04 / 02 / 2023

Ev almak isteyenleri global dalga üzecek

Ev almak isteyenleri global dalga üzecek

Son birkaç haftadır Amerika'daki mortgage krizine bağlı olarak dünya piyasalarında yaşanan global dalgalanma, Türkiye'de ev almak isteyenleri üzecek gibi görünüyor. Çünkü bankalar dış dalganın etkisiyle artan maliyetlerini faiz artışı olarak tüketiciye ya

Konut kredi faizlerinin yüzde 1.3'lerden 1.40-1.45 bandına yükselmesi beklenirken, bankacılar faiz artışının kaçınılmaz olduğunu söylüyor.


Global piyasalar ve Türkiye'yi etkisi altına alan Amerika'daki mortgage krizi, Türkiye'de konut alma planları yapan yatırımcıları da üzecek gibi görünüyor. Çünkü bankalar dış dalganın etkisiyle artan maliyetlerini faiz artışı olarak tüketiciye yansıtmak için çalışmalar yapıyor. Piyasa faizlerini 1 hafta kadar daha takip etmeyi planlayan bankalar, önümüzdeki haftadan itibaren faiz silahını çekecek gibi görünüyor. Bu durumda konut kredi faizlerinin yüzde 1.45-1.40 bandına yükselmesi beklenirken, bankacılara, "Yurtdışının Türkiye'yi de içine aldığı giderek derinleşen sorun nedeniyle maliyetler arttı. Faiz artışı kaçınılmaz" dedi.


Maliyetler masaya yatırıldı


Dünyayı etkisi altına alan ve giderek derinleşen mortgage krizine ilişkin hiçbir hesaplama yapılamazken, bu sürecin daha ne kadar devam edeceği de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bilinmiyor. Piyasada bono bileşik faizlerinin yüzde 19'a dayanması ile artan maliyetler de bankaları tüketici kredilerinde faiz artırımına zorluyor. Bankaların bireysel krediler bölüm sorumluluları, şimdilerde piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmenin maliyetlere yansımasını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Kolları sıvayan bankacılar, önümüzdeki günlerde tüketici kredilerinde faiz artışının sinyallerini de veriyor.


Yüzde 1.40-1.45'e yükselebilir


Piyasa faizlerine paralel haraket eden faiz indirim ve artırım kararlarının bugünkü koşulları da belirlediğine dikkat çeken bankacıların tüketicilerinde böyle bir dönemde tüketicilerin de kredi kullanımında kaçınacağını dile getiriyor. Bankacılık sektöründe yapılan çalışmalara göre konut kredi faizleri yüzde 1.30-1.35 düzeyinde hızla yüzde 1.40-1.45 sevielerine doğru bir hareket yaşayacak gibi görünüyor. Bankacılar, faiz indirimlerinin bono bileşik faizlerini yüzde 17'yi aşağı yönlü kırma hareketine bağlı olarak yapıldığını ancak şu anda yüzde 18.88'e kadar çıkan bono faizi ile mevcut konut kredi faiz oranlarını taşıyamadığını söylüyor.


Seçim sonrası olumlu beklenti


Bir ay önce 22 Temmuz genel seçimlerinde AKP'nin tek parti ile iktidara gelmesi piyasalara büyük moral olmuştu. Gösterge bono bileşik faizi yüzde 16 seviyesine doğru gerilerken, dolar ise 1.26 YTL düzeyine inmiş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ise rekor düzeye ulaşmıştı. Piyasalardaki bu iyimser havanın etkisi seçimin ertesi günü konut kredi faizlerine indimi olarak yansımıştı. Böylece sektörde bankalar arka arkaya faiz indirimine giderek konut kredi faizlerini yüzde 1.30-1.35 aralığına kadar çekmişti. Hatta yapılan hesaplamalara göre yıl sonunda konut kredi faizlerini yüzde 1.20 düzeyine inmesi bekleniyordu.


Global dalga kötü vurdu


Seçimlerin hemen ardından 23 Temmuz günü dünya piyasalarıda ortalık karıştı. Yüksek riskli mortgage kredilerine ilişkin endişelen ABD başta olmak üzere tüm dünya borsalarına satış getirdi. Bu endişe giderek büyüdü ve mortgage kredilerine yatırım yapan fonların batış haberleri de arka arkaya gelmeye başladı. İşte bu haberler özellikle gelişmekte olan piyasalara giriş yapmış olan yabancı yatırımcıların satışlarını gündeme getirdi. Böylece Türkiye'de dolar 1.42 YTL düzeyine kadar tırmanırken, borsada kayıplar giderek arttı. Bankaların yakından takip ettiği bono faizleri ise hızla yükselişe geçti. Geçen hafta gösterge bono bileşik faizi yüzde 19'a dayanınca bankalar alarm zillerini çalmaya başladı.


(Hürriyet)
Geri Dön