Extensa mahalleye açılıyor

Extensa mahalleye açılıyor


Extensa'nın Bomonti'deki projesi mahalle havasında..


Site projeleri insanların kapalı alanlarda tüm ihtiyaçlarının gidermeye yönelirken Belçikalı Extensa'nın Bomonti'deki projesi mahalle havasında..

Büyük gruplar tarafından son yıllarda yapılan konut projeleri insanların tüm ihtiyaçlarını site dışına çıkmadan gidermelerini amaçlarken bu yaşam anlayışı herkes için aynı anlam ifade etmeyebiliyor. Bu nedenle daha butik anlayışla yapılan ve eski mahalle kültürünün yaşatılmak istendiği bölgelerde kapalı projeler çok tutmuyor. Bu görüşten hareketle Türkiye pazarına ilk yatırımını Bomonti gibi sosyo-kültürel coğrafyası şehrin diğer merkezlerinden farklı olacak bir bölgede yapan Belçikalı Extensa Grup, insanları siteye kapatmak yerine dışarı çıkarmayı hedefleyen bir mimari anlayışla proje yapıyor. Bu nedenle projenin çevresi yüksek duvarlarla kapatılmak yerine tamamiyle dışarıya açık bırakılarak yapıldı. Projenin mimarisinde de mahalle havasının yaratılmasına özen gösterildi. Bu nedenle projenin Bomonti'de eski ekolojik pazara bakan tarafı yatay olarak projelendirilirken cadde tarafına bakan bölümü dikey olarak yan yana dört apartman görüntüsünde inşa ediliyor. Proje, Ocak 2009'da başlayacak. 18 bin metrekarelik alan üzerine bölgenin sosyokültürel yapısı ile uyumlu beş katlı yatay bir konut projesi yapılacak. Toplam 87 konuttan oluşacak yapının alt katlarında dokuz adet dükkan yer alacak. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve binanın çatı katlarında 200 metrekare büyüklükte 4+1dairelerden oluşacak proje 2010 yılında tamamlanarak sahiplerine teslim edilmeye başlanacak. İlk fazdaki ortalama metrekare fiyatları ise 3 bin 500 dolar civarında. Projenin en karakteristik özelliklerinden biri dış mimar kadar konutların içine de özen gösterilmesi.

Toplam 50 milyon dolara mal olması beklenen yatırımın ikinci fazı Nisan-Mayıs 2009'da başlanması planlanıyor. İkinci faz tamamıyla stüdyo dairelerden oluşacak. Extensa Istanbul Emlak Yatırım Inşaat Genel Müdürü Selim Karagülle, daha küçük metrekareli dairelerin daha düşük fiyatlarla satıldığından, projenin satışına hız kazandırdığını söylüyor. Karagülle, Extensa grubun şehrin merkezinde projeler bakmaya devam edeceğini belirtiyor. Karagülle, Bomonti bölgesinde daha büyük araziler almayı hedeflediklerini kaydediyor.

Palms Studios& Shopping..

Hoffman İnşaat tarafında yapılan Palms Studios & Shopping projesinin yapımına kasım ayında başlanacak. 35 ile 160 metrekare arasıda değişen dairelerden oluşacak proje yoplam 320 daireden oluşacak.

Elysium Fantastic..

Bölgeyi ilk keşfeden inşaat şirketlerinden Ofton, Elysium Residence'ın ardından Kurtuluş'ta yaptığı Elysium Cool'un ve Bomonti'de Elysium Fantastic'in yapımına başladı. 346 daireden oluşacak Elysium Fnatastic, akıllık ev sistemleri ile donatılmış, 1+1, 261, 3+1 dairelerle dubleks ve çatı katlarında penthouselardan oluşuyor. Projedeki darelerin m2 fiyatları konunları ve katlarına göre 3 bin 500 ile 4 ni 975 dolar arasında değişiyor.  

Sabah