Expat’lar kirada TL’ye geçti!

Expat’lar kirada TL’ye geçti!

İstanbul’daki expat’ların konut ve semt tercihlerine ilişkin bilgi veren RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, Zekeriyaköy, Levent, Nişantaşı ve Ulus’taki kiralıkların öne çıktığını söyledi.İstanbul’daki expat’ların konut ve semt tercihlerine ilişkin bilgi veren RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, Zekeriyaköy, Levent, Nişantaşı ve Ulus’taki kiralıkların öne çıktığını söyledi. Goldştayn, yakın bir zamana kadar kira bedelini döviz olarak ödeyen birçok expat’ın Türk Lirası’na geçtiğine dikkat çekti.


260’ı aşkın franchise ofisi ile gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmetleri hizmet sunan RE/MAX Türkiye, İstanbul’daki expat’ların konut ve semt tercihlerini araştırdı. Konu ile ilgili bilgi veren RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, expat’ların özellikle Zekeriyaköy, Levent, Nişantaşı ve Ulus’ta bulunan kiralık 3+1 konutları tercih ettiklerini söyledi.


Expat profilinin ağırlıklı olarak beyaz yakalı çalışanlar ve profesyonel sporculardan oluştuğunu belirten Goldştayn, “Büyük bir çoğunluğu, geçici olarak ülkemizde bulunduğu için, kiralamayı tercih ediyorlar. Satın alma oranları çok düşük. Satın alma genellikle Türk vatandaşları ile evlenme gibi durumlarda oluyor. Evin eşyalı olması önemli bir kriter olsa da en önemli kriterler ulaşım kolaylığı, sosyal olanaklar ve bölgenin demografik yapısı olarak sıralanıyor” dedi.


Goldştayn’ın verdiği bilgilere göre, expat’ların tercih ettikleri konutların kira bedelleri geniş bir yelpazeye yayılıyor: “Kiralar 2 bin TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yakın bir zamana dek kiralarını dolar ya da avro üzerinden ödeyen expat’ların bu tercihi son dönemde değişiklik gösterdi. Şu anda ağırlıklı olarak Türk Lirası tercih ediliyor. Bu durumun istisnası olarak, kiralarını döviz cinsinden ödemeyi sürdüren, Levent bölgesinde yaşayan Japon expat’ları gösterebiliriz.”