Faik Öztrak İstanbul depremi için hükümete çağrıda bulundu!

Faik Öztrak İstanbul depremi için hükümete çağrıda bulundu! Faik Öztrak İstanbul depremi için hükümete çağrıda bulundu!

CHP Sözcüsü Fatih Öztrak, “Bu hayati öneme sahip altyapıları ülkenin dört bir yanına dengeli bir şekilde dağıtmalıyız. Artık aktif fay hatları üzerinde yerleşime izin vermemeliyiz ya da özel tedbirler aldıktan sonra bu yerleşime izin vermeliyiz" dedi...Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İstanbul'un fay hattı üzerinde yer alması ve şehirde büyük bir deprem beklenmesi sebebiyle sanayi, finans, iletişim başta olmak üzere stratejik altyapıların yalnızca İstanbul'a yoğunlaşmasının yanlış olduğunu söyledi.

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan'ın haberine göre, deprem riski sebebiyle stratejik altyapılarının İstanbul’a yoğunlaşmasının yanlış olduğuna dikkat çeken CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Bunları acilen ülkeye dağıtmalıyız” dedi. Faik Öztrak, kentsel dönüşüm için hükümete 5 senelik seferberlik çağrısı yaptı.

Faik Öztrak, deprem riskinden dolayı sanayi, finans, iletişim başta olmak üzere stratejik altyapıların yalnızca İstanbul'a yoğunlaşmasının yanlış olduğunu belirtti. Öztrak, “Bu hayati öneme sahip altyapıları ülkenin dört bir yanına dengeli bir şekilde dağıtmalıyız. Bunların planlarını bir an önce yapmalıyız” diye konuştu. Depremin siyasi şov konusu yapılmayacak kadar ciddi bir iş olduğuna dikkat çeken Öztrak, hükümete “Gelin aktif fay hatlarında ve hassas deprem bölgelerinde kentsel dönüşüm gerçekleştirmek üzere önümüzdeki 5 yıl için seferberlik ilan edelim” dedi. 

YERLEŞİME SON VERELİM

Öztrak, “Artık aktif fay hatları üzerinde yerleşime izin vermemeliyiz ya da özel tedbirler aldıktan sonra bu yerleşime izin vermeliyiz. Esasen bu konuda kanunlarımız var. Aktif fay hatlarını da en ince detayına kadar biliyoruz. Ama kanunlara uyan yok. Rant söz konusu olunca gözler kanun görmüyor. Bu son depremde de gördük ki ‘Deprem değil, bina öldürüyor.' Bu nedenle bina envanterimizin depreme dayanıklılık durumunu bir an önce tespit etmeliyiz. Kentsel dönüşümü rant için değil depremin etkilerini en aza indirmek için kullanmalıyız. Güçlendirilecek binaları bir an evvel tespit etmeliyiz. Bunları güçlendirmeliyiz. Güçlendirmesi mümkün olamayan binaları da depremden yıkmadan önce biz yıkıp yeniden inşa etmeliyiz. Deprem bölgelerinde nüfusun yoğunluğunu artırmamalıyız. Başta İstanbul olmak üzere depremler için şimdiden kriz masası oluşturmalıyız. Deprem için yapılan kriz senaryolarını yeniden gözden geçirmeliyiz. Toparlanma ve barınma alanlarını yeniden belirlemeli ve bunların sayılarını çoğaltmalıyız. Ranta teslim edilenleri kurtarmalıyız.” şeklinde konuştu.

TERSİNE GÖÇ OLMALI

2011 yılında kapatılmadan önce imar affı çıkarılmaması konusunda defalarca uyaran Devlet Planlama Teşkilatı'nın eski Müsteşarı İlhan Kesici, 18 senedir neredeyse tüm yatırımların İstanbul'a yapıldığını vurgulayarak, “Bu çok yanlış. Her coğrafi bölgede en az iki şehir cazibe merkezi haline getirilmeli. Yoksa hem İstanbul hem de Türkiye boğulur” şeklinde konuştu. Kesici, İstanbul'un finans merkezi yapılmasının da yanlış olduğunu söyleyerek, “İstanbul'dan tersine göçü sağlayacak tedbirlerle kalkınma yurt geneline yayılmalı” dedi. 

Bahçıvan: Sanayi depreme hazır değil

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, depreme hiç kimsenin hazır olmadığını, sanayinin de bunlardan bir tanesi olduğunu söyledi ve “İstanbul'daki tüm sanayi firmalarının hakikaten samimi ve sağlıklı bir check-up'ının yapılması gerek. Bu check-up neticesinde uygun olmayan firmaların da çok hızlı bir şekilde dönüşümlerinin yapılması lazım. Her sektörün öz eleştirisini en sağlıklı şekilde yapması gerek. Artık üç maymunu oynama dönemimiz bitti” diye konuştu. Bahçıvan, İstanbul sanayisinin dönüşümü için bir metodoloji belirleyeceklerine dikkat çekti. 

Türkiye'de 8 yılda 515 bin bina dönüştü!

Faik Öztrak: Kentsel dönüşüm seferberliği ilan edelim!

Kentsel dönüşüm yıkımı azalttı!