdirme kararında değişiklik olmadığı bildirildi


Şirketten yapılan açıklamada Rekabet Kurulu'nun, Arcelor Mittal Ambalaj Çeliği A.Ş.'den hisse alımı ve Borçelik'teki ortaklığıyla ilgili olarak Erdemir'e verdiği toplam 20.12 milyon lira para cezası konusunda her türlü yasal işleme başvurulacağı ifade edildi.
Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Erdemir, ArcelorMittal yüzünden 20 milyon lira 'rekabet' cezası yedi
 
Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir, ArcelorMittal ortaklığı nedeniyle Rekabet Kurulu tarafından cezalandırıldı. Fransız Arcelor ile Hintli Mittal'in birleşmesiyle ortaya çıkan ArcelorMittal ile ortaklığı 'rekabete aykırı' bulunan Erdemir'e, 20 milyon 114 bin lira ceza kesildi. Yine aynı şirketle ortaklık nedeniyle Borçelik için de 2 milyon 400 bin lira ceza istendi. ArcelorMittal'e kesilen para cezası ise 1 milyon 226 bin TL oldu. Bu ortaklığın toplam faturası toplamda 23 milyon 743 bin TL'yi buldu.

Konuyla ilgili olarak 2 Nisan'da açılan soruşturmanın tamamlanması ile alınan kararda, ArcelorMittal Grubu ile Erdemir arasındaki ArcelorMittal Ambalaj'ın yüzde 25'lik hissesinin devrine ilişkin anlaşmadaki ticari anlaşmanın ve taraflar arasında rekabetçi davranışların koordinasyonuna yol açtığı belirtildi. Borusan Grubu ve ArcelorMittal Grubu tarafından ortaklaşa yönetilen Borçelik'te de, Erdemir'in sahip olduğu yüzde 9.34 hisse rekabete aykırı bulundu. Oybirliği ile alınan ve Danıştay yolu açık kararın gerekçesinin daha sonra tebliğ edileceği belirtildi. Bu durumda Erdemir'e 20 milyon 115 liralık cezasının 10 milyon 57 bin lirasını ArcelorMittal Ambalaj'a ortak oluşu, diğer yarısı da Borçelik'e ortak olmasından kaynaklandı.

Bu ortaklıklar bitsin

Kurul, ayrıca iki şirketin ArcelorMittal Ambalaj ile Borçelik'teki rekabete aykırı ortaklıklarına 12 ay içinde son verilmesi yönünde de karar aldı. Erdemir'in, ArcelorMittal Ambalaj Çeliği'nde yüzde 25, Borçelik'te de yüzde 9.34 payı bulunuyor.

Bu gelişme üzerine Erdemir yetkilileri, geçen yıl eylül ayında ArcelorMittal ve Borçelik'teki ortaklığı sonlandırma kararı aldığını hatırlatarak, şunları söyledi: "Bu kararımızda bir değişiklik olmadı, Erdemir bu ortaklıkları bitirmek istiyor. Bu konudaki yaklaşım çok net. Rekabet Kurulu'nun vermiş olduğu cezayla ilgili olarak da gerekçeli kararın bize tebliğ edilmesini bekliyoruz. Karar bize tebliğ edilir edilmez, mümkün olan her türlü yasal yola başvuracağız."
Hürriyet

Erdemir ve Arcelor'a rekabet cezası!

Rekabet Kurulu, ArcelorMittal ile Erdemir'in iki şirketteki rekabete aykırı ortaklıkları için toplam 23.7 milyon lira ceza verdi. Bu kapsamda Erdemir 20.1 milyon, Borçelik 2 .4 milyon, ArcelorMittal 1.1 milyon lira ceza ödeyecek. Kurul, iki şirketin ArcelorMittal Ambalaj ile Borçelik'teki rekabete aykırı ortaklıklarına 12 ay içinde son verilmesi yönünde de karar aldı. Yassı demir çelik ürünleri pazarında rekabetin ihlal edilip edilmediğinin tespiti için açılan soruşturma sonucunda, ArcelorMittal Grubu ile Erdemir arasındaki ArcelorMittal Ambalaj Çeliği'nin yüzde 25'lik hissesinin Erdemir'e devrine ilişkin "Hisse Devir Anlaşma"nın 4054 sayılı Kanun'a aykırı olduğuna karar verdi.
Yenişafak

Erdemir rekor ceza aldı, yasal işleme başladı

Erdemir'in geçen yıl eylülde açıkladığı Arcelormittal Ambalaj Çeliği ve Borçelik'teki ortaklığını sona erdirme kararında değişiklik olmadığı, ayrıca Rekabet Kurulu'nun, Arcelormittal'dan hisse alımı ve Borçelik'teki ortaklığıyla ilgili olarak Erdemir'e verdiği toplam 20.12 milyon lira para cezası konusunda her türlü yasal işleme başvurulacağı ifade edildi. Rekabet Kurulu geçen hafta Erdemir'e 20 milyon lira para cezası ve ortaklığı 12 ayda bitirme cezası vermişti. Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'i bünyesinde bulunduran Oyak Grubu'ndan yapılan açıklamada, "Erdemir, bu şirketlerdeki ortaklığını bitirmek istiyor. Yaklaşımımız çok net. Gerekçeli kararın bize tebliğ edilmesini bekliyoruz. Karar bize tebliğ edilir edilmez, mümkün olan her türlü yasal yola başvuracağız" denildi.
Cumhuriyet

Erdemir'e 20 milyon TL'lik rekabete aykırılık cezası