Ev alma, komşu al!

Ev alma, komşu al!Türkiye'nin en ünlü konut satış danışmanlarından, Şükrü Bilge Özdemir kaleme aldı! 'Ev alma, komşu al' diyor. Neden?


Günümüzde gayrimenkul projeleri büyüklük ve kapladıkları alan itibarı ile bizlere `komşuluk ve çevre' sunmaktadır. Bu çevre hayatımızın geçeceği; alışveriş yapacağımız, spor yapacağımız çocuklar büyüteceğimiz sosyal bir çevredir. Hepimizin unutmaya başladığı `komşuluk kavramı' geçtiğimiz hafta, Bahçeşehir Banu Evleri'nden gayrimenkul alan bir dostumla tekrar gündemimde yer aldı. Gayrimenkulü seçip, ödeme koşulları üzerinde anlaşan dostum, benden habersiz bir gününü Banu Evleri'ne ayırıp, seçtiği gayrimenkulün çevresindeki, kat maliklerini dolaşmış. Kat maliklerinin yaşam standartlarını görüp proje ve konutlar hakkındaki fikirlerini aldıktan sonra Banu Evleri'nde yatırım ve yaşam kararını vermiş.

Referans listesi

Kaçımız bu şekilde hareket edip, birikimlerimizi yatıracağımız, yaşacağımız, ailemizi, çocuklarımızı emanet edeceğimiz siteler hakkında yaşayan ağızlardan bilgi alıyoruz. Bu saptamada bulunmak geliştirilmekte olan gayrimenkul projelerinde "referans listesi" stemenin dışında zor, ancak projeyi tercih edenlerin yaş, eğitim, çocuk sayısı, meslek grupları gibi "demografik özellikleri" hakkında bilgi alabilirsiniz. Yerleşimdeki projelerde yaşam kararı vereceklere önerim, bu yaşamın bir parçası olmadan önce yaşam hakkında yaşayanlardan bilgi almalarıdır. Hurriyetemlak.com'un düzenlediği anketinsonuçlarına göre konut alanlar önce `semt' diyor. Semtler komşuluk ilişkilerimizin yeşerdiği, dostlukların filizlendiği, açının, tatlının bir arada yaşandığı alanlardır. Dışardan gelenler anında dikkat çekerler. Komşular zaman zaman akrabalardan daha yakın olurlar. Çünkü, acil durumlarda sığınacağınız iyi gününüzü, kötü gününüzü paylaşacağınız can dostlarıdır. Benim çocuğum gibi sizlerinde büyük oranda çocuklarınız komşularınızda büyümüştür.. İşte bu yüzden ev almadan önce semtinizi / projenizi/ sitenizi araştırın ve komşularınıza karar verin...

ŞÜKRÜ BİLGE ÖZDEMİR/HÜRRİYET EMLAK YAŞAM