Esenler'de engelliler yarıştı, akademisyenler çalıştı!

Esenler'de engelliler yarıştı, akademisyenler çalıştı!Esenler Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü dolayısıyla 14 – 15 Ekim tarihlerinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. İşte Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü yarışmalarının sonuçları...


Etkinlikler kapsamında görme engelli vatandaşlar kendileri için düzenlenen çeşitli yarışmalara katılırken, akademisyenler ise "Görme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı”nda çalışmalar yaptı.

  

Esenler Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM), Biruni Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve Türkiye Beyazay Derneği'nin katkılarıyla “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.  Etkinlikler, 14 – 15 Ekim tarihlerinde Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 


Hünerlerini sergilediler


Görme engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak, görme engelli bireylerin toplumla kaynaşmalarını sağlamak ve görme engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikler, Psikolog Nalan Rakipoğlu ve Psikolog Gülsüme Şenocak'ın  “Görme Engelli Ailelerine Psikolojik Destek Semineri” ile başladı.  Avukat Adile Ünal ve Avukat Fatma Tokaç’ın “Görme Engelli Ailelerine Sosyal ve Yasal Haklar Semineri” ile devam etti. Etkinliklerin ilk günü, Görme Engelliler Arası Beyaz Baston Kullanma, Goalball ve Halk Müziği Yarışmaları ile son buldu. Etkinliklerde görme engelliler arası düzenlen yarışmalar renkli görüntülere sahne olurken, görme engelliler de yarışmalarda tüm hünerlerini sergilediler.


Geleceği konuşuldu


Etkinliklerin ikinci gününde ise, “Görme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı” 4 ayrı grup çalışması ile gerçekleştirildi. Birinci Grup İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzman Dr. Ömer Akçağıl’ın başkanlığında “Tanı, Tedavi”, İkinci Grup İBB Engelliler Müdürlüğü Danışmanı Ali Kaymak’ın başkanlığında “Eğitim-İstihdam”, Üçüncü Grup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay’ın başkanlığında “Toplumla Bütünleşme”, Dördüncü Grup ise İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Göksenin İnalhan’ın başkanlığında “Erişilebilirlik – Ulaşılabilirlik” konuları üzerine çalışma yapıldı.


Etkinliklerin ikinci gününde, yarışmalarda başarı gösteren görme engelli vatandaşlara ödülleri düzenlenen ödül töreni ile verildi.


Yarışmalarda dereceye girenler şöyle:


Türk Halk Müziği yarışması


1. Ali Mızrak - Küçükçekmece Isem


2. Bekir Bera Aydın - Beyoğlu Görme Engelliler Birimi


3. Zafer Çakmak - Bağcılar Eng. Sarayı


 

Beyaz Baston yarışması


Birinciler;


1. Muzaffer Bakan - Esenler Isem


2. Melek Nur Çiftci - Beylikdüzü İsem


3. Muhammed Karakuş - Aile Sosyal Politikalar 6 Nokta Görme Eng.Rehabilitasyon / Sarıyer


4. Elif Çelik - Aile Sosyal Politikalar 6 Nokta Görme Eng. Rehabilitasyon / Sarıyer


İkinciler;


1. Emirhan Öğün - Şişli  Isem


2. Şahin Öztürk  - Aile Bakanlığı 6 Nokta Görme Eng.Rehabilitasyon  Merkezi / Sarıyer


Üçüncüler;


1. İskender Memiş


2. Ömer Taha Aydın


Goolbol turnuvası


1. Meb. Kilyos Veysel Vardal Görme Eng.Okulu


2. Meb.Üsküdar Türkan  Sabanci Görme Eng .Okulu


Esenler Belediyesi