Fener'de emlak fiyatları uçtu

Fener'de emlak fiyatları uçtuFener'de gayrimenkul fiyatları adeta fırladı. Ev yapmaya uygun arsaları metrekaresi 3 bin YTL'den alıcı buluyor. Tarihi mimariye sahip evler 250 ile 500 bin YTL'den satılıyor.


 

Fener ve Balat bir biri ardına başlatılan projelerle eski günlerine dönmeye hazırlanıyor. Fatih Belediyesi de kentsel dönüşümü hızlandırmak için Fener ve Balat'taki tarihi olmayan evleri de içine alan 'Haliç Kültür Vadisi' adı altında 300 milyon dolarlık bir projeyi hayata geçiriyor. Projeyle birlikte tarihi evler haricindeki kötü görünümlü yapılar tekrar elden geçirilecek, ya da yıkılarak yeniden inşaa edilecek.

Son yıllarda bir biri ardına başlatılan projelerle birlikte Fener'de gayrimenkul fiyatları adeta fırladı. Ev yapmaya uygun arsaları metrekaresi 3 bin YTL'den alıcı buluyor. Tarihi mimariye sahip evler 250 ile 500 bin YTL'den satılıyor.

Avrupa Birliği'nin 7 milyon euro'luk hibesiyle Ocak 2003'ten itibaren yenilenmeye başlanan Fener ve Balat'ta 6 yıl önce metruk durumdaki tarihi evler 10 ile 20 bin dolardan alıcı bulamıyor, semt adeta toplu halde terk ediliyordu. 2000'li yılların başında 5 ile 15 bin dolar arasında el değiştiren yapılar şu sıralar 200 bin dolardan başlayan fiyatlarla talep görüyor.

30 metrekare arsa 100 bin YTL

Semtte üç katlı müstakil bir binanın değerinin en az 300 bin YTL olduğu bildiriliyor. Yenilenmiş veya yeniden inşaa edilmiş yapılar için fiyatlar 500 bin YTL'den başlıyor. Emlakçı Nihat Belet, '10 yıl önce satışa çıkan ve ilgi görmeyen arsalar bugün metrekaresi 2 bin 500 ile 3 bin 500 YTL arasında satılıyor. Dün 30 metrekarelik bir arsayı 100 bin YTL'ye sattım' dedi. (Milliyet)