Ev denilince ilk akla gelen TOKİ

Ev denilince ilk akla gelen TOKİOdak Araştırma şirketinin 21 ilde 2 bin 685 kişinin üzerinde yaptığı ankete göre katılımcıların yüzde 27'si üç yıl içinde konut almayı planlıyor. TOKİ'nin en güvenilir kurum çıktığı ankete göre ilk kez konut alanların yüzde 69'u ise TOKİ'yi tercih etti.
ODAK Araştırma şirketinin yaptığı konut eğilimi ve inşaat şirketlerin konusunda yaptığı geniş anket Türkiye'de konut alma isteğinin önümüzdeki dönemde hızlanacağını gösterdi. 21 il ve bu illere bağlı ilçelerde, 2 bin 685 hane halkı reisi ve eşi ile yüz yüze yapılan anketin sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 26.9'unun önümüzdeki 3 yıl içinde konut satın alma ya da yaptırma düşüncesi bulunuyor. Araştırmaya göre ilk kez konut alma girişiminde bulunanların yüzde 4.2'sinin yüzde 68.8'i ise Toplu Konut İdaresi'ni (TOKİ) tercih etti. Anketin sonuçlarına göre geçtiğimiz 3 yıl içinde ise katılımcıların sadece yüzde 13.7'sinin konut satın alma girişimi oldu. Bu katılımcıların ilk tercihi yeni daire olurken, ikinci tercih ise kendisinin yaptırması oldu. Geçtiğimiz 3 yıl içinde `Bir inşaat şirketinden ya da kuruluşundan yeni daire satın alma girişiminde bulunanların yüzde 33.3'ü TOKİ'den konut almış, yüzde 57.1'i ise girişimini sonuçlandıramayıp konut satın alamadı. Önümüzdeki 3 yıl içinde yeni daire satın almayı düşünen katılımcıların yüzde 71.6'sı tercihlerini TOKİ'den yana kullanacaklarını belirtti.


YATIRIMCIYA TÜYOLAR


Anket inşaatçılara tüyo da verdi. Buna göre en çok istenen konut büyüklüğü 100 ile 150 metrekare arasında. Ezici çoğunluk fiyat olarak da 50-75 bin YTL'yi istendi.ODAK Araştırma'nın yaptığı ankette konut ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili akla gelen kuruluşlar da soruldu. Buna göre katılımcıların yüzde 71.7'si  TOKİ  yanıtını verdi. İlk etapta hatırlamayıp TOKİ'yi bilip bilmediği sorulduğunda ise `biliyorum' yanıtını verenlerin oranı da göz önüne alındığını TOKİ'nin yüzde 94.2 oranında bilinen bir kuruluş olduğu ortaya çıktı. Bu soruya verilen yanıtlarda ikinciliği yüzde 8 ile kooperatifler, yüzde 3.5 ile Ağaoğlu, yüzde 3.5 ile KİPTAŞ hariç belediye kuruluşları, yüzde 3 ile KC Group ve yüzde 2.7 ile KİPTAŞ aldı.


GELECEK PARLAK


ANKETTE `Sizce TOKİ konut yapımında ne derece güvenilir bir kuruluştur' sorusuna ise yüzde 60.1 oranında güvenilir, yüzde 13.9 oranında da çok güvenilir yanıtı verildi. Katılımcıların yüzde 17.3'ü orta güvenilir, yüzde 5.9'u güvenilmez ve yüzde 2.8'i de hiç güvenilmez şeklinde yanıt verdi. TOKİ'nin, diğer kuruluşlara göre en fazla ayrıştığı özelliği `Devletin ve hükümetin daha fazla destek verdiği bir kuruluş' imajı olduğu ortaya çıktı. Bunu `Daha fazla konut üretip satan bir kuruluştur' ve `Sermayesi daha güçlü bir kuruluştur' imajı izledi. Katılımcıların yüzde 80.6'sı ise parasının olması durumunda konut almak istediğini belirtti.


5 YILDA 284 BİN KONUT 11 MİLYAR YTL KAYNAK


TOKİ, 1 Ocak 2003-28 Kasım 2007 tarihleri arasında 283 bin 147 konut yaptı. Bu konutlardan 238 bin 654'ünü sosyal konutlar oluştururken, 44 bin 493 konut ise TOKİ ve Emlak Konut'un `Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı' uygulamasıyla yapıldı. TOKİ yatırım maliyeti yaklaşık 17 milyar YTL olan bin 700 ayrı ihale gerçekleştirirken, konutlardan ekonomiye aktarılan pay ise 11 milyar YTL'yi buldu. 2008 hedefi ise 500 bin konut üretmek oldu.
 


 


İBRAHİM ACAR