31 / 01 / 2023

Erdoğan Bayraktar: İnşaatların zevksiz olduğu doğru

Erdoğan Bayraktar: İnşaatların zevksiz olduğu doğru

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Küçükçekmece'de düzenlenen panelde liseli gençlerin sorularına cevap verdiTürkiye genelinde yaptıkları inşaatların zevksiz bir görüntüsü olduğu eleştirisinin sorulması üzerine Bayraktar, "Bu doğrudur, yüzde 60 doğrudur." karşılığını verdi. Ancak ülkede konut, barınma, ev problemi olduğuna dikkat çeken Bayraktar, "Bu konutları, bulduğu parayı çocuklarının eğitimine harcamaya çalışan gelir seviyesi düşük insanlar alıyor. Kentsel dönüşüm Türkiye'nin en önemli sorunudur. Güneydoğu'daki terör sorunuyla başa baş giden bir sorundur. Çok ciddi bir kaynağa ihtiyaç var." dedi. Hazine arazisinde ev yapan ve hiçbir hak sahibi olmayan vatandaşların evini alırken onlara ev vermek zorunda olduklarını vurgulayan  TOKİ  Başkanı, şunları aktardı: "'Nasıl 1 kuruş daha ucuza mal ederim' onun hesabını yapmak zorundasınız. Onun için tünel kalıp sistemi, ucuza, hızlı yapılan evler yapmak zorundayız. Ama inşallah Türkiye'nin gelir seviyesi 15 bin dolarlara geldiği zaman Türkiye de daha farklı, Karahanlılardan, Selçuklulardan gelen, Osmanlılardan gelen yöresel mimarimizi kullanmak suretiyle çok güzel mimariler yapacağız." Bayraktar, panelden önce fotoğraflarıyla hayatının anlatıldığı sunumu izlerken hüzünlendi. Mücadele içerisinde geçen hayatını dinlerken kaybettiği babası ile ilgili anılar anlatılınca üzüldüğü gözlenen Bayraktar, gözyaşlarını tutamadı. Cesur, heyecanlı ve hırslı olmak gerektiğini dile getiren Bayraktar, "Annem Moğol imparatoru kadar cesaretliydi.'' ifadesini kullandı.

OFLULAR İNŞAATÇI, BEN DE MÜHENDİS OLDUM

Erdoğan Bayraktar, "İnşaat mühendisliğinin en çok hangi yönü size çekici geldi? Neden bu alanı seçtiniz?" sorusu üzerine ise "En büyük nedeni Ofluların inşaatçı olması... Dayım inşaat teknikeriydi, onun etkisi olmuştur. İnşaat mühendisliği, çalışma sahası çok olan bir meslek. Esas benim karakterim coğrafya öğretmenliğine, icra hukukçuluğuna müsaitti.'' dedi. İnşaatçılığın kazançlı bir iş olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Sahillerdeki birçok otel inşaatçılarındır. Zenginler de inşaatçı. Yap-satçılık sektörü çok gelişti.'' şeklinde konuştu.

Bu arada TOKİ, yılın ilk dört ayında inşaatı tamamlanan 13. 979 konutu sahiplerine teslim etti. Böylece her gün ortalama 116 aile evine kavuşmuş oldu. Teslim edilen evlerin 4.394'ü alt gelir grubuna yönelik. Verilen konutların 7. 536'sını ise sosyal konutlar oluşturdu. 2011 yılına kadar 500 bin konutu hedefleyen TOKİ, bu yılın ilk 4 ayı itibarıyla 422 bin konuta ulaştı.
Zaman

Basında yer alan diğer haberler:

TOKİ Başkanı gözyaşlarını tutamadı
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, dün Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen `Küçük İstanbul Buluşmaları' isimli panelde öğrenciler tarafından soru yağmuruna tutuldu.

İhalenin iptaline yönelik soruları cevaplandıran Bayraktar, TOKİ'nin inşaatlarıyla ilgili özeleştiri de yaptı.
Fotoğraflarla hayatının anlatıldığı bölümünde duygulanarak gözyaşlarını tutamayan Bayraktar'ın panelde aktardığı görüşler ana başlıklarıyla şöyle oldu:

BABA ANISI HÜZÜNLENDİRDİ
- `Anne ve babalarınızı mutlu edin' 
Erdoğan Bayraktar, panelden önce fotoğraflarıyla hayatının anlatıldığı sunumda hüzünlendi. Kaybettiği babasıyla ilgili anılar anlatılınca gözyaşlarını tutamayan Bayraktar, şöyle konuştu: "Hayat iki kapılı bir han... Bir kapıdan gireceğiz, birinden çıkacağız. Annelerin, babaların feda edemeyeceği en önemli varlıklar evlatlarıdır. Ana hakkı en büyük haktır."      

- `Benim annem Moğol İmparatoru kadar cesur bir kadındı'
Öğrencilere, ABD'nin ilaçlardan, silahlardan kazandığı paradan çok daha fazlasını çocukların lisan eğitimindan kazandığını ifade eden ve bu yüzden ülkenin bir lisan laboratuvarı haline getirildiğini söyleyen Erdoğan Bayraktar, şu mesajları verdi: "Cesur, heyecanlı ve hırslı olun. Benim annem, bir Moğol İmparatoru kadar cesurdu" dedi.
      
- `Ben coğrafya öğretmenliğine müsattim, ama Oflular inşaatçı olur'
"Benim inşaat mühendisi olmamın en büyük nedeni, Ofluların inşaatçı olması. Ama, benim karakterim coğrafya öğretmenliğine, icra hukukçuluğuna müsaitti."


TOKİ'NİN DÖNÜŞÜMDEKİ ZEVKSİZ YAPILAŞMASI
`ZEVKSİZ İNŞAATLAR YÜZDE 60 DOĞRU'

"Tüm Türkiye'de yaptığımız inşaatların zevksiz bir görüntüsü olduğu söyleniyor. Bu doğrudur, yüzde 60 doğrudur. Fakat, bu konutları, bulduğu parayı çocuklarının eğitimine harcamaya çalışan gelir seviyesi düşük insanlar alıyor. Kentsel dönüşüm Türkiye'nin en önemli sorunudur. Güneydoğu'daki terör sorunuyla başa baş giden bir sorundur. Çok ciddi bir kaynağa ihtiyaç var."

'1 kuruşu bile hesaplamalıyız'
"Hazine arazisinde ev yapan ve hiçbir hak sahibi olmayan vatandaşımızın evini alırken ona ev vermek zorundasınız. 'Nasıl 1 kuruş daha ucuza mal ederim'onun hesabını yapmak zorundasınız. Ama inşallah Türkiye'nin gelir seviyesi 15 bin dolarlara geldiği zaman Türkiye'de daha farklı, Karahanlılar'dan, Selçuklular'dan gelen, Osmanlılar'dan gelen yöresel mimarimizi kullanmak suretiyle çok güzel mimariler yapacağız."


Ali Sami Yen ihalesi'nde
`BİRAZ DAHA VERİRLERSE DUA EDERİZ'

"Hasılat paylaşımı olarak hemen ihaleye çıkıyoruz. Biraz daha paraya ihtiyacımız var. Biraz daha verirlerse dua ederiz. Yeni ihalede ne kadar para verileceğini alan ile satan bilir. Şartları biraz daha iyileştireceğiz. Hasılat paylaşımı modelinde, işin arkasında devlet oluyor. Fiyat mutlaka biraz daha artacaktır." 
Tebernüş Kireçci

TOKİ: Ali Sami Yen'e fazla para veren olursa dua ederiz    
 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadyumu arsasına ilişkin "Hemen ihaleye çıkıyoruz hasılat paylaşımı olarak. Biraz daha paraya ihtiyacımız var. Biraz daha para verirlerse biz de dua ederiz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Ne kadar para verirler" sorusunu ise "Onu alan ile satan bilir. Ne kadar verirlerse... Biz biraz daha şartları iyileştireceğiz. Hasılat paylaşımı olunca devlet arkasında olacak. Mutlaka biraz daha artacaktır fiyat" şeklinde yanıtladı. Bayraktar, kriz döneminde inşaat sektörünün dibe vurduğunu, fakat TOKİ'nin ayağını gazdan çekmediğini belirtti. Sadece konut satışlarda biraz yavaşlama olduğunu dile getiren Bayraktar, "TOKİ bütün Türkiye'yi inşaat alanına çevirdi. Ancak kentsel dönüşüm sağlanırken konutların zevksiz yapılar olduğu söyleniyor bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu "Tüm Türkiye'de yaptığımız inşaatların zevksiz bir görüntüsü olduğu söyleniyor. Bu doğrudur, yüzde 60 doğrudur. Fakat bugün ülkemizde konut sorunu, barınma sorunu, ev sorunu var. Kentsel dönüşüm Türkiye'nin en önemli sorunudur. `Nasıl 1 kuruş daha ucuza mal ederim' onun hesabını yapmak zorundasınız" diye yanıtladı.
Hürriyet
Geri Dön