Çukurova Balkon

Erdoğan Bayraktar: Dönüşüm kredileri sıkı denetlenecek!

 Erdoğan Bayraktar: Dönüşüm kredileri sıkı denetlenecek! Erdoğan Bayraktar: Dönüşüm kredileri sıkı denetlenecek!

Çevde ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara vereceği krediyi sıkı denetim altına alacak


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Bakanlık, kredilerin amacına uygun kullanımını denetlerken, uygulama sırasında yaşanan noksanlıkların giderilmemesi halinde ise krediyi durduracak. Ayrıca kredi borcunun tamamını peşin hale getirebilecek. Koşulları uymadığı halde kredi aldıkları tespit edilenlerden, kredinin kullanılan kısımlarına gecikme zammı uygulanarak borcun tamamı peşin alınabilecek.


Konut üzerinden haklar


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında vatandaşa verilecek kredinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığının çok sıkı denetleneceğini söyledi. Bakan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüşümü sırasında, maddi durumu iyi olmayan vatandaşa kredi desteğinde bulunacaklarını belirterek, “Kimseye hak mağduriyeti yaşatmayacağız. Vatandaşın, arsa payları üzerinden, konutlar üzerinden hakları neyse, her birini vermeye çalışacağız” dedi.


Borçlar devredilecek


Bakanlık, krediyle edinilen konutun, aynı şartı taşıyan bir başkasına devri veya satılması halinde, kredi borcunu da devredecek. Devredilmeyen kredi borcu, usulüne ve sözleşme hükümlerine göre peşin hale getirilerek tahsil edilebilecek. Vatandaşlar, krediyle aldıkları konut veya iş yerini sigorta ettirecek. Sigorta, kredi borcu bitene kadar her yıl yenilenecek. Sigorta poliçeleri, vergi ve harçtan muaf olacak. Kredi kullananlara, geri ödeme süresince hayat sigortası yapılacak.


İnşaatın ilerlemesine göre hesaba yatacak


BAKANLIK, konutunu veya iş yerini kendi yapmak isteyen kiracı ya da sınırlı hak sahiplerinin kredi istemeleri durumunda, özel hesaptan kredi verebilecek.

Kredi verilirken, hak sahiplerinin, yıktırılan ve kamulaştıran yapılarda en az 1 yıl ikamet etmesi şartı aranacak.

Bakanlık, kredinin azami miktarı ile kredi önceliklerini, özel hesabın finansman durumu, proje büyüklüğü, inşaat maliyeti, inşaatların bulunduğu bölgeleri dikkate alarak her yıl ilan edecek. 

Kredi kullanmak isteyen hak sahipleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuracak. Buradaki inceleme sonucunda kredi almaya hak kazananlar, onay için Bakanlığa gönderilecek. Bakanlık, inşaatın ilerlemesini dikkate alarak, hak sahibinin hesabına para aktaracak.

Hürriyet