Erzincan Çadırkaya Göleti yüzde 79 tamamlandı!

Erzincan Çadırkaya Göleti yüzde 79 tamamlandı!Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Erzincan’da inşa edilen ve bölgeye can suyu olacak fiziki gerçekleşme oranı yüzde 79’a ulaştı.


Proje tamamlandığında 3 bin 590 dekar zirai arazi suyla buluşacak. Çadırkaya Göleti Erzincan İli, Tercan İlçesi, Çadırkaya Beldesi’nin yaklaşık 5 km doğusunda, Kav Deresi üzerinde inşa ediliyor. Gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki göletin temelden yüksekliği 28 metre ve gölün hacmi ise normal su kotunda 1 milyon 560 bin m3’tür.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bölge halkının yüzünü güldürecek olan Çadırkaya Göletini hayata geçirdiklerini belirterek “Hizmete alacağımız tesis ile Çadırkaya Beldesine ve civar köylere ait toplamda 3 bin 590 dekar zirai araziyi suyla buluşturacağız. Bölgenin münbit topraklarına sulama suyu sağlayacak göletin tamamlanması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini kaydederek “Bakanlığıma bağlı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve bizim de hizmete aldığımız baraj ve sulama tesisleriyle yöre halkının refahına katkıda bulunarak, çiftçilerimizin yüzünü güldürüyoruz.” diye konuştu.


Hürriyet