Ertuğrul Günay'ın kaçak çatı inadında mutlu son

Ertuğrul Günay'ın kaçak çatı inadında mutlu sonGöreve geldiği günden beri yıktırmak istediği Hava Kuvvetleri İkmal Komutanlığı (HAKİK) Misafirhanesi'nin çatısı için bulunduğu girişimlerde bulunan Ertuğrul Günay mutlu sona ulaştı.


En büyük hayallerinden birinin Ankara'nın tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldırmak olduğunu aktaran Günay, ilk olarak Birinci ve İkinci Meclis'in restorasyonlarını gerçekleştirdi. Daha sonra ise Devlet Resim Heykel Müzesi'nin tadilatını tamamlayan Günay, son olarak ise kültürel dokuyu bozduğu düşüncesiyle makamının da bulunduğu tarihi Kültür Bakanlığı binasına yapılan ek binanın iki katını yıktırmıştı.

İki paşaya ziyaret
İki müzenin siluetini ortaya çıkarmak isteyen Günay, yapıların görüntüsünü kesen ön taraftaki mülkiyeti Türk Hava Kurumu'na ait olan ancak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın misafirhane olarak kullandığı çatıyı da yıktırmak istedi. Günay, bu doğrultuda geçen Haziran'da dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın kapısını çalarak bir dosya sundu. Ancak umduğunu bulamayan Günay, Büyükanıt'ın emekli olmasının ardından ise yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a isteğini iletti.

Projelendirme yapılıyor
Günay, kaçak çatının yıkılması için mücadelede son noktaya geldi. Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı'nın söküm ve yapım işlemleri için çalışma başlattıklarını aktararak, "Binanın kapalı olan teras katının, özgün görünüşü ile ilgili olarak bilgi, belge ve orijinal projelere ulaşılmasına yönelik çalışma başlatıldığını" açıkladı. Uygulama projesinin tamamlanmasının ardından ise projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderilerek bina ile ilgili işlemlerin yapılacağı eklendi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu da Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ne gelerek Bakan Günay ile birlikte yıkılması planlanan çatı katını inceledi. Günay, Babaoğlu'na yaptığı projeleri anlatarak, yıktırdığı kendi bakanlık binasının çatı katının eski halinin fotoğraflarını gösterdi.
Hürriyet