Feneberbahçe‘ye belediyeden kötü haber!

Feneberbahçe‘ye belediyeden kötü haber!

Belediye, FB'nin avm yapmak istediği 58 dönüm araziyle ilgili 46 dönüm inşaat isteğini geri çevirdi ve 12 dönüme izin verdi.


İmar Komisyonu, Fenerbahçe'nin alışveriş merkezi ve basketbol sahası yapmak istediği 58 dönüm araziyle ilgili 46.4 dönüm inşaat isteğini geri çevirdi ve 12 dönüme izin verdi.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Ataşehir'de yapmayı planladığı alışveriş merkezi ve spor salonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Komisyonu'ndan beklenen vizeyi alamadı. Önceki gün içinde finans merkezinin de olduğu Ataşehir planlarını görüşen İmar Komisyonu, Fenerbahçe'nin Kadıköy Belediyesi'nden aldığı 58 dönümlük araziye yapmayı düşündüğü kapalı spor salonu ve alışveriş merkezi için emsali 0.2 değil 0.8 belirlenmesi isteğini uygun görmedi. Böylece yerüstünde kalacak alan için 46.4 dönüm olabilecek inşaat alanı yerine 12 bin metrekare inşaat izni verdi. Önümüzdeki günlerde İBB meclisine gönderilecek planların onaylanması bekleniyor.

RAPOR MECLİS'E GELİYOR

Kadıköy Belediyesi'ne spor alanı yapılması için verilen, belediyenin de yaptığı ihale sonucu Fenerbahçe Spor Kulübü'ne tahsis ettiği 58 dönümlük arazi için İmar Komisyonu bu bölge için verilen 0.2 emsali (yapılabilecek inşaat alanı için kullanılan katsayı) değiştirmedi. Önceki gün Ataşehir Planları'nın görüşülmesi sırasında İmar Komisyonu Fenerbahçe'nin inşaat alanı için istediği 0.80 emsali kabul etmedi 0.20 emsal izni verdi. Bu durumda 58 dönüm arazi üzerine yerüstünde yapılabilecek inşaat alanı en fazla (58 dönüm x 0.2 emsal) 11.6 dönüm olabilecek. Eğer 0.8 emsal değeri kabul edilseydi, Fenerbahçe'nin yerüstünde yapabileceği inşaat alanı 46.4 dönüm olacaktı. Oysa Fenerbahçe, Kadıköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde 4 Eylül 2007'de yapılan ihaleye tek katılımcı olarak katılıp ihaleyi kazandıktan sonra Yapı Proje Uygulama (YHU) firmasına çizdirdiği ve İBB'ye gönderdiği projelerde sadece alışveriş merkezinin 62 bin metrekare olacağını belirtmişti. YHU'nun yaptığı projeye göre, kapalı spor salonu için de 42 bin metrekare inşaat alanı gerekiyor. Ancak İmar Komisyonu'nun uygun gördüğü toplam inşaat alanı sadece 12 bin metrekare. İmar Komisyonu'nun raporu önümüzdeki birkaç gün içinde İBB Meclisi'nde görüşülecek.

TOKİ, FB'yi plana almadı

FİNANS merkezi olması hedeflenen Ataşehir'deki 2 milyon 776 metrekarelik araziyle ilgili planlamayı  TOKİ  (Toplu Konut İdaresi), İBB'ye gönderdi. CHP'li imar komisyonu üyelerinin plana 'şerh' koydurması üzerine TOKİ Fenerbahçe'ye verilen alanı plan dışında bırakarak belediyeye yeni bir plan sundu. TOKİ'nin verdiği planları karara bağlayan imar komisyonu, finans merkezinin emsalini 2.5, konut alanlarının ise 1.5-2 olarak belirledi.

Kiradan en az 202 milyon $

FENERBAHÇE'NİN hazırladığı projeksiyonda alışveriş merkezi kira gelirlerinden kulübün kasasına 17 yılda 202-230 milyon dolar arasında para girecek. İlk 8 yıl inşaatı üstlenecek firmadan 64-80 milyon dolar arasında, FB'nin işleteceği sonraki 6 yılda ise 138-150 milyon dolar gelir sağlanacak. Kadıköy Belediyesi'ne cirodan yüzde 1 gelir aktarılacağı açıklanmıştı. Spor alanı olarak belirlenen arazide FB, 42 bin metrekarelik kiralanabilir alan yapacaktı.

ERHAN ÖZTÜRK