Ertuğrul Günay: İzmir 'de turizm için arsa geliştiremiyoruz!

Ertuğrul Günay: İzmir 'de turizm için arsa geliştiremiyoruz!

AK Parti 'nin 12 Haziran 'da İzmir 'den aday gösterdiği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dün seçim çalışmalarına “mola ” verip öğlen saatlerinde İstanbul 'da Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) üyeleriyle buluştu


Günay, buluşmada hazır bizi bulmuşken, biraz  İzmir  'de karşısına çıkan “engel ”lerden yakındı. Söze turizmden alınan payla yatak sayısı arasındaki doğru orantıya örnekle girdi:
- Türkiye 'deki turizme dönük yatakların yüzde 40 'ı Antalya 'dadır. Türkiye turizminden Antalya 'nın aldığı pay da aynı düzeydedir. Bu oran Muğla 'da yüzde 15 dolayında. İzmir 'in turizmden aldığı pay ise yüzde 3.5 düzeyinde bulunuyor.
Arkasından İzmir 'e dönük çabalarına değindi:
- 8-10 ay kadar önce Rus-İngiliz ortaklığında bir girişim grubu çeşme 'de proje yapmak istedi. Bunu İzmir 'e bir müjde gibi düşünüyordum. Üstelik o günlerde benim İzmir 'den aday olacağım belli bile değildi.
- Ne oldu
- Davalar açıldı, projeye arazi bile tahsis edemedik.
Bazı turizm devlerinin İzmir 'e dönük çabasına dikkat çekti:
- TUI 'yi ben İzmir 'e götürmek istedim. Thomas Cook, bir süredir kendisi düşünüyordu.
- Onlar da mı adım atamadılar
- İzmir 'de dava açıp, projeleri durdurmak neredeyse “prestij ” haline gelmiş.
Yeri gelmişken, turizme dönük yatırımlardaki doğayı koruma kriterine vurgu yaptı:
- Benim kriterim, “ağaç boyu ”dur...
- Hangi ağaç Kaç metrelik ağaç
- Önemli olan ağacı kriter olarak alsınlar. Hangisi olursa olsun farketmez.
Günay, sanılanın aksine “kültürle turizmin iyi uyuştuğunu ” savundu:
- Bugüne kadar “kitle turizmi ”yle 28 milyon turisti yakalayabildik. şžimdi artık kültürle turizmin kol kola yürümesi gerekir. Bu konuda epey yol aldık. Önümüzdeki dönemde kültürle turizmin bir arada çok iyi yürüdüğü görülecek.
- Bakanlıkların yapısının değişmesi gündemde. Yeni döneme, yeni bakanlıklarla girilecek. Sizin bakanlığın adında bir değişiklik yok mu
- Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak devam edecek sanıyorum.
Günay 'ın da vurguladığı gibi Türkiye bugüne kadar daha çok “deniz, kum, güneş ” turizmine ağırlık verdi...
Doğal olarak Antalya, diğer turizm bölgelerine göre “açık ara ” öne geçti... Bodrum ve Marmaris sayesinde Muğla da onu izledi...
Yatak sayısı artarsa, başta çeşme olmak üzere, İzmir, turizmde kendine yeni yer edinebilir mi
Eğlence ve dinlenme arasında dengeyi kurun sorun kalmaz

TURİZM Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, kısmen çözülen “müzik-gürültü ” tartışmasını gündeme getirdi:
- Sayın Ertuğrul Günay bize destek oldu, çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 'nu müzikle ilgili yönetmelik konusunda biraz yumuşatmayı başardık. Ancak, gece 24.00 'ten sonra açık havada müzik konusu tam bir netlik kazanmış değil.
Kaya Demirer, bu noktada üyelerine seslendi:
- Gece 24.00 'ten sonra dinlenmeye çekilenler olduğu gibi, eğlenmeye devam etmek isteyenler de var. Bu ikisi arasında bir denge kurduğumuzu göstermemiz gerekir.
Ertuğrul Günay da destek çıktı:
- “Eğlenen-dinlenen ” dengesini iyi kurarsanız, o zaman çevre Bakanlığımız da ikna olur.
TAPDK, 24 yaştan geri adım atacak gibi değil

TURYİD Başkanı Kaya Demirer, alkollü içki konusunda Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu 'nun (TAPDK) 24 yaşa yükselttiği sınırdan yakındı:
- TAPDK, Dünya Sağlık Örgötü 'nü baz aldığını belirtiyor ama dünyadaki örnekler, 24 yaşın çok aşırıya kaçtığını ortaya koyuyor.
Ertuğrul Günay, TAPDK Başkanı Mehmet Küçük 'le görüşmesini aktardı:
- Sayın Başkan 'la ben bizzat görüştüm. Sonra bakanlığımız bürokratlarıyla TAPDK uzmanları da görüşmeler yaptı. Ancak, 24 yaş sınırını pek aşağı çekecek gibi durmuyorlar.
550 milyon dolarlık iş yapıyoruz belgelerimizi iptal etmeyi düşünüyoruz

TURYİD Başkanı Kaya Demirer, dernek çatısı altında 225 işletmenin bulunduğunu vurgulayıp, sürdürdü:
- Üyelerimizin 550 milyon dolar cirosu var. 7 bin 500 kişi doğrudan çalışıyor. Ülke ekonomisiyle, kentlere göçle barışık bir sektörüz. Ancak, birinci sınıf belgeli işletmelerin hepsinde yiyecek dahil yüzde 18 KDV uygulanıyor. Belediye belgelilerde oran yüzde 8 'e iniyor.
Haksız rekabetin kendilerini zorladığını belirtti:
- Arkadaşlarımızın çoğu birinci sınıf turizm işletmesi belgesini iptal etmeyi düşünüyor.
Hürriyet/Vahap MUNYAR