Eren: Müteahhitlerin elinde çok fazla konut birikti

Eren: Müteahhitlerin elinde çok fazla konut birikti Eren: Müteahhitlerin elinde çok fazla konut birikti

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, dünyada yaşanan finansal krizin Türkiye'deki etkilerinin yavaş yavaş tecelli etmeye başladığını öne sürerek, "Konut yapıp satan müteahhitlerin elinde çok fazla konut stoku birikti.
Konut sektörü biraz yara alacak bu durumdan" dedi.
Müteahhitlerin, satış ilanlarında bankaların vermediği faizleri teklif ettiğine işaret eden Eren, "Direnmeye çalışıyorlar. Bunların bir kısmı zora girecek. Zora girince de ya zarar ederek ya da fiyat kırarak ellerindeki konutları satmak zorunda kalacaklar. Bir kısmı da nakit akışındaki negatif etkiden batacak diye korkarım" diye konuştu.
Bu yıl, inşaat sektöründe geçen yılki büyümeyi beklemediklerini vurgulayan Erdal Eren, kamu sektöründe geçen yıla göre bir ödenek artışı olmadığını belirtirken, Ulaştırma Bakanlığının bazı yap-işlet-devret projelerinin bu yıl gerçekleşmesi halinde, sektöre bir hareket gelebileceğini kaydetti.


`TOKİ ihalesi yetmez'
Eren, TOKİ'nin 25 bin konut yapımı için ihale açtığının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:
"TOKİ'nin bu ihaleleri bir ivme yaratır. Ama sektörün canlanmasına yeter bir rakam değil. Bu ihalelerin hangi fiyatlarla, hangi şartlarda sonuçlanacağı, onu alan firmanın işi bitirip bitiremeyeceği soru işareti. TOKİ'nin geçmiş dönemde işlerini alan bazı firmalar, çok düşük bedelle işin verilmesinden dolayı zora girdi. Çoğu batma noktasında, bu konutlara kimler müracaat edecek şüpheliyim. İnşallah makul bedellerle ihaleler sonuçlanır da yaparken firmalar yarım bırakmak veya batmak tehlikesi yaşamaz."


(Milliyet)