Esenboğa Havalimanı'nda direkt uçuş eksikliği!

Esenboğa Havalimanı'nda direkt uçuş eksikliği! Esenboğa Havalimanı'nda direkt uçuş eksikliği!

Esenboğa Havalimanı’ndan direkt uçuşların sadece 11 ülkeye yapıldığını belirten işadamları, Ankara’dan; Fransa, İtalya, ABD, Japonya, Çin gibi ülkelere doğrudan ulaşmak istediklerini, havalimanının potansiyelinin olduğunu söyledi.Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)  Ankara  Şube Başkanı Türker Naslı, Ankara'dan dünyanın birçok şehrine direkt uçuş olmamasının kent ekonomisi için büyük kayba yol açtığını bildirdi. Sorununun acilen çözülmesi gerektiğini dile getiren Naslı, “Ankaralı işadamları olarak havada aktarma çilesi yaşıyoruz, buna son verilmesini istiyoruz” dedi. Naslı'nın verdiği bilgiye göre Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan 11 ülkede, 25 noktaya direkt uçuş yapılıyor. Ancak İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, Japonya, Çin gibi ülkelere direkt uçuş bulunmuyor. Roma, Paris, Londra, New York gibi dünyanın önde gelen kentlerine uçuşlar İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşebiliyor.


TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR


Bu ülkelere gitmek isteyenler önce İstanbul'a uçmak ve ikinci aşama için beklemek zorunda kalıyor. Bu durum ciddi zaman kaybı ve aksamalara yol açabiliyor. Direkt uçuşların olmaması öncelikle iş dünyasını, dolayısıyla Ankara'nın ekonomik ve ticari faaliyetlerini olumsuz etkiliyor. Aktarmalı uçuşlar turizm alanında da Ankara için önemli bir engel oluşturuyor. Ankara'ya hava ulaşımının ancak aktarmalı olarak gerçekleşiyor olması, Kentin Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti konumuyla bağdaşmıyor. Türkiye'nin yönetim merkezi olan Ankara'nın birçok merkezle direkt hava bağlantısı olmayışı, yabancı misyon temsilcilerini de zora sokuyor.


‘ESENBOĞA’NIN POTANSİYELİ VAR’


Naslı, dünyadaki tüm gelişmiş ülke başkentlerinin direkt uçuşlar şeklinde havayolu bağlantısının bulunduğuna işaret ederek, Ankara'nın bu konudaki eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda öncelikle THY'ye görev düştüğünü ifade eden Naslı, en azından önemli başkentlere direkt uçuşların sağlanması gerektiğini belirtti. Naslı, kapasitesi ve modernliğiyle Esenboğa Havalimanı'nın, yurt dışındaki birçok noktaya direkt uçuş potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.


Hürriyet