Evim Türkiye Fuarı emlak satışları ile başladı!

Evim Türkiye Fuarı emlak satışları ile başladı! Evim Türkiye Fuarı emlak satışları ile başladı!

Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı, Türkiye’nin önde gelen 76 gayrimenkul firmasının katılımıyla Almanya’da başladı...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık iş birliği, Lineadecor stratejik ortaklığı, THY resmi ulaşım sponsorluğunda Almanya'da düzenlenen Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı kapılarını dün açtı.Türkiye’nin önde gelen 76 gayrimenkul firmasının katılımıyla başlayan fuarda, Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen gurbetçiler, projeleri yakından inceleme fırsatını bulacak. Fuar 10 Şubat'a kadar devam edecek.

HER BÜTÇEYE UYGUN EMLAK SEÇENEĞİ VAR

Milliyet'te yer alan habere göre; Türkiye’nin önde gelen 76 gayrimenkul şirketinin stantlarında gurbetçiler ev, iş yeri ve dükkan gibi projeleri yakından inceleme fırsatı buldu. Fuarda her bütçeye göre emlak seçenekleri bulunuyor. 

BÜROKRATİK İŞLEMLERİN SADELEŞMESİ SAĞLANDI

İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Türkiye ve Almanya arasında büyük bir iş ve gönül birliği olduğuna ifade ederek, bu fuarın ise yeni yatırımlar anlamında önemli bir köprü olacağını söyledi. Erdil, konut sektörünün global düzeyde yeni bir değişim yaşadığına dikkat çekerek şunları belirtti; 

"Konut sektörünün kamu tarafından yeni bir vizyona kavuşması ve sadece iç pazara değil global pazara yönelik de yapılandırılması gerektiğini düşünüyorum ve bu anlamda da bir değişik söz konusu. Ayrıca yeni düzenlemeler ile alım satımdaki bürokratik işlemlerin de sadeleştirilmesi sağlandı. Bu anlamda Türkiye'ye yatırım ve konut alımında uygulanan vatandaşlık sistemi de ilgi çekiyor."

“ÜÇ GÜNDE 6 BİN 500 ZİYARETÇİ BEKLENİYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank da, “Ülkemizin gayrimenkul sektörünün tanıtımı için oldukça önem arz eden bir programda bir aradayız" dedi. Varank sözlerine şöyle devam etti; 

"Evim Türkiye Fuarı’nın düzenlenmesinde emeği geçenlere, Demirören Medya Grubu’na, buluşmamıza ve istişare etmemize vesilen olan tüm dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca üç günde 6 bin 500 ziyaretçi bekleniyor. Umarım bu beklentinin çok daha üstüne çıkar. Bakanlığımıza bağlı  TOKİ  de; fuarda destekleyici katılımcı olarak yer alıyor. Fuar, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla yatırımlarını gerçekleştirebilecekleri bir platform olma özelliğini taşıyor.

Evim Türkiye Fuarı, Türkiye’nin yatırım için güvenli ve değerli bir pazar olduğunun da açık bir göstergesi. Fuarda; Türkiye’den emlak alma sürecindeki prosedürler, kolaylıklar, kredi imkânları ve başta Emlak Konut olmak üzere diğer markaların projeleri anlatılıyor, sizlere tanıtılıyor. Almanya’da yaşayan kardeşlerimizin, gayrimenkul satışıyla ilgili sorularına cevap verilecek bir fuar. Ülkemizin içine sokulmak istendiği ekonomik kuşatmaya karşı başlattığımız kampanyaya gayrimenkul sektörümüz olağanüstü destek verdi. Medyamız da; projemizin milletimize ulaştırılmasında büyük özveri gösterdi”

“BUGÜNE KADAR ÜSTLENİLEN PROJE TUTARI 380 MİLYAR DOLAR”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sektör; 2018 yılının 3’üncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2.3 büyümüştür. Türkiye inşaat sektöründe bir dünya markası haline gelmiştir. Türkiye, inşaat alanında dünya ikincisidir.

Türk şirketleri birçok kıtada, birçok ülkede önemli projelere imza atmaktadır. Bugüne kadar, 123 ülkede, üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarı 380 milyar dolar ulaşmış durumda. Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar ve Türki Cumhuriyetler’den iki ülkede kurmayı planlıyoruz. Tapu ve kadastro temsilciliklerimizin yanı sıra, yine çevre ve şehircilik müşavirliklerimizi de birçok ülkede oluşturacağız."

“NİTELİKLİ KENTLEŞME KAVRAMI TÜM TÜRKİYE’YE SİRAYET ETMİŞ DURUMDA”

Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı'nın açılışında konuşma yapan Demirören Medya Grubu CEO'su ve Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl birincisini düzenlediğimiz Evim Türkiye Fuarı’nın açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz" dedi. 

Soysal yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

"Türkiye hızla büyüyor, kalkınıyor. Bu kalkınmanın bel kemiğini inşaat sektörü oluşturuyor. Ülkemizde adeta bir 'kentleşme devrimi' yaşandığının şahidiyiz. Bundan 15-20 yıl öncesine kadar sadece üç büyük şehrin tekelinde olan 'nitelikli kentleşme' kavramı, artık tüm Türkiye’ye sirayet etmiş durumda. Bugün Trabzon’dan Balıkesir’e, Gaziantep’ten, Kayseri’ye Türkiye’nin her köşesi gerek çağdaş kentleşme, gerekse yatırım değeri anlamında büyük şehirler ile yarışır hale geldi. Bu sayede Türkiye’nin her köşesi kalkınıyor, batıdan doğuya ülkemizin yaşam standardı yükseliyor. 50’lerde, 60’larda hatta 70’lerde Almanya’ya çalışmak üzere gelen vatandaşlarımızın topraklarından ayrılırken geride bıraktıkları şehirler ile bugünkü şehirler çok farklı.

"EVİM TÜRKİYE FUARI ALANINDA EN KAPSAMLI FUAR ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR"

Bugün Almanya’da 3. ve 4. Kuşak vatandaşlarımız şunu çok iyi bilmelidir ki, Türkiye'miz global gayrimenkul arenasında yatırım yapılabilir ülkelerden biri haline gelmiştir. Uluslararası alanda yakaladığımız bu başarı elbette başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yoğun çalışmaları ve inşaat sektörünün gayretleriyle kazanılmıştır. 

Bu başarıdan aldığımız cesaretle Demirören Medya olarak biz de kolları sıvadık. Türkiye’nin lider Avrupa’nın sayılı medya organizasyonlarından biri olarak, ulusal ve uluslararası iletişim gücümüzü sektörün ve vatandaşların faydasına sunduk. Bugün kapılarını açtığımız Evim Türkiye fuarı, ülke sınırları dışında bu alanda gerçekleştirilmiş en kapsamlı ve en yüksek katılımlı fuar olma özelliğini taşıyor."

“GURBETÇİ VATANDAŞLAR ÖZEL FIRSATLARLA EMLAK SAHİBİ OLABİLECEK”

Soysal, fuar sayesinde gurbetçi vatandaşların özel fırsatlarla emlak sahibi olabileceğinin altını çizerek, "Ülkemizin en önemli ticari iştiraklerinden İstanbul Ticaret Odası, Emlak Gayrimenkul yatırım ortaklığı, Toplu Konut idaresi gibi organizasyonların destekleriyle düzenlediğimiz bu fuarda Türkiye’nin önde gelen 70 inşaat firması projelerini tanıtacak. Gurbetçi vatandaşlarımız özel fırsatlarla emlak sahibi olacak" ifadelerini kullandı.

“EMLAK SAHİBİ OLMAK İSTEYEN YABANCILARDA DA MERAK UYANDIRDIK”

Soysal, Evim Türkiye Fuar’ının milli bir anlamı daha olduğunavurgu yaptı ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Fuarlar ticari anlaşmaların gerçekleştiği ortamlardır; ancak, bu fuarın hepimiz için milli bir anlamı da var. Türkiye’yi, şehirlerimizi, yüzlerce projeyi sadece burada yaşayan vatandaşlarımıza tanıtmakla kalmadık, Türkiye’den emlak sahibi olmak isteyen yabancılarda da merak uyandırdık. Fuarımızın güzel anlaşmalara vesile olmasını diler, başta ilk günden bu yana bizden desteğini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve tüm bakanlık yetkililerine, iş ortağımız ISTexpo fuarcılığa, stratejik ortağımız Lineadecor’a, resmi ulaşım sponsorumuz Türk Hava Yolları’na, bizi kırmayıp buraya gelen sanatçı dostlarımıza, değerli futbolcu arkadaşım Hamit Altıntop’a ve tüm katılımcı firmalara teşekkür ederim. 

Sözlerime burada son verirken, İstanbul Kartal’da meydana gelen elim kaza nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Hepimize geçmiş olsun, tekrarları yaşanmasın”

“TÜRK VATANDAŞI OLMAK İÇİN DE ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç fuardaki konuşmasında, "Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türkler, en kârlı yatırımlarını bu yıl ana vatanlarında yapacaklar. Üç gün boyunca Düsseldorf’a gelen gurbetçi vatandaşlarımız, cazip gayrimenkul projelerini inceleyip ‘Evim Türkiye’de, en güzel yatırımım memleketimde’ diyecekler. Fuar Türkiye’de bir gayrimenkul yatırımı yaparak, yatırımcı Türk vatandaşı olmak isteyenler için de önemli bir fırsat" ifadelerini kullandı. 

“AVRUPA’DAKİ TÜRKLERİ HEDEFLİYORLAR”

Avdagiç, Evim Türkiye Fuarı’nın yapıldığı Düsseldorf’un Almanya’nın Hollanda, Belçika ve Fransa sınırına yakın konumda bulunduğunu söyledi. Avdagiç, şunları söyledi:

“Evim Türkiye, gurbetçilerimizin ayağına kadar giderek, Türkiye’de sahip olmayı hayal ettikleri ve istedikleri özellikteki evi, en uygun şartlarda alma imkanı sunuyor. Sadece Almanya’daki Türkler değil, Avrupa’nın dört bir yanından gurbetçiler, İstanbul ve Türkiye’deki cazip projeleri görmek için buraya geliyor. Almanya’da yaşayan Türkler, ülkelerine her yıl 800 milyon euronun üzerinde para gönderiyor. Almanya’daki gurbetçiler nüfus olarak da ekonomik olarak da bir güç. Türkiye’den alacakları bir gayrimenkul onların ana vatanlarıyla bağını da güçlendirecektir.”

“EVİM TÜRKİYE BİR MARKA OLACAK”

İTO’nun 1960’lı yıllardan itibaren Türk firmalarını uluslararası fuarlara taşıdığını ifade eden Şekib Avdagiç, “Emlak, gayrimenkul, inşaat ve yatırım alanında dünyanın çeşitli bölgelerinde düzenlenen önemli ve prestijli fuarlara firmalarımızın katılımlarını sağlıyoruz. Bu, bizim inşaat ve gayrimenkul sektörlerine verdiğimiz önemin göstergesidir. İstanbul’un ve Türkiye’nin güvenilir ve yatırım yapılır niteliklerini uluslararası alanda vurgulamayı önemli bir misyon olarak görüyoruz. Daha fazla ticaret için daha fazla sayıda ülkeye, daha çok Türk şirketi ile gidiyoruz. Her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM Fuarı’na, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen Proestate Fuarı’na ve Dubai’deki Cityscape Fuarı’na İTO olarak katılıyoruz. İnanıyorum ki, ilki düzenlenen Evim Türkiye Fuarı da bu fuarlar gibi kendi alanında marka haline gelecektir." şeklinde konuştu.

“BURADA YAPILMASININ AYRI BİR ÖNEMİ VAR”

Almanya Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, "Fuarı ziyaret eden gurbetçilerimiz projeye doğrudan temas etme imkanına sahip olacaklar. Fuarın burada yapılmasının ayrı bir önemi var. Emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

GURBETÇİLERE SATIŞLAR DA BAŞLADI

Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na sektörün çatı dernekleri Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) yanı sıra Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul firmaları yer aldı. 4 bin 900 metrekare fuar alanında katılımcı markalar projelerini sunarak satış yapma, ödeme avantajlarını anlatma imkanı buldu. Yoğun ilgi gören fuarda, gurbetçiler emlak alımlarına da başladı.

ÜNLÜ İSİMLER DE EVİM TÜRKİYE FUARI’NDA

Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na ünlü isimleri de katılıyor. Fuara Pınar Altuğ, Tamer Karadağlı, Birol Güven, Zeyno Günenç, Volkan Severcan, Wilma Elles, Mr. Jade, Şoray Uzun ve Hamit Altıntop’un yanı sıra birçok ünlü isim katılıyor.