Ev alana vatandaşlık verilirse yıllık 10 milyar dolarlık satış bekleniyor!

Ev alana vatandaşlık verilirse yıllık 10 milyar dolarlık satış bekleniyor! Ev alana vatandaşlık verilirse yıllık 10 milyar dolarlık satış bekleniyor!

Türk gayrimenkul şirketleri ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği açıklaması ile hedef büyüttü. Bakü’de bu yıl ikinci kez düzenlenen gayrimenkul fuarına katılan şirket temsilcileri “Ev alana vatandaşlık ya da uzun dönem oturma izni uygulamaya girerse yıllık en az 10 milyar dolarlık satış yaparız”AZERBAYCAN’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 2’nci RECEXPO Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı dün kapılarını açtı. Bakü EXPO Center’da yapılan ve 3 gün sürecek fuarda 100’den fazla proje tanıtılacak. Fuara Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO ile sektörün önemli derneklerinden Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de katıldı. 11 ülkeden katılım sağlanan fuarda 15 Türk firması yer aldı.


HEDEF BÜYÜTTÜLER


Yabancıya mülk satışı için 2012’de yasal düzenlemeler yapılsa da istenilen noktaya henüz gelinemediğini belirten sektör temsilcileri uzun süreli oturma ve vatandaşlık düzenlemesi ile hedef büyüttü. Geçen yıl yabancılara yaklaşık 23 bin konut satıldığını ve 4-5 milyar dolar gelir sağlandığını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Vatandaşlık hakkı yabancıya satışı ciddi oranda arttıracak. Önümüzdeki yıl en az 10 milyar doları görürüz” dedi.


GÜVENLİ LİMANTürkiye’nin 15 Temmuz sonrası gösterdiği demokrasi mücadelesiyle güvenli bir liman olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Kurum, “Yakın coğrafyamıza ülkemizdeki yatırım fırsatlarını çok iyi anlatmalıyız. Bu hedefle Körfez bölgesinde son yıllarda ciddi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. Bu yıl ikincisi düzenlenen bu fuar ile kardeş ülke Azerbaycan’dan Kafkaslara ve Türk Cumhuriyetlere yaptığımız açılımı bir adım daha öteye taşıyoruz’ dedi. Türkiye’de gayrimenkulün her dönem cazip yatırım aracı olarak görüldüğünü ve son dönemde gayrimenkulün cazibesinin daha da arttığını belirten Kurum, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde noter huzurunda çekilişle satışa çıkarılan Gebze Emlak Konutları 3. Etap projesine gösterilen yoğun ilgi, gayrimenkulün son dönemdeki cazibesinin önemli bir göstergesi oldu. Toplamda 1850 konutluk projeye kısa sürede 4 bin 277 gibi çok ciddi sayıda başvuru aldık.”


TÜRKLERİ YATIRIMA DAVET ETTİ


AZERBAYCAN Emlak Meseleleri Devlet Komitesi Bakan Kerem Hasanov da fuarı ziyaret etti ve GYODER Başkanı Aziz Torun ile görüştü. Türk şirketlerinin fuarda yoğun şekilde yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Hasanov, Azerbaycan’ın toplu konutta TOKİ’ye benzer kurumları olduğunu belirterek, inşaat ve proje odaklı büyüme modelini benimsediklerini söyledi. Türk yatırımcılara Azerbaycan’da yatırım yapmaları çağrısında bulunan Hasanov, “Biz ülkemize Türk şirketlerinin yatırım için de gelmesini bekliyoruz. Zaten şu an ülkemizde faaliyet gösteren ve şirket sayısı en fazla olan yabancı ülke Türkiye. Özelleştirme alanında önemli adımlar atıyoruz. Cumhurbaşkanımız da yabancı yatırımcıların önünü açacak düzenlemeler yapıyor. Kardeş ülke Türkiye’de burada yerli ortaklıklarla projeler geliştirsin isteriz” dedi. Torun Azeri bakandan gelen daveti Türk gayrimenkul şirketlerine ileteceğini söyledi.DOLARI BOZUN EV ALIN


GYODER Başkanı Aziz Torun, dövizdeki artışın iç piyasada alıcıda bekle-gör etkisi yarattığını, yabancı için de önemli bir avantaj olduğunu dile getirdi. Torun, “Bizde dövizin yükselişi vatandaş tarafından krizin barometresi olarak görülüyor. Oysa bu doğru bir yaklaşım değil. Şu anda doların yükselmesini gerektirecek ekonomik bir bozulma yok. Tamamen spekülatif bir kur görüyoruz. Vatandaş oyuna gelmesin. Dolar yatırım aracı değil. Dolar bu kadar yükselmişken, vatandaş elindeki dövizi bozdurarak borsa ve gayrimenkul gibi reel ekonomiyi canlı tutacak enstrümanlarına yatırım yapmalı” dedi. Murat Kurum ise “Vatandaşlarımız spekülatif hareketlere aldanmasın. En doğru yatırım Türk piyasasına ve gayrimenkule yapılan yatırımdır. Yüksek kur gayrimenkul için alım fırsatı yaratıyor” diye konuştu.


Hürriyet / Gülistan ALAGÖZ


Haber Milliyet'te şöyle yer aldı


Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen projeler “dost ve kardeş ülke” Azerbaycan’da düzenlenen RECEXPO Fuarı’nda yatırımcılarla buluştu. Fuarda İstanbul ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarına dikkat çekildi


22-24 Kasım’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen projeler yatırımcılarla buluştu. Emlak Konut, RECEXPO Fuarı’nda İstanbul ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatırken, İstanbul’da hayata geçirilen Maslak 1453, Büyükyalı ve Nidapark Kayaşehir projeleri tanıtıldı.


10 milyar dolar aşılır


Marka projelerin yabancı alıcılarla buluşmasının önemine değinen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yakın coğrafyada Türkiye’deki yatırım fırsatlarının ‘iyi’ anlatılması gerekliliğini söyledi. Kurum, “Bu hedefle Körfez bölgesinde son yıllarda ciddi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. Bu fuarla kardeş ülke Azerbaycan’dan Kafkaslara ve Türki Cumhuriyetlere de yaptığımız açılımı bir adım daha öteye taşıyoruz... Körfez ülkeleri için hem kendilerine yakın görüyorlar Türkiye’yi, hem de güvenli. Bu nedenle yabancıya konut satışı 10 milyar doları geçer” dedi.


Türkiye’deki yabancı konut satışlarına bakıldığında Azerbaycan’ın son yıllarda Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile ilk beş sırada yer aldığını söyleyen Murat Kurum, Emlak Konut GYO olarak ‘Türkiye’nin geleceğine ve ekonomiye’ güvendiklerini sözlerine ekledi.


Kurum, yabancı yatırımların yaşanan tüm gelişmelere rağmen artarak sürdüğünü belirtirken, “Bunu görmek, sektörümüze, ekonomimize ve ülkemize olan güvenimizi daha güçlendiriyor. Diğer yandan yabancı yatırımcıların ülkemizde konut almaları için teşvik çalışması yapılıyor. Belli rakamların üzerinde gayrimenkul alanlara vatandaşlık yada oturma hakkı verilmesi dünyanın pek çok ülkesinde mümkün” dedi.


‘Döviz, fiyatı düşürdü’


Son dönemde gayrimenkulün cazibesinin daha da arttığını belirten Kurum, “Geçtiğimiz günlerde noter huzurunda çekilişle satışa çıkarılan Gebze Emlak Konutları 3. Etap projesine gösterilen yoğun ilgi, gayrimenkulün son dönemdeki cazibesinin önemli bir göstergesi oldu. Toplamda 1.850 konutluk projeye kısa sürede 4 bin 277 gibi çok ciddi sayıda başvuru aldık. Bu nedenle hızlı artan döviz kuru nedeniyle daha uygun hale gelen gayrimenkul fiyatlarının alım yönünde motivasyonu artıracağını öngörüyoruz. Bundan dolayı önümüzdeki yıl gayrimenkul sektöründe bir hareketlilik beklemekteyiz” diye konuştu.


Yeni bölgeler pazarlanacak


Fuara GYODER olarak katılan ve yatırım fırsatlarını anlatan GYODER Başkanı Aziz Torun da yabancıya konut satışında yeni formüller geliştirdiklerini söyledi. Sektör olarak son 3 yılda yabancı konut alıcısının ne tür konutları tercih ettiklerini öğrendiklerini kaydeden Torun, “İstanbul dışında da yabancı talebi olduğunu görüyoruz. GYODER üyeleri bundan sonraki süreçte yabancı talebine yönelik Antalya, Bodrum ve Karadeniz gibi bölgelerde projeler yapacaktır” bilgisini verdi. 


Fuara Nidapark Kayaşehir projesiyle katılan Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu da, “Azerbaycan gerek coğrafik konumu gerekse kültürel yaklaşımı ile Türkiye’ye çok yakın duran kardeş ülkemiz. Güçlü bir ekonomiye sahip olan Azerbaycan’da Azeri yatırımcılarımızla projelerimizi buluşturmak ve onların beğenisine sunmanın her iki ülkeye de önemli fırsatlar sunduğunu düşünüyoruz” dedi.


Azerbaycan cephesi yatırım çağrısı yaptı


Azerbaycan Emlak Meseleleri Devlet Komitesi Bakanı Hasanov da gazetecilere yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın toplu konutta TOKİ’ye benzer kurumları olduğunu belirterek, inşaat ve proje odaklı büyüme modelinin önemine dikkat çekti. Türk yatırımcılara Azerbaycan’da yatırım yapmaları çağrısında bulunan Hasanov, “Fuarımızda da Türk firmaları yoğun şekilde yer alıyor. Biz ülkemize Türk şirketlerinin yatırım için de gelmesini bekliyoruz. Zaten şu an ülkemizde faaliyet gösteren ve şirket sayısı en fazla olan yabancı ülke Türkiye. Azerbaycan’da yatırım yapılabilecek farklı alanlar mevcut” dedi.Milliyet