Esenler'de kentsel dönüşüm hız kesmiyor!

Esenler'de kentsel dönüşüm hız kesmiyor! Esenler'de kentsel dönüşüm hız kesmiyor!

Esenler'deki 56 bin konutun 6 bini kamu ile geriye kalanı ise özel sektör kamu iş birliği ve özel sektör ile şahıslar aracılığıyla yenilendi. Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.Esenler Belediyesi tarafından başlatılan riskli yapıların dönüştürülme çalışmaları hızla devam ediyor. İlçede 11 yılda, 98 bin 160 riskli yapından 56 bini dönüştürüldü.

Esenler'deki 56 bin konutun 6 bini kamu ile geriye kalanı ise özel sektör kamu iş birliği ve özel sektör ile şahıslar aracılığıyla yenilendi. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de inşa edilecek Türkiye’nin ilk ‘Akıllı ve Güvenli Şehri’ ile burada yapılacak konutlarla ilgili şunları söyledi:

“Bu alanda toplam 40 bin konut yapılacak. Bu proje bittiğinde, yıllardır devam eden imar sorunlu 16 bin 500 konut buraya transfer edildiğinde, mevcut Esenler içerisinde yaklaşık 1.5 milyon metrekare alan açılmış olacak, 150 bin kişilik nüfus buraya taşınacak. İlk etap ile risk taşıyan konutlarımızın büyük bir kısmını dönüştürmüş olacağız.”

Kurulacak şehrin tamamının yatay mimari esasında inşa edileceğine dikkat çeken Göksu, “Bütün inşaatlarımız  TOKİ  tarafından yapılıyor. 2020 yılı sonu itibariyle konutlarımızı teslim etmeye başlayacağız. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Esenler’i deprem riskinden kurtulmuş bir ilçe haline getirmek… İlçemizde mevcut yapıların yıkılarak parsellerin birleştirilmesi ve 500 metrekareden büyük parsellerin oluşturulması durumunda 2013’ten 2017’ye kadar parsellerin birleştirilmeden önceki inşaat alanları yüzde 20, 2017’den itibaren ise yüzde 15 artırılarak kentsel dönüşüm teşvik edildi” şeklinde konuştu.

Esenler’de çok boyutlu kentsel dönüşüm planı!

Kentsel dönüşümde yeni düzen!