Ev kirasına enflasyon freni

Ev kirasına enflasyon freniANKARA kira artışlarından kefilliğe kadar hayatın bir çok alanında yeni düzenlemeler sağlayan Borçlar Kanunu değişiyor.


Hükümetin hazırladığı 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı bugün TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alınacak. Tasarıyla kira artışları bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçemeyecek. Kira bedellerinde yapılacak artış bir önceki yıl gerçekleşen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışını geçemeyecek. Tasarıya göre, kiralanan bir dairede, çatı akması, tesisatın arızalanması gibi problemler olursa, kiracı ev sahibinden onarım yapılmasını veya kirada indirim yapılmasını talep edebilecek. Kiracı arızadan kaynaklı uğradığı zararı ev sahibinden talep edebilecek. Ev sahiplerinin evini boşalttırmak için "Oğlum oturacak, Almanya'dan kızım gelecek" gibi bahaneler ileri sürmelerine de tasarıyla düzenleme getiriliyor. Buna göre, bu şekilde bahane ileri sürülerek boşaltılan daireler, haklı sebep olmaksızın üç yıl süreyle eski kiracıdan başkasına kiralanamayacak.

Kiralar peşin ödenmeyecek
Yeni düzenlemeye göre, kiralar peşin olarak değil oturduktan sonra ödenecek. Ev veya dükkan kiralanırken alınan depozitolar en fazla üç aylık kira bedeli ile sınırlı olacak. Güvence olarak para verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatıracak. Güvence senetleri ise bankaya depo edilecek.

 

(Türkiye)