Ev alana vatandaşlığın bonus olarak verildiği imajı hoş değil!

Ev alana vatandaşlığın bonus olarak verildiği imajı hoş değil! Ev alana vatandaşlığın bonus olarak verildiği imajı hoş değil!

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem, vatandaşlık hakkının günlük ekonomik ihtiyaçlara göre revize edilemeyeceğini söyledi.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre Türkiye, Temmuz 2016 itibariyle para karşılığında vatandaşlık vermeye başladı. Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Türk vatandaşlığına geçiş şartları kolaylaştırıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolarken 500 bin dolara indirildi. Yapılan yeni düzenlemelere göre, vatandaşlığa hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Ayrıca Türkiye'de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi. Bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı ise 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü. Böylece Türkiye'den konut alan yabancı yatırımcıların jet hızıyla Türk vatandaşlığına geçmesinin önü açıldı. Yabancılar maketten beğendikleri konutun ücretini peşin olarak ödedikleri anda konut teslimi ve tapunun çıkmasını beklemeksizin Türk vatandaşı olabiliyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem, vatandaşlık hakkının günlük ekonomik ihtiyaçlara göre revize edilemeyeceğini söyleyerek, "İlk etapta istenilen rakamlar biraz iddialıydı, şimdi de fazla düştü. İki yıldır ekonomi kötü, bunu aşağıya indirelim. Ekonomimiz düzeldi, yukarı çıkaralım diyerek devamlı bu rakamla oynanmaz. Yurt dışında böyle bir şey yok" diye konuştu.

Konu hakkında bazı değerlendirmeler yapan Prof. Erdem, şu anda bir yabancı Türkiye'den ev aldığında ailesinin bütün üyelerine vatandaşlık verildiğini söyledi. Erdem, "İnşaat sektörü zor durumda. Sektörü kurtarma havasıyla topraktan ev satıp olmayan gayrimenkulü alana, eşine çocuklarına vatandaşlık verilmesi doğru bir şey değil. Yabancılara vatandaşlık verilirken, bunun kendi vatandaşlarımızda yaratacağı etkiyi de düşünmeliyiz. Vatandaşlık bir gönül bağıdır, ülkeye duyduğumuz sadakati temsil eder. Vatandaşlar nezdinde şüpheye düşürecek adımlar atmamalıyız" şeklinde konuştu.

FİRMALAR UYARILMALI

İnşaat firmalarının reklamlarında "ev alana TC vatandaşlığı" diyerek ürünlerinin yanına pasaport koyduğunu söyleyen Erdem, "Vatandaşlığın bonus olarak verildiği imajı hoş bir görüntü değil. Hükümetin bu konuda inşaat firmalarını uyarması gerekiyor" dedi. Ekonomik ve hukuki açıdan Türkiye'den daha geri ülkelerde yaşayanlara hemen vatandaşlık verilmesinin doğru olmadığını söyleyen Erdem, "Kim olursa olsun gel mantığı doğru değil, ülkeye faydalı olacak vatandaşlığa alınır. Bir ülkenin verebileceği daha kıymetli bir şey yok. Bunun tanıtımı ve duyurusu çok hassas yapılmalı. Aksi takdirde ekonomik olarak getirisi olur, ama psikolojik ve sosyolojik olarak çok da götürüsü olur" dedi.

YABANCI İKAMET İSTİYOR

Türkiye gibi birçok ülke de para karşılığında vatandaşlık imkanı sunuyor. Fakat jet hızıyla ve şartsız vatandaşlık vermiyor. Dil bilme ve zorunlu ikamet gibi kriterlerin yanında yatırım tutarı da bir hayli yüksek tutuluyor. Avusturya'da 2 milyon dolarlık bir yatırımla vatandaşlık hakkı tanınırken, Yunanistan ise 250 bin euro'luk gayrimenkul alımlarında vatandaşlık veriyor. Fakat ilk 7 yıl ülkede yaşama şartı getiriyor. Bulgaristan 585 bin dolarlık gayrimenkul alma zorunluluğu ve 3 sene ikamet şartı arıyor. ABD 1 milyon dolarlık yatırım, iki yıllı da koşullu 5 yıllık oturum şartı arıyor.

‘Satış vaadi' ayarıyla yabancıya 50 bin konut satılacak!

Gayrimenkulde satış vaadi yeterli olacak!

Vatandaşlığın kolaylaşması yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye çekti!

pus