Ertuğrul Günay Bolu'da kesilen ağaçlardan habersiz!

Ertuğrul Günay Bolu'da kesilen ağaçlardan habersiz!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Abant Tabiat Parkı'nda sürdürülen doğa katliamından haberi olmadığı açıklandı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bolu Valiliği'nce Abant Tabiat Parkı'nda sürdürülen doğa katliamıyla ilgili olarak dün Hürriyet'i aradı. Bakan Günay, "Çalışmaları valilik yürütüyor. Bu konu ile Bakanlığımızın ilgisi de, bilgisi de, izni de yok" dedi.

Bölgede Kültür Turizm Bakanlığı'nın izni ile yapılması planlanan oteller bulunmadığını söyleyen Günay, şöyle konuştu:

Bakanlığımız inceleyecek

"Bolu Valiliği'nin, Bolu Abant Gölü Tabiat Parkı yakın çevresinde turizm tesisi yapılması ve Turizm Merkezi ilan edilmesi talebi üzerine Bakanlık teknik personeli yerinde inceleme yapmış. Söz konusu alanın bir kısmının tabiat parkı içinde kalması ve alana ulaşımın tabiat parkı içinden sağlanmasından dolayı parka ilişkin 1/10 bin ölçekli Uzun Devreli Gelişme Planı'nda konunun değerlendirilerek taleple ilgili düzenlemenin yapılması gerektiği ve Uzun Vadeli Gelişme planındaki düzenlemeyi takiben değişikliğe ilişkin sürecin Valilikçe sonuçlanmasının ardından Bakanlığımız konuyu inceleyecektir. Kararlar incelemelerimiz sonucunda verilecektir. Bizim yollar açılması için verdiğimiz bir izin yoktur."

Suda kalan ağaçlara toprak

BOLU Abant Tabiat Parkı'nda göl seviyesinin yükselmesi sonucu su altında kalan ağaçların altı, toprakla doldurulmaya başlandı. Dozer ile ağaçların altına toprak taşındı, işçiler de küreklerle dağıttı. Abant'ta yapılan çalışmalara başından beri tepki gösteren Bolu İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cahit Çıngı, çalışmaların otel için yapıldığı haberleriyle ilgili olarak, "Yapılan çalışmaları doğru olarak kabul etmek tekniğe ve mantığa aykırı. Türkiye'de başka bir Abant yok" dedi.
Cahit AKYOL/Hürriyet