Faizlerin düşmesi konut sektörüne yaradı!

Faizlerin düşmesi konut sektörüne yaradı! Faizlerin düşmesi konut sektörüne yaradı!

Kamu bankalarının Ağustos ayının başında konut kredisi faizlerini düşürmesiyle ipotekli konut satışları, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 168, Temmuz'a göre yüzde 161,4 yükseldi...


Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği verilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 25 Temmuz'da bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 425 baz puan düşürerek, yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. Merkez Bankası'nın faiz indirimin ardından başta kamu bankaları olmak üzere bankalar borçlanma maliyetlerinde yaşanan düşüşü müşterilerine yansıtmıştı. Bazı kamu bankaları Ağustos'un ilk günlerinden itibaren aylık konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,49'lardan yüzde 0,99'a çekmiş ve söz konusu oranın 180 ay vadelerde de uygulanmasına karar vermişti.

Kredi oranlarındaki düşüşün olumlu etkisi, Ağustos ayı konut satış istatistiklerine yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ağustos ayında Türkiye'de 110 bin 538 konut el değiştirdi, bunun, yüzde 30,9'una denk gelen 34 bin 148'i ipotekli olarak satıldı. 

Ocak ayında 6 bin 537 adet olarak gerçekleşen ipotekli konut satışında, ağustosta yılın en yüksek rakamına ulaşıldı. Bankaların konut faizlerini düşürdüğü Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen ipotekli konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 168, Temmuz'a göre yüzde 161,4 artış gösterdi. 

İkinci el stoklar hızla eriyor

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, bankaların faiz oranlarını düşürmesinin etkisinin ağustosta konut satışlarında görüldüğünü ifade etti.

Konut satışlarını eylülde ağustosa göre iki katına çıkmasını beklediklerini söyleyen Taylan, "Eylülde yaklaşık 50-60 bin civarında ipotekli konut kredisi kullanımı bekliyoruz" diye konuştu.

Taylan, inşaat sektöründeki hareketliliğin birçok sektörü canlandıracağını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti;

"Emlaktaki bu artışın piyasaya etkisi çok olacaktır. İnşaat sektörü yaklaşık 250 iş kolunu hareketlendiren bir sektör. Yine vasıfsız insan istihdamında da en yüksek sektörlerden birisi. 1 milyonun üzerinde insana iş sağlayan bir sektör. Bu kapsamda faizlerin düşmesi piyasadaki tıkanıklığı çözmüş olacak."

Taylan, yaklaşık 1 yıldır alt ve orta gelir grubunun gayrimenkul alamadığının altını çizerek "Bu gruplar çok hızlı bir şekilde alıma geçti. Dolayısıyla ikinci el stoklar hızla azalıyor" dedi.

2019 Ağustos'ta 110 bin 538 konut satıldı!