Faiz inişi konuta yansımıyor

Faiz inişi konuta yansımıyor

Konut kredisi faizleri 2007 yılının en düşük seviyesi olan yüzde 1'in altına indi. Ancak krediyle alınan ev sayısı o dönemin 5'te birine bile ulaşamadıKriz ve ekonomik durgunluk nedeniyle yatırımcının iştahı, bankaların da cesareti azalınca kredi faizlerindeki düşüş konut piyasasına bu kez canlılık getiremedi. Konutta aylık faiz oranları yüzde 0.67'yle 2007 yılında gördüğü en düşük seviyelerin bile altına inmesine rağmen, kredi kullanımı o dönemdekinin 5'te birine bile ulaşamadı. 2007'de banka kredisiyle satılan konut sayısı 26 bini bulurken, halen bu rakam 5 bini geçemiyor.

Düşük faizlerin piyasaya yansımamasında en önemli etkenler ise hem tüketici hem de bankaların aşırı derecede temkinli davranması. Bankalar riske girmemek için yeni projelere hemen hiç kredi açmazken, tamamlanmış konutlar için kredi çeken müşterilere de ekstra güvenlik incelemesi yapılıyor. Yani kredi başvurusunda bulunan müşteri eskisine göre çok daha sıkı inceleniyor. Gerekçe ise geçtiğimiz krizde güvenli olarak kabul edilen birçok müşterinin zora girmesi ve ödenmeyen taksitler nedeniyle birçok evin haczedilmesi olarak gösteriliyor. Bireysel kredilerde ilk 3 arasında yer alan bir bankanın Genel Müdür Yardımcısı sektörde ipotekli konut stoklarının çok yükseldiğini belirterek, “Bunların ne yapılacağı bilinmiyor. Bankalar kredi müşterilerinden el koydukları konutları satamıyor” dedi. Başvurularda 2007-2008 dönemine göre daha seçici davrandıklarını söyleyen bir başka bankacı ise “Yine de sabit geliri ve teminatı olanların talebi daha rahat karşılanıyor” dedi. Emlakçılar da kredi faizindeki inişe karşın konut piyasasında durgunluğun devam etmesinden şikayetçi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, bankaların faiz indirimine gitmesine rağmen kredi vermekte nazlandığını söyledi. Ateş “Eskisi gibi her önüne gelene kredi vermiyorlar. Çok seçici davranıyorlar” diye konuştu. İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa ise “Bankalar garip davranıyor. O kadar ilan veriyorlar, kredi faizlerini indiriyorlar ama kredi müşterisi gelince de vermemek için bin dereden su getiriyorlar” dedi. Kredi konusunda kendi başından da ilginç bir olay geçtiğini söyleyen Aşa “Bir tanıdığımız için 10 bin liralık kredi almak istedik. Ben de şubeye gittim ama vermediler. Ben de, ‘Bana da böyle yapıyorsanız, başkalarına kimbilir ne yapıyorsunuz' diye tepki gösterdim” dedi.

TİTİZ DAVRANIYORLAR

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da, bankaların konut kredisini verirken titiz davrandıklarını belirtti. Ağaoğlu “Bankaların faiz indirimini desteklemek için kredi verirken biraz daha esnek olmaları gerekiyor” diye konuştu.

Konutta inanılmaz faiz: 0.67

İş Bankası 0.67

Garanti Bankası 0.81

Akbank 0.99

Anadolubank 0.99

Vakıfbank 1.25

ING Bank 1.25

Denizbank 1.27

Halkbank 1.29

Şekerbank 1.29

TEB 1.32

BankPozitif 1.33

Finansbank 1.33

Yapı Kredi 1.34

Ziraat Bankası 1.34

MillenniumBank 1.39

HSBC 1.39

Türkiye Finans 1.39

*Aylık faiz oranı (%)

İbrahim Acar/Star