24 / 05 / 2022

Faik Çelik Holding Bandırma'da rüzgâr kulesi fabrikası kuracak

Faik Çelik Holding Bandırma'da rüzgâr kulesi fabrikası kuracak

Faik Çelik Holding, İspanyol Gestamp ile birlikte Bandırma'da kuracağı rüzgâr kulesi fabrikası 300 kişiye iş yaratacakFaik Çelik Holding ve İspanyol Gestamp Wind Steel ortaklığında 30 milyon euro yatırımla Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kurulması planlanan GESBEY Rüzgar Kuleleri Fabrikası'nın inşaatına başlandığı bildirildi. Faik Çelik Holding'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Bandırma Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 47 bin metrekare alan üzerinde inşaatına başlanan, yıllık 450'den fazla kule üretim kapasitesine sahip olması ve 300 kişiye istihdam sağlaması öngörülen fabrika, 2010 yılı sonunda faaliyete başlayacak.

BALKANLAR'A SATACAK
Fabrikada 50-100 metre yükseklik ve 6 metre çapa kadar üretilecek rüzgar kuleleri, Türkiye pazarı dışında son yıllarda rüzgar piyasasında gelişme gösteren Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan'a ihraç edilecek. Gestamp A.Ş'nin bir kolu olan Gestamp Wind Steel, Türkiye dışında İspanya ve Brezilya'da rüzgar kuleleri üretimi yapan şirketlere sahip bulunuyor. Rüzgar kulelerinin dünya çapında en önemli ana tedarikçilerinden biri olan İspanyol ortak Gestamp Wind Steel, İspanya, Brezilya ve Türkiye'nin yanı sıra Güney Amerika, Hindistan ve Çin'deki yatırım projelerini de tamamlama aşamasına geldi.
Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

İspanyol rüzgâr devi Bandırma´da
Bursa´da otomotiv yedek parça, ısıtma sistemleri, turizm ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Faik Çelik Holding ile yenilenebilir enerji sektörlerinde hizmet veren İspanyol Gestamp firması, Bandırma´da ortaklaşa rüzgâr kuleleri üretecek.

Yaklaşık 30 milyon dolara mal olacak yatırım ile 300 kişiye istihdam sağlanacak. Balıkesir´in Bandırma İlçesi´ndeki Organize Sanayi Bölgesi´nde inşaatına başlanan yıllık 450 kule kapasiteli Gesbey Rüzgâr Kuleleri Fabrikası´nın, 47 bin metrekare alan üzerinde yıl sonuna kadar üretime başlaması hedefleniyor.

Yıllık toplam 450´den fazla kule üretim kapasitesine sahip olacak olan tesisin 300 kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor. Bandırma Organize Sanayi Bölgesi´ndeki fabrikada 50 metreden 100 metre yüksekliğe, 6 metre çapa kadar rüzgâr kuleleri üretilecek. Üretilen kuleler Türkiye pazarı dışında, son yıllarda rüzgâr enerjisi piyasasında gelişme gösteren Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan´a ihraç edilecek.
Milliyet