08 / 08 / 2022

Esenler Havaalanı Kentsel Dönüşüm projesi tamamlandı!

Esenler Havaalanı Kentsel Dönüşüm projesi tamamlandı!

Türkiye'de kentsel dönüşümün başladığı ilk nokta İstanbul Esenler'deki Havaalanı mahallesiydi. Yaklaşık 3 buçuk yılın ardından dönüşüm tamamlandı. Hak sahiplerine pazartesi günü tapu ve anahtarları dağıtılacak.Türkiye'de kentsel dönüşümün başladığı ilk nokta İstanbul Esenler'deki Havaalanı mahallesiydi. Yaklaşık 3 buçuk yılın ardından dönüşüm tamamlandı. Hak sahiplerine pazartesi günü tapu ve anahtarları dağıtılacak.


Kamuoyunda Afet Yasası olarak bilinen 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Kapsamında Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye'deki ilk kentsel dönüşüm alanı ilan edilen esenler Havaalanı Mahallesi'nde mutlu sona gelindi. Sabah'ın haberine göre; 5 Ekim 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde törenle temeli atılan konutların yapımı tamamlandı. Esenler Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını emlak Konut GYO'nun üstlendiği Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2 bin 373 konut ve 55 işyeri inşa edildi. 72 bin metrekarelik alanda inşa edilen Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları için toplam 760 milyon TL'lik yatırım yapıldı. Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nda hak sahipleri için yapılan bin 403 konut ve 32 işyerinin kura çekimleri 31 Mart 2016'da yapılmıştı.


TAPULARI ERDOĞAN VERECEK


Hak sahiplerinin tapu ve anahtarları, 30 Mayıs 2016 Pazartesi günü düzenlenecek törenle kendilerine verilecek. Tapu ve anahtarlar, bu mahalleden Türkiye'deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek.


"CUMHURBAŞKANIMIZI MAHCUP ETMEDİK"


Anahtar ve tapu teslim töreni ile ilgili her türlü hazırlığın tamam olduğunu bildiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Cumhurbaşkanımız bize güvenerek 2012 yılında kentsel dönüşüm seferberliğini bu mahallemizden başlatmıştı. Elhamdülillah biz de Cumhurbaşkanımızı mahcup etmedik. Konutları tamamladık ve bugün teslim noktasına geldik. 30 Mayıs 2016'da saat 14.00'te tüm vatandaşlarımızı, 6306 Sayılı Yasa kapsamında Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm konutlarının teslim törenine Esenler'e davet ediyorum" dedi. Başkan Göksu, ilçe genelinde "Çocuklarınıza tabut değil konut bırakın" sloganıyla yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında son 6 yılda ilçedeki 25 binden fazla konutun yenilenmesi veya yenilenme sürecine girmesini sağladıklarını da belirtti.


Milliyet
Haber Zaman Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Kentsel dönüşüm seferberliğinin başladığı Esenler'de mutlu sona gelindi. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılıcağı törenle konutlar hak sahiplerine teslim edilecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Esenler Havaalanı Mahallesi'nin konudan, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı bir törenle hak sahiplerine teslim edilecek. 


5 Ekim 2012 tarihinde törenle yıkımlanna başlanılan mahallede tüm hukuki prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından 24 Mayıs 2014 tarihinde temeli atılan konutların yapımı tamamlandı. Esenler Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO'nun üstlendiği Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2 bin 428 konut ve işyeri inşa edildi. Konutlan için, Esenler Belediyesi'nin mahalle sakinleri lehine feragat ettiği arsa paylarının maliyeti hariç yaklaşık 594 milyon TL yatınm yapıldı. 


TAPULARI ERDOĞAN VERECEK 


Hak sahiplerinin tapu ve anahtarları, yarın saat 14.00'te düzenlenecek törenle, tapu ve anahtarlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından teslim edilecek. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, " Cumhurbaşkanı'mız kentsel dönüşüm seferberliğini bu mahallemizden başlatmıştı. Biz de Cumhurbaşkanı'mızı mahcup etmedik. Konutlan tamamladık ve teslim noktasına geldik. Bu proje ile kentsel dönüşümün bir hayal olmadığını ispat ettik. 

Bu proje, Türkiye'de kentsel dönüşümle ilgili bugüne kadar söylenen birçok spekülasyon ve manipülasyona da en doğru cevabı veren bir projedir" diye konuştu. Başkan Göksu, ilçe genelinde "Çocuklarınıza tabut değil konut bırakın." sloganıyla yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında son 6 yılda ilçedeki 25 binden fazla konutun yenilenmesi veya yenilenme sürecine girmesini sağladıklarını da sözlerine ekledi. ZamanHaber Bizim Anadolu Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;Kamuoyunda Afet Yasası olarak bilinen 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye'deki ilk kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Esenler Havaalanı Mahallesi'nde mutlu sona gelindi. 5 Ekim 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde törenle yıkımlarına başlanılan mahallede tüm hukuki prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından 24 Mayıs 2014 tarihinde temeli atılan konutların yapımı tamamlandı. Esenler Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO'nun üstlendiği Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2 bin 428 konut ve işyeri inşa edildi. Konutları için, Esenler Belediyesi'nin mahalle sakinleri lehine feragat ettiği arsa paylarının maliyeti hariç yaklaşık 594 milyon TL yatırım yapıldı. 

TAPULAR ERDOĞAN'DAN 

Hak sahiplerinin tapu ve anahtarları, 30 Mayıs 2016 Pazartesi günü saat 14.00'de düzenlenecek törenle kendilerine verilecek. Tapu ve anahtarlar, bu mahalleden Türkiye'deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek. Törenle ilgili her türlüğii hazırlığın tamamlandığını bildiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfık Göksu, "Cumhurbaşkanımız bize güvenerek kentsel dönüşüm seferberliğini bu mahallemizden başlatmıştı. Elhamdülillah biz de Cumhurbaşkanımızı mahcup etmedik. Konutları tamamladık ve bugün teslim noktasına geldik. Bu proje ile kentsel dönüşümün bir hayal olmadığını ispat ettik. Bu proje, Türkiye'de kentsel dönüşümle ilgili bugüne kadar söylenen bir çok spekülasyon ve manipülasyona da en doğru cevabı veren bir projedir" dedi. 

DÖNÜŞÜM PROJESİ 

Havaalanı Mahallesi projesinin, kentsel dönüşümle ilgili en çok konuşulan "insanları yerinden etmek" ya da "kentsel dönüşüm mü, rantsal dönüşüm mü?" gibi meselelerde kentsel dönüşümün ne olduğunu, gerek sosyolojik olarak, gerekse fiziksel-mekansal olarak tam da tanımlayan bir proje olduğunun altını çizen Başkan Göksu, "İnsanları yerinden etmeden, bir soylulaştırma projesi içermeden, vatandaşın hiç bir hak kaybı olmaksızın, hatta büyük ekonomik kazanç elde ettikleri çok güzel ve örnek bir proje oldu. 'Kentsel dönüşüm ne? dendiğinde 'Havaalanı Mahallemizdeki proje tam kendisidir' diyeceğimiz bir proje" şeklinde konuştu. Başkan Göksu, ilçe genelinde "Çocuklarınıza tabut değil konut bırakın" sloganıyla yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında son 6 yılda ilçedeki 25 binden fazla konutun yenilenmesi veya yenilenme sürecine girmesini sağladıklarını da belirtti.


Bizim Anadolu