13 / 08 / 2022

Faiz indirimiyle yeni konutlara talep artacak!

Faiz indirimiyle yeni konutlara talep artacak!

Kamu bankaları tarafında ikinci kez uygulanan faiz indirim kararı sonrasında yeni konutların inşaatında hareketlenme bekleniyor. Sektör, faiz indiriminin üretime canlılık katacağını düşünüyor. Kamu bankaları kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 100 baz puan indirim gerçekleştirdi. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre;  Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini piyasada kredi talebine yönelendiren kamu bankaları, konut kredi faizlerinde bir indirim daha gerçekleştirdi. Buna göre sadece sıfır konutlar için geçerli indirimi dahilinde 1 milyon lira altı tutarlardaki konutlarda yüzde 1.20, 1 milyon lira üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.29 faiz oranı gerçekleşecek. 

Faiz indirimiyle yeni konutlara talep artacak!

‘Özel katkı vermeli’

Merkez Bankası’nın daha önce uyguladığı 200 baz puan indirim de 25 Ekim’de konut kredisi faiz oranlarına yansıtıldı. Tüm konutlarda kamu bankaları yüzde 1.29 faiz oranı uyguladı. İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirim gerçekleştirmesine kamu bankalarının destek vermesinin piyasa için olumlu olduğunu düşündüklerini söylerken şu açıklamalarda bulundu: 

“Ancak asıl önemli beklentimiz özel bankaların da merkez bankasının attığı adıma ayak uydurması. Kamu bankalarının 1 puanlık indirimi rakamsal olarak çok büyük bir tutar olmayabilir. Önemli olan tüm finans sektörünün el ve güç birliği yaparak enflasyon ve yüksek faizle mücadele edildiğini göstermesidir diye düşünüyorum. Özel bankaların da faiz indirimine gitmesi, kredi kullanmak isteyenlere de olumlu bir mesaj verecektir ve piyasalardaki belirsizliğin ortadan kalkacağına dair umutları artıracaktır.”

 Faiz indirimiyle yeni konutlara talep artacak!

Yeni konutlara talep artıyor

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise, bu faiz indiriminde sıfır konuta yapılan ayrımın önemli olduğunu belirtirken şunları söyledi: 

“Ülkemizin konut stokunun yenilenmesi lazım, diğer taraftan ise yeni konut ihtiyacı var. Sıfır konuta destek, insanların sağlıklı konutlara geçmesini ve diğer yandan da konut yatırımını destekler. Konut alacakları da deprem gibi bir gerçekle yüz yüze iken yönlendirici olur. Konut kredisi otuz kırk yıllık binalara da veriliyor. Ama artık sıfır konut farkını anlamamız lazım. Yeni deprem yönetmeliğiyle yapılan ve istihdam sağlayan yeni konuta katkıyı bu anlamda değerli buluyoruz.”

 

Kamu bankaları kredi faiz oranlarını düşürdü.

Yorumu: Düşürse ne olacak ki? Sonuçta eve de arabaya da gelen zam düşen faizden çok daha fazla. Olan vatandaşa oluyor.

— Tebernüş Kireçci (@TebernKireci1) November 19, 2021

 

İnşaat sektörü konut kredisi faiz indiriminden memnun!

Sıfır konuta faiz indiriminin tüm detayları!