Evde uygulayabileceğiniz pratik çözümler!

Evde uygulayabileceğiniz pratik çözümler!Çamaşır, bulaşık, temizlik derken, ev hanımlarının kendilerine ve çocuklarına ayıracak vakti kalmıyor. Hem zamandan tasarruf sağlayan, hem de aşırı güç sarf etmenizin önüne geçecek pratik bilgiler burada!


Çamaşır, bulaşık, temizlik derken, ev hanımlarının kendilerine ve çocuklarına ayıracak vakti kalmıyor. Hem zamandan tasarruf sağlayan, hem de aşırı güç sarf etmenizin önüne geçecek pratik bilgiler burada!

TAŞINIRKEN...
Hijyen için kullanılan sabunlar, sıkışmış kapıları açmakta kolaylık sağlar.
Makyaj malzemeleri, değer verdiğiniz takılar ve diğer küçük eşyalar için bisküvi kutuları kullanılabilir.
Çatal, bıçak gibi keskin aletler mutfak havlularına sarılırsa, oluşabilecek kazalara karşı önlem alınmış olur.
Taşınırken el çantanızda not defteri, kalem, iğne, iplik, makas, kağıt havlu, ampul bulundurmakta yarar var. Böylece acil durumlarda, kolilerin içini aramakla zaman kaybetmezsiniz.
Yeni eşyalarınız gelmeden önce, soda veya pudra parfümlerden halılarınızın üzerine az miktarda serpip süpürürseniz evin havası temizlenir.

MUTFAKTAYKEN...

Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini silmek için, üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silebilirsiniz.
Sinmiş kızartma kokusundan kurtulmanın yolu, ızgaranın üzerine defne, adaçayı veya kekik yaprağı koymaktır.

Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokularına çare olarak; yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına yarısı sirke, yarısı suyla doldurulmuş bir tava koyun, fırını birkaç dakika ısıtarak daha sonra soğumaya bırakın.

Buzdolabındaki nemi almak için, dolaba içi tuz dolu bir kap koyun.

Sararan teflon tava ve tencerelerin içine biraz su, biraz da çamaşır suyu koyduktan sonra ateşin üzerinde kaynatın. Önce sıcak suyla, sonra da soğuk suyla iyice durulayın.

YEMEK HAZIRLARKEN...

Yeşil salata malzemelerini elinizle koparırsanız vitaminlerini öldürmezsiniz.
Izgarada veya tavada et kızartacaksanız, eti önce akan soğuk suyun altında tutun. Böylece et kızarırken suyunu salmaz, daha lezzetli olur.
Kullanacağınız soğanı bir saat önceden soyup soğuk suda bekletirseniz, tüm acılığı gider ve gözleriniz yaşarmaz.
Yumurtalarınızın kaynarken çatlamaması için, suya koymadan önce dibini toplu iğneyle delin. Sıcak suda yumurtanın akıp dağılmasını önlemenin yolu ise, suyun içine çok az sirke koymak.

TEMİZLİK YAPARKEN...

Kristallerin ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız, iyice yıkadıktan sonra durulama sırasında sirkeli suya batırırı. Sürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine bir avuç tuzla sirke koyup çalkalayınız. Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski görünümünü kazandırmak isterseniz eğer, yarısına kadar yırtılmış gazete kağıdıyla doldurun, üçte birine de sıcak su koyup sıkı sıkı sallayın.
Musluklarınızı temizlemek için bez yerine eski bir naylon çorap tercih ederseniz sonuç mükemmel olur.
Mobilyanın üzerindeki mum  lekesini çıkarmak için lekenin üzerine neft döküp beş dakika bekleyin. Sonra nemli bir bezle silin.
Anahtar