Ereğli'de kentsel dönüşüm alanında yıkımlar başlıyor!

Ereğli'de kentsel dönüşüm alanında yıkımlar başlıyor!

Konya’nın Ereğli İlçe Belediyesi, kentsel dönüşüm alanlarındaki metruk binaların yıkım çalışmalarına başladı. 


İlçeye bağlı Hamidiye, Hıdırlı ve Dalmaz mahallelerinde yer alan 14,6 hektarlık (146 bin metrekare) alan “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında Bakanlar Kurulunca 07.11.2016 tarihinde Riskli Alan ilan edildi ve 26.11.2016 tarih ve 29900 sayılı Resmi Gazete’de 2016/9508 karar sayısı ile ilan edilmişti.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Ereğli Belediyesi bu kanun kapsamında söz konusu alanda metruk binaların yıkımına başladı. Ereğli’de atıl bölge kalmayacağını açıklayan Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, “Şehrimizde kötü görüntü oluşturabilecek ya da kötü amaçlarla kullanılabilecek hiçbir yer bırakmayacağız. Bu kapsamda metruk yapıların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Ereğlimize daha modern ve estetik bir kent hüviyeti kazandırmaya devam edeceğiz” diye açıklama yaptı. 

Kentsel Dönüşümün önemine sözlerinde vurgu yapan Özgüven, “Şehirlerin yenilenmesi ve modernize edilmesi gerekir. Göreve geldiğimizden beri bu konuda hassas davranıyor ve çalışmalar yürütüyoruz. 27 İl’den büyük olan İlçemizi Anadolu’nun Parlayan Yıldızı haline dönüştürdük. Cazibesi ve yaşam kalitesi noktasında önemli mesafe kat ettik. Bunların yanında Fatih Camii önünde Kentsel Dönüşüm Ofisi kurduk. Hamidiye, Hıdırlı ve Dalmaz Mahallelerimizi kapsayan 14,6 Hektarlık bir alanda proje çalışmalarımız olacak. Bu bölgedeki kötü görüntü teşkil eden ve riskli alanlar ortadan kalkmış olacak. Belediye olarak tabiri caizse halının altına süpürülen, yıllardır yapılmayan ve Ereğli’mizde ilk olan birçok önemli hizmet gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Mesai mefhumu gözetmeksizin yoğun olarak çalışıyoruz. Amacımız Ereğli’ye layıkıyla hizmet etmek, şehrimizi hak ettiği yerlere ulaştırmak. Bu noktada vatandaşlarımızın da desteği ve güvenini hissediyoruz. Bize inanan ve destek olan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” dedi.