05 / 07 / 2022

Evde kredi rekabeti faizi aşağı çekecek!

Evde kredi rekabeti faizi aşağı çekecek!

Konut alımı için ciddi bir talep birikirken, yüzde 1.10 seviyesi altında faiz sunan özel bankaların sayısı da çeşitlendi. Bu rekabet, yakın dönemde özel bankalarda yüzde 1’in altında konut kredisi faizlerinin sinyalini veriyorMerkez Bankası’nın geçtiğimiz 3 aydaki faiz hamleleri ardından reel sektör, özel bankalardan başta konut kredisi olmak üzere faiz indirimleri bekliyor. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, bu sayede piyasanın olumlu seyrinden konut almak isteyen fakat faizlerin düşmesini bekleyen büyük bir kitlenin faydalanabileceğini belirten sektör temsilcileri, ilerleyen günlerde, en düşük yüzde 1.07 seviyesindeki konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesini bekliyor.

Ağustos ayına kadar yüzde 1.20’yi aşan konut kredisi faiz oranları, kamu bankalarının hamlesiyle yüzde 0.99 seviyesine indirildi. Bu kapsamda özel bankalardan arka arkaya hamleler gelmiş, ancak faiz düşüşü yeterli bulunmadı.

Seçenekler arttı

Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında mevcut durumda yüzde 1.10’un altında daha fazla bankanın konut kredisi sunduğu gözlemleniyor. Tüketici için konut kredisi kullanabileceği bankalar çeşitlenirken, rekabet ortamının bu oranları yüzde 1’in altına indirebileceği de öngörülüyor.

Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde 250 baz puanlık indirimiyle birlikte son üç ayda faizi toplam 1000 baz puan indirdi. Merkez’in bu adımlarıyla beraber indirim hareketinin genele yayılması bekleniyor.

Evde kredi rekabeti faizi aşağı çekecek!

‘Borcuna sadık’

Banka çeşitliliğinin tüketici nezdinde avantaj oluşturduğunu anlatan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, aynı zamanda özel bankaların konut kredisi finansmanı anlamında rekabette olarak, faizin bir miktar daha düşeceğini söyledi. Durbakayım, “Bireysel konut kredileri, bankaların riski en az gördükleri krediler. Orada çok az kayıp var. İnsanımız konut borcuna çok sadık. Bu nedenle artık bekleyen talebi de gören bankalar kendi aralarında da rekabete girerek, kamu bankalarının yolundan gidecek. Dış siyaset dengeye oturdu. Piyasada pozitif etkiler arka arkaya geliyor. Konut fiyatları olması gerekenin altında. İşte tüm bunlar da düşme eğilimindeki faiz oranlarıyla birlikte tüketiciye büyük bir fırsat sunuyor” dedi.

 

Evde kredi rekabeti faizi aşağı çekecek!

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, kamu bankalarına şimdiye kadar 200 bini aşan konut kredisi müracaatı olduğunu belirtirken, bunun çok daha üzerinde bir talebin hâlâ beklemede olduğunu söyledi. Altan Elmas, özel bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekmek için vakit kaybettiğini belirtirken, konut ihtiyacı ve yatırımı için erişilebilir faiz oranlarına ulaşmak isteyenlerin ciddi bir talep oluşturduğunu belirtti.

‘Kayıpları var’

Elmas, “Özel bankaların şu anda kayıp bir pazar payları var. Her faiz indirme hamleleri bekleyen yüksek talebi biraz daha harekete geçirecek. Dolaylı olarak ise, daha önce kredi vermiş oldukları inşaat firmalarına da satış üzerinden kaynak aktarılacak ve kredi borçları daha hızlı ödenecek. Beklentimiz, özel bankaların konut kredisi faizlerini daha hızlı bir şekilde yüzde 0.99’a düşürmeleri” şeklinde konuştu.

‘Satış ofislerine yansıdı’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satışlarına ilişkin son verisi olan Eylül 2019 konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.4 oranında arttı. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 410.2 oranında arttı.

Bu canlanmanın projelerinin satış ofislerine son iki aydır önemli bir yansıması olduğunu belirten Nazmi Durbakayım, gayrimenkul satışlarının artmaya devam edeceğini dile getirdi.

Altan Elmas ise, mevduat faizlerinin geri geldiği, tüketici güveninin toparlanmaya başladığı ve sektöre olan güvenin yükseldiği bu dönemde gayrimenkul yatırımının yeniden uzun vadeli yatırım gözdesi olacağını söyledi. Elmas, “Yılın son çeyreğinde de konut satışlarında eylül-ekim gibi büyük artışlar yaşanmasını bekliyoruz. Bitmiş ve oturuma hazır konut adedi de artıyor. Satışlarımıza bir süredir önemli bir yansıması var” diye konuştu.

 

Konut kredi faizlerinde son durum ne oldu?