Ev kadınları enerji verimliliğini öğreniyor

Ev kadınları enerji verimliliğini öğreniyor

Küresel ısınmaya dur demenin kısa vadede en etkili yolu olan enerjiyi verimli kullanmak konusundaki bilinci artırmak için enverIPAB Projesi kapsamında, ev hanımları ve kamuoyuna yönelik eğitimler verildiEnverIPAB Proje uzmanları tarafından  Ankara  ve İstanbul'da gerçekleştirilen eğitim seminerlerinde, çoğunluğu ev hanımı olmak üzere 450 kişi, evlerinde enerjiyi nasıl verimli kullanabileceğinin yollarını öğrenerek ev ekonomisine, ülkeye ve çevreye sağlayabilecekleri katkı hakkında bilgi sahibi oldu.

Avrupa Birliği'nin desteğiyle EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü) adına yürütülen ve binalarda enerji verimliliği konusunda kamuoyundaki bilinci artırmak için hayata geçirilen enverIPAB Projesi kapsamında, ekim ayı boyunca enverIPAB Proje ekibinden Nesrin Pişkin ve EİE Enerji Verimliliği Tanıtım ve Bilinçlendirme Uzmanı Aslı Terzioğlu tarafından İstanbul ve Ankara'da belirlenen semtlerde enerji verimliliği eğitim seminerleri gerçekleştirildi. İstanbul'da Küçükçekmece ve Ümraniye, Ankara'da ise Etimesgut semtlerinde toplam 450 kişinin katıldığı eğitim seminerlerinde uzmanlar, evlerde enerji tasarrufu yapmanın ülke ekonomisi için bir bakıma üretim yapmak anlamına geldiğini ve bu yolla çevrenin de sürdürülebilirliğinin sağlandığını belirtti.

enverIPAB Proje Koordinatörü Sebahattin Öz, geçekleştirilen eğitim seminerlerine dair yaptığı değerlendirmede, enerjiyi verimli kullanmanın herkesin görevi olduğuna dikkat çekerek, bu konudaki bilincin tüm bireyler nezdinde yerleşmesi gerektiğini vurguladı. Sebahattin Öz, açıklamalarına şöyle devam etti: "Daha çok enerji tüketimi demek, küresel ısınmayı hızlandırmak demek. Bu da gelecek nesle yaşanılır bir dünya bırakamamak anlamına geliyor. Oysaki bir Kızılderili atasözü der ki: `Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.' Öyleyse bu emaneti korumak için enerji tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmeliyiz. Bu eğitimlerin de bu yolda atılan önemli adımlar olduğuna inanıyorum."

Seminerlerde verilen eğitimlerde öğrenilenlerin unutulmaması için tüm katılımcılara "Evinizin Enerji Rehberi" adlı kitapçıklar dağıtıldı. Kitapçıklarda enerjiye ilişkin kısa bilgilerin ardından günlük yaşamda enerjiyi verimli kullanmak adına evlerde neler yapılabileceğine dair yönlendirmeler yer alıyor. Ev halkının enerji verimliliğini nasıl hayata geçirebilecekleri konusunda aradıkları tüm ipuçlarını bulabilecekleri bu rehber, evler için başucu kitabı olacak.

"Evinizin Enerji Rehberi" adlı kitapçıkta yer alan ve herkesin evlerinde uygulayabileceği 10 basit önlem:

* A ve üstü enerji verimliliği etiketine sahip elektrikli aletler satın alın. A sınıfı elektrikli bir elektrikli alet ortalama bir alete kıyasla yüzde 45 daha az enerji harcar.
* Binalarınıza ısı yalıtımı yaptırın. Yalıtımlı binalarla yüzde 50 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
* Evlerinizdeki normal lambaları tasarruflu lambalarla değiştirin. Tasarruflu lambalar, normal lambalara kıyasla 5 kat daha az enerji kullanır ve 10 kat daha uzun ömürlüdür.
* Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam doluyken çalıştırın. Çünkü makineleriniz her durumda aynı enerji, deterjan ve suyu tüketir.
* Bilgisayar satın alırken üzerinde EnergyStar işareti olmasına özen gösterin. EnergyStar amblemli bilgisayarlar kullanılmadıkları zaman yüzde 85 daha az enerji harcar.
* Buzdolabından bir şey almadan önce düşünün ve sonra kapağını açıp istediğinizi alın. Böylece buzdolabınızın soğuk havayı kaybetmesini engellemiş olursunuz.
* Küvete su doldurarak banyo yapmak yerine duş yapın. Bu şekilde yüzde 25 daha az su tüketirsiniz.
* İzlemediğiniz zamanlarda; televizyon, VCD/DVD gösterici, müzik seti gibi aletleri kumandadan değil kapatma düğmesinden kapatın.
* Evlerinizdeki çöpleri türlerine göre ayrıştırın. Yiyecek ve organik atıkları geri kazanılabilen plastik, kâğıt, cam ve pilleri ayrı torbalarda biriktirip yetkili yerlere teslim edin.
* Dişlerinizi fırçalarken ve tıraş olurken suyu kapatın.