Esnafa AVM'lerle rekabette ilginç öneriler

Esnafa AVM'lerle rekabette ilginç önerilerPazarlama ve marka yönetimi alanında bilgi sahibi olan Murat Saylan, cadde mağazacılığı yapanlardan "Biz ne yapmalıyız" şeklinde gelen sorular üzerine, sitesinde ilginç çözümler öneriyor


İşte ilginç çözümler...
o Özetle önerim şu; her caddedeki esnaflar örgütlenmeli ve bir "...Caddesi Yönetim Derneği" kurmalı. Esnaflar caddelerini bir açık hava AVM'si gibi düşünüp, AVM'ler nasıl yönetiliyorsa, bu dernek aracılığıyla kendi caddelerini yönetmeliler.
o Caddedeki kaldırımların güzelleşmesi için belediye ile işbirliğine gidebilirler.
o Caddedeki binaların dış görünümünün düzelmesi için belediye ile işbirliğine gidebilirler.
o Caddenin gece aydınlatmasının çarpıcı olması için belediye ile işbirliğine gidebilirler.
o Caddeye sinema, tiyatro salonu ve benzeri kültür merkezlerinin açılması için belediye ile işbirliğine gidebilir.
o Caddenin güvenli alışveriş alanı olması için emniyetle işbirliğine gidebilirler.
o Caddedeki mağazaların dış görünümlerinde ve tabelalarında bir standart belirleyebilirler. Caddedeki tüm esnafların bu standarda uymasını sağlayabilirler. (Bu standardın uygulanması için belediye de yaptırımlarda bulunmalı.)
o Caddenin mağaza karması için uzun dönemli plan yapabilir. Bir mağaza boşaldığında oraya girecek yeni mağaza caddenin ihtiyaç duyduğu bir mağaza olmalı. Bunun için dernek bazı firmaları orada mağaza açması için davet edebilir.
o Caddede mutlaka "cafe" ve "fast food" mağazaları olmalı. Caddeye gelenler soluklanabilmek ve/veya açlıklarını giderebilmek için caddeden ayrılmamalıdır. Mağaza karması planı çıkarılırken buna dikkat edilmeli.
o Caddedeki mağazalar, personellerine düzenli olarak müşteri ilişkileri eğitimi verebilir.
o Caddeye otomobiliyle gelen müşterilere vale ve otopark hizmeti sunabilirler. Caddedeki mağazalardan alışveriş yapanlar fişlerini göstermek kaydıyla bu hizmetten ücretsiz yararlanabilir.
o Alışveriş yapanların, fişlerini göstermek kaydıyla binebilecekleri servisler koyabilirler.
o İyi atmosferi olan bir alışveriş caddesi, etraftaki hiçbir AVM'den korkmamalıdır.

Hürriyet Emlak dergisi Kasım sayısı