Ev alım satımında yeni dönem başlıyor!

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor!Bakanlık konut alım satımında yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçti. İşte konut alım ve satımında yeni düzenleme ile yapılacak değişiklikler...


Konut alım satımlarında yeni dönem başlıyor. Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre; mahkemelere taşınan dolandırıcılık davalarında tüzel bilirkişiler de yer alacak. Hakimler de kararlarını tüzel bilirkişiler tarafından belirlenen raporlar doğrultusunda karar verecek. 

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor!

Konut satışlarında kurumsal bir yapıda raporlamanın sağlanması mağduriyetin önüne geçmesi için tutarsız raporların önüne geçilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanı İzzet Başara, Vakıf Gayrimenkul Değerleme AŞ’yle Ankara’da pilot uygulama başlattığını söyleyerek “Çok güzel sonuçlar da alıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu ülke genelinde yaygınlaştırıp resmî listelere de, tüzel kişileri de özellikle başta bu üç alanda kazandıracağız” açıklamasını yaptı. 

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor!

Türkiye’de müstakil bir Bilirkişilik Kanunu’nun 24 Kasım 2016’da yürürlüğe girdiğini anımsatan  Başara, “2017 yılında ilk kez 7 bölgede bilirkişilik bölge kurullarımız kuruldu ve 2017-2020 yılları arasında toplam 2 bin 904 bilirkişi sistemden çıkarıldı. Kanunla, temel etik ilkelere aykırı, güven duygusunu sarsıcı tutum, davranışlar içerisinde bu faaliyeti yürüten... Rüşvettir, emniyeti suistimaldir, zimmettir. Bu tarz suçlamalara maruz kalındığında buna ilişkin yaptırımlarla derhâl müdahale ediliyor” ifadelerini kullandı. Bilirkişilik için görevlendirme rehberi çalışmasına başladıklarını ifade eden İzzet Başara, “Bunu UYAP’a entegre edeceğiz" dedi. 

Ev sahibi olmak için doğru zaman mı?