Evde tasarruf nasıl sağlanır

Evde tasarruf nasıl sağlanır Evde tasarruf nasıl sağlanır

Devir tasarruf devri¦ Hayatımızın her noktasında göstermek zorunda olduğumuz hassasiyeti, evin içinde, yaşam alanlarımızda da göstermeliyiz


 Devir tasarruf devri¦ Hayatımızın her noktasında göstermek zorunda olduğumuz hassasiyeti, evin içinde, yaşam alanlarımızda da göstermeliyiz. Üstelik dikkat edilmesi gereken noktalar, günlük yaşamımızı da etkilemeyecek kadar basit. Birkaç püf noktası ile birçok açıdan yaşamımızda tasarruf sağlayabiliriz. Kullanmak zorunda olduğumuz beyaz eşyaların ömrünü uzun tutmakta bizim elimizde. çamaşır makinelerini tam dolu, bulaşık makinelerini ise tam tersi doldurmadan, buzdolabı fişini toprak prize takarak ve televizyonlarımızı kullanmadığımız sürece kapalı tutarak tasarruf yapabiliriz. Sadece beyaz eşyalarla değil, ısınma konusunda dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntı da yüzde 30"a varan tasarruf sağlamaya yetiyor. İşte ev içinde tasarruf etmenin püf noktaları¦

Beyaz eşya ile tasarruf yöntemleri

*çamaşır makineleri

çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın.

Tambur tıka basa doldurulmamalı, çamaşırın üstüne bastırıldığında tambur arasındaki boşluk bir karış olmalıdır.

çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın.

Elektrik enerjisinin yüzde 90"ı suyu ısıtmada harcanır. 30-40 derece su sıcaklığı, çamaşır için en uygun sıcaklıktır.

Az veya fazla miktarda deterjan kullanımı verimsiz temizleme demektir.

Her yıkamadan sonra kurutucudaki filtreyi temizleyin.

Bozuk para vb malzemelerin yıkanacak çamaşırların ceplerinden çıkarılmasına dikkat edilmelidir.

Soğuk suda temizleme yapan deterjanlar kullanın.

Kurutmalı makinelerde kurutma süresi kısaltılarak hem çamaşırın ömrü hem de enerji tasarrufu sağlanabilir.

*Bulaşık makineleri

Yaz aylarında ısıyı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkama yapın.

Bulaşıklar için maksimum 60 derece su sıcaklığı yeterlidir.

Tuz ve parlatıcıları zamanında konulmalıdır.

Bulaşıklar az kirli ise ekonomik moda çalıştırılmalıdır.

Bulaşık makinesi çalışırken mümkünse banyo ve mutfakta aşırı su kullanmayın.

Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu şekilde kesinlikle çalıştırmayın.

*Buzdolabı

Evlerde kullanılan buzdolaplarının özellikle toprak hattı bulunan prizlere takılması gerekiyor. Buzdolabınızı, ısıtıcı beyaz eşyalardan uzak bir yere koyarak enerji tüketiminizi yüzde 10-15 oranında azaltabilirsiniz.

Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığının ise -18 derecede tutmak gereklidir çünkü daha düşük sıcaklık enerji israfıdır.

Buzdolabı içinde bulunan yemek ve yiyeceklerin kapaklı olmasına dikkat edilmeli. Aksi takdirde buzlanma yapabiliyor.

Yemeklerinizi dolaba koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Buzdolabının kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin. Sızdırmazlık kontrolü için beyaz temiz bir kağıdı, kapı contası ile dolap kabinesi arasına koyun ve kapatın. Eğer kağıt çok kolayca çekilebiliyorsa, buzdolabınız veya derin dondurucunuz hava alıyor demektir.

Derin dondurucuda buz kalınlığının 7 milimetreden fazla olmasına müsaade etmeyin. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlemediğiniz zaman, yüzde 25 daha az fazla enerji tüketerek ancak uygun sıcaklığı elde edebilirsiniz.

Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar. Derin dondurucudan alacağınız bir kase buz parçasını dolabınızın ortasına koyun. Böylece 3-4 gün süre ile yüzde 5 daha az enerji harcarsınız.

Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritin, bu durum dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlar.

Buzluk diye bilinen dondurucu bölmedeki buz kalınlığı 5-6 milimetreyi geçmeden eritilmelidir. Buzdolabına sıcak yemek koyulmamalı, direkt güneş ışığı alan yerlere ve radyatör, fırın yanlarına buzdolabı konulmamalıdır.

*Ütü

Ütü alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmenizi sağlayacaktır.

Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün şekilde askıya asın. Bu çamaşırlarınızı ütülerken daha az enerji harcamanızı sağlar.

çamaşırların nemli olarak ütüleyin, buhar ve termostatlı ütülerin kullanılması enerji tasarrufu açısından önemlidir.

Ütüleme işinin bitimine yakın ütüyü prizden çekin ve son parçayı ütünün içinde kalan ısıyla bitirin. Ütüleme işini, ütüyü yeniden ısıtmak gerekmeyecek şekilde yapmayı planlayın.

Taban yapısı çizilmeyen ütüler tercih edilmelidir.

Ütüleme işlemi bitmeden birkaç dakika önce ütünün fişi çekilmeli, tabanda kalan ısı ile ütülemeye devam edilmelidir.

*Ocak ve fırın

Yemek yapımında buharlı ve basınçlı tencereler tercih edilmelidir. Bu yolla hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olacaksınız.

Yemeklerinizi ocakta pişirmeyi tercih edin. Ocaklarda yemek pişirmek, fırında yemek pişirmekten daha ekonomiktir.

Yemek pişirmede kullanılan fırın ve ocaklarda fırın kapağı her açılışında yüzde 20 oranında ısı kaybı yaşandığı için fırın içindeki yemek pişene kadar kapağı açmamaya dikkat edilmelidir.

Tencerede pişirdiğiniz yiyecekler kaynama sıcaklığına ulaştığında, ocağın alev ayar düğmesini en kısık pozisyona getirin, yüksek ateşte kaynama yiyeceğin pişmesini hızlandırmaz.

Pişirme işlerinde alt kısmı düz olan tencere ve tava kullanın. Bu, ısınma süresini kısaltır.

Büyük bir ateşin üstüne küçük kap koymayın. Aksi durumda enerji kaybına neden olursunuz. Ayrıca kabın altının temiz olmasına dikkat edin.

Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin. Kapalı kaplar içinde yemek daha çabuk pişer, dolayısıyla daha az enerji harcanmış olur. Kapaksız kapla yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketirsiniz.

Fırında, bir yerine birden fazla yemek pişirmeye çalışın. Düşük sıcaklıkta pişeni diğerlerinden önce çıkarıp, fırının sıcaklığını düşürüp, yükseltmeden daha az enerji harcayın.

Fırınınızda gerekli olmadığı durumlarda ön ısıtma yapmayın. Ön ısıtma yapmanız gerekiyorsa 10 dakikayı geçirmeyin. Mikrodalga fırınlar da pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır (pişirme 10-15 dakika, ısıtma 2-3 dakika). Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50-60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.

Yiyecekleri küçük parçalara bölerek pişirin veya ısıtın. Bu, pişirme sürenizi kısaltacaktır.

Yemekleri pişirirken çok fazla su kullanmayın. Yemeğin üstünü kaplayacak kadar su yeterlidir. Fazla miktarda su kullanmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olur.

Donmuş bir yiyeceği fırında pişirmeden önce çözülmesini sağlayın.

*Televizyonlar, DVD player gibi elektronik eşyalar ise çalışmadıkları zaman stand-by modunda enerji tüketmeye devam ettiğinden dolayı, kapama tuşundan kapatılmalıdır. Evdeki elektronik eşyalar kullanılmadığı sürede kapalı tutulmalıdır.

Isınma ile ilgili çözümler

*çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. çatınızdaki ısı kaybınız yüzde 20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz

*Betonla parke arasına zift yapmak izolasyon için idealdir. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci bir kat zift daha sürülebilir

*Evinize ısı yalıtımı yaptırın.

*Pencerelerdeki hava kaçaklarını silikon bantla ile engelleyin.

*Radyatörü mobilyalarla kapatmayın. Üzerine ısı geçişini engelleyen eşyalar koymayın.

*Unutmayın; oda sıcaklığında 1 santigrad derecelik azaltma, aylık yüzde 5 tasarruf sağlar

Isı yalıtımının faydaları nelerdir

Isı yalıtımı, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltır; dolayısıyla ısınma için harcanan yakıt miktarı da azaltılmış olur. Isı yalıtımı sayesinde hem doğalgaz konforundan daha fazla yararlanır, hem de tasarruf sağlarsınız.

Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme ve siyah lekeler oluşmaz, sıva ya da boyalar kabarmaz.

Mekanda dengesiz bir ısı dağılımı (pencereye yakın yerler soğuk, iç taraflar daha sıcak) olmaz. Böylece daha sağlıklı bir ortam oluşur. Doğalgazdan elde ettiğiniz verim artar.

Isı yalıtımlı perde duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağı için duvardaki malzemeler hasara uğramaz.

Yazın soğutma giderleri azalır.

Aydınlatma bilgileri

*Yaklaşık 30 metrekarelik salonlar için 7 - 8 ışık kaynağı önerilebilir. Halojenlerle normal ampullü aydınlatma elemanlarını birlikte kullanabilirsiniz. Lampader, tavandan aydınlatma ve okuma lambaları koyabilirsiniz.

*Mutfak tezgahının üstlerinin iyi aydınlatılması gerekir. Bunun için dolapların altında gizli ışık bantları kullanabilirsiniz. Böylece hem gizli, hem de lokal farklı ışık kaynaklarınız olacaktır. Doğrama, pişirme ve yıkama ünitelerinin iyi aydınlatılıyor olmasına dikkat edin.

*Aydınlatmadan kaynaklı soğuk havalar için abajurunuzu sarı, pembe veya altın rengi ile değiştirin. Ya da pembe ve mandarin gibi renkli ampuller kullanın. Mavi tonları ve yeşiller daha taze ve sakin bir atmosfer yaratacaktır.

*Dolap içi aydınlatmalarda ısı yaymadığı için florasan tercih edebilirsiniz. Kıyafetleri bozmaz. Bu anlayış kütüphane aydınlatması için de geçerlidir Normal ışık renkleri daha güzel gösterir ama ısı yayar ve ömrü kısadır. Floresan daha ekonomiktir. 15 Watt"lık floresan ampul 75 Watt"lık normal ampule eşittir.

*Salon aydınlatmalarında her şeyden önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması lazım. Mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla ve lokal olarak aydınlatın. Mesela, yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı idealdir. Ayaklı lambaları ve lokal aydınlatma yapan abajurları salonda kullanmak idealdir.

*Televizyon sehpasının yanında bir ışık yanmalıdır. Bu durum bilgisayar masası için de geçerli. Akrobatlar bilgisayar masaları için iyi bir aydınlatma elemanıdır.

*Yatak odası için okuma ışığı olarak başucu aydınlatması yapabilirsiniz. Bu ışığın açma kapama düğmeleri hem kapının yanında hem de başucunuzda olmalıdır. Tuvalet masası aynı zamanda makyaj masası olarak da kullanılıyorsa yoğun bir lokal aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Giyinme üniteleriniz yatak odanızda ise dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda vardır.

*Yemek odasındaki aydınlatma, masada yemek yiyenlerin gözlerini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı, masadan 1 metre yükseklikte olacak şekilde kullanılabilir. Tavana gömülü spotlardan uzak durmalısınız.

*çalışma odasında ışığın önden gelmesine dikkat edin. Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur. Gece ışığı için yerleştireceğiniz abajur için en doğru yer, gündüz ışığının geldiği yön olmalıdır. Akrobatlar iyi bir çalışma odası aydınlatmasıdır.

Boya ile ilgili pratik bilgiler

Duvar boyamaya başlarken, birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da fırça ile boyadıktan sonra büyük rulo ile geniş yüzeyleri boyayabilirsiniz. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullandıysanız oluşan izleri geniş rulo ile hafifçe tarayarak yok edebilirsiniz. Uygulamalarınızı aynı yönde yaparsanız görüntü daha güzelleşir.

En çabuk kuruyan boya akriliktir. Yaklaşık yarım saatte kurur. Ve 6 saat sonrasında tekrar boyanabilir.

İç cephe boyaları dış cephelere uygulamayın. çok pürüzlü bir yüzeye direkt boya uygulayıp pürüzleri kapatmayı beklemeyin. çok fazla kirlenmeye eğilimli yerlerde grenli ürünleri kullanmayın.

Beyaz renk ışığı yansıtır, ortama ferahlık kazandırır. Parlak ve enerji verici de olabilir. Soğuk bir hava yaratabileceği gibi sıcak ortamlar da sağlayabilir. Beyazın tonları ile oynayarak istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Doğal ışık, seçeceğiniz beyazın tonunu etkiler. Kuzeye bakan bir odada krem tonlu, güneşli bir odada gri tonlu beyaz kullanabilirsiniz

Bir oda için ne kadar boya gerektiğini bilmek için, duvarın genişliğini ve yüksekliğini ölçüp, duvarın alanını bulun. Kullanacağınız boyanın üzerinde 1 metrekare için tüketim miktarı yazılıdır. Alan hesabınızdan ve etiket bilgisinden yararlanarak ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta etiket üzerindeki değerlerin yüzeyin gözenek ve dokusuna göre değişebileceğidir

Boya yapmak için genelde duvarlarda rulo kullanabilirsiniz. Duvarların kesişimlerinde, kapı ve pencerelerde fırça tercih edin. Su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanabilirsiniz

Yeni taşınacağım evde, tüm işleri bitirmeden boyanın son katını yaptırmamanızda fayda var. Son kat boyadan sonra duvarlara çakılacak tablolar ya da taşınma sırasında olabilecek darbeleri rötuş ile halledebilirsiniz.
Hürriyet Emlak/Seda Tabak