04 / 10 / 2022

Ev almak gayrimenkul tercihinde ilk sırada yer alıyor!

Ev almak gayrimenkul tercihinde ilk sırada yer alıyor!

Global araştırma şirketi Synovate´in yaptığı bir araştırma, gayrimenkulün hâlâ insanların bir numaralı yatırım hedefi olduğunu gösteriyorBUGÜN elinize 1 milyon avro beklenmeyen bir para geçse, nasıl yatırım yapardınız? Dünyanın farklı 13 ülkesinde bu soruya - dünyayı gezerim, kendi işimi kurarım diyenler çıksa da - her 100 kişiden en az 50´sı `gayrimenkule yatırımı yapardım´ cevabını veriyorum. Türkler de dahil.

ÇALIŞMA 13 ÜLKEDE YAPILDI
Global araştırma şirketi Synovate´in yaptığı bir araştırma, gayrimenkulün hâlâ insanların bir numaralı yatırım hedefi olduğunu gösteriyor. Krizin ardından bankacılık sektörü ve banka müşterilerine yönelitilen `Bugün elinize 1 milyon avro değerinde beklenmeyen bir para geçse nasıl yatırım yapardınız´ sorusuna verilen cevap 13 ülkenin 12´sinde `gayrimenkul´.  Bu soru, Türkiye, Rusya, Polonya, Ukrayna, Slovakya, Macaristan, Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan´da 1.000´er bireysel bankacılık müşterisi soruldu.

EN YÜKSEK ORAN RUSYA´DA
Rusya gayrimenkul yatırımı yapmayı en çok isteyen ülke olarak yüzde 65.1 oranı ile öne çıkarken, bu oranı sırasıyla yüzde 62.9 ile Macaristan, yüzde 62.4 ile Çek Cumhuriyeti, yüzde 60.5 ile Ukrayna, yüzde 59.4 ile Slovakya, yüzde 55.8 ile Polonya, yüzde 55.7 ile Suudi Arabistan, yüzde 55.1 ile Sırbistan, yüzde 53.1 ile Romanya, yüzde 52.7 ile Bulgaristan, yüzde 51.3 oranı ile Türkiye yüzde 51 ile Yunanistan izliyor.

HAYAL DAHA BÜYÜK BİR EV
Türkiye´de bu soruya yanıt veren 1.000 bireysel bankacılık müşterisinin yüzde 51.3´ü içinde yüzde 37´lik kesim daha büyük bir ev alacağını belirtirken, yüzde 4.2´lik kesim ise yazlık ya da ikinci bir ev almayı tercih edeceğini ifade etti. Çocukları için ev almayı tercih edenlerin oranı yüzde 2.8 olurken, yurtdışında gayrimenkul yatırımı yaparım diyenlerin oranı ise yüzde 1.4 ile sınırlı kaldı.

BAE en çok finansal yatırımı tercih ediyor
ARAŞTIRMADA dikkat çeken ülkelerden biri de Birleşik Arap Emirlikleri(BAE). Bu ülkede 1 milyon avro değerinde beklenmeyen bir para ile yapılacak yatırım tercihi finansal yatırım olarak öne çıkıyor. BAE´deki bireysel bankacılık müşterilerinin yüzde 38.9´u finansal yatırım tercihinde bulunurken, yüzde 36´sı ise yine gayrimenkule yatırım yapacağı cevabını veriyor.

Ev almak gayrimenkul tercihinde ilk sırada
Tercih Yüzde
Daha büyük bir ev alırdım 37.3
Yazlık, ikinci bir ev alırdım 4.2
Çocuğum, çocuklarım için mülk alırdım 2.8
Yurtdışında gayrimenkul yatırımı 1.4
Yurtiçinde emlak yatırımı yapardım 5.6

13 ülkenin öncelikli yatırım tercihi gayrimenkul oldu, Bulgaristan 52.7, Çek Cumhuriyeti 62.4, Yunanistan 51, Macaristan 62.9, Suudi Arabistan 55.7, Polonya 55.8, Romanya 53.1, Rusya 65.1, Sırbistan 55.1, Slovakya 59.4, Türkiye 51.3, BAE 36, Ukrayna 60.5
 
Gayrimenkul hâlâ gözde yatırım aracı
ARAŞTIRMA şirketi Synovate İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Gülşah Olcay, yaptıkları diğer araştırmalarda da Türk halkının gözde yatırım aracının gayrimenkul olarak öne çıktığını belirterek şunları söyledi: "Gayrimenkul ideal yatırım aracı olarak görülüyor. Çünkü güvenilir bulunuyor ve riski düşük görülüyor. Dolayısıyla banka müşterilerin verilerine bakıldığında hisse senedi, tahvil, yatırım fonu gibi yatırım araçları artık çok fazla tercih edilmiyor. Çünkü geçmiş yıllarda yatırımlar yüksek getiriler nedeniyle devlet tahvili ve hisse senedine yapılırdı. şimdi gayrimenkul tervihi yükseldi."
Esra SAHİCİ/Hürriyet Emlak
Geri Dön