Fikirtepe çadırkente dönüştü!

Fikirtepe çadırkente dönüştü! Fikirtepe çadırkente dönüştü!

Fikirtepe’de evleri teslim edilmeyen mağdurlar, çadırlarda nöbet tutuyorlar. Senarist Raci Şaşmaz’ın inşaatları yarım bıraktığını dile getiren mağdurlar, “Kurtlar Vadisi’nin en kötü senaryosu bize yazıldı” diye açıklama yaptılar. İstanbul’da kentsel dönüşüm denilince akla ilk gelen yerlerden Kadıköy’ün Fikirtepe mahallesinde evleri teslim edilmeyen mağdurlar, kurdukları çadırlarda 24 saat nöbet tutmaya başladılar. 

Milliyet Gazetesi'nden Gökhan Karakaş'ın haberine göre yaşadıkları evleri verdikleri senarist Raci Şaşmaz’ın inşaatları yarım bıraktığını ve kiralarını ödemediğini söyleyen aileler, Pana Yapı hakkında 272 dava açtı. İnşaatlardan daire satın alanların da katıldığı eylemler yakında sünnet düğünleri ve kına geceleri ile genişleyecek. Fikirtepeli 400 aile, 2011 yılında evlerinin kat karşılığı yenilenmesi için Selimoğlu İnşaat ile anlaşma imzaladı.

2016 yılında evlerini boşaltan aileler, kısa süre sonra Selimoğlu İnşaat’ın alanı Pana Yapı’ya sattığını öğrendi. ‘Kurtlar Vadisi’ dizisiyle tanınan Pana Yapım’ın ve Pana Yapı’nın sahibi senarist Raci Şaşmaz (Necati Şaşmaz’ın ağabeyi),  evleri kısa sürede teslim edeceğini açıkladı. Aileler 2016 yılında evlerinden çıkarken başka yerlerde ev tutarak yaşam koşullarını değiştirdi. Raci Şaşmaz, 4 bin dairenin yapılmasının planlandığı 30 bin metrekare alanda Brooklyn Life, Brooklyn Dream ve Brooklyn City adında üç projeye başladı. Şaşmaz, yıkımı gerçekleşen evlerden taşınanların kiralarını ilk yıl ödedi.

Fakat kısa süre sonra iki şantiyesinde işleri tamamen duran Pana Yapı, hafriyat nakliyesini yapan kamyonların ücretlerini ve vatandaşların kiralarını ödeyemez oldu. Brooklyn City’den çıkarılan hafriyat sadece temeli atılan Brooklyn Dream’in arazisine döküldü. Evlerini kat karşılığı veren aileler kiralarını ödeyemez hale gelirken, Brooklyn Dream’den yüksek fiyatlarla daire satın alanlar dairelerine kavuşamadı. Pana Yapı’nın sahibi Raci Şaşmaz, bozulan işlerinin düzeleceğini ve inşaatlara tekrar başlayacağını söylemesine rağmen bu gerçekleşmedi.

Nöbet tutanlardan Zeynep Düzgünoğlu, “Tüm hayatımızı değiştirdiler. Doğup büyüdüğümüz yerleri bu şirkete verdik. Vadettiklerini yerine getirmediler. Sesimizi duyurmak için nöbetteyiz. Çadırları terk edersek alana kilit vururlar ve bir daha giremeyiz. Çözüm üretilene kadar buradayız” dedi.

Fikirtepeli mağdurların sözcüsü Engin Akgüzel şunları söyledi: “Şirket pek çok yere borçlu olduğu için üzerinde haciz var. Derdimizi anlatacak kimse bulamıyoruz. 37 gündür inşaat alanında yaşıyoruz. Hem yıllardır yaşadığımız evlerimizden olduk hem de ev sahibiyken kiracı olduk. Kiralarımızı ödeyemiyoruz. SGK ya da banka kredisi borçlarımız, evlerimize haciz gelmesine neden oldu. Raci Şaşmaz, ‘Kurtlar Vadisi’nin en kötü senaryosunu bizim için yazdı. Hayatımızı altüst etti. Ev sahipleri 122, daire satın alanlar 150 dava açtı. Daire satıp aldıkları senetleri kırdırarak ya da satarak başka bir mağduriyet yarattılar. İçimizden bir komisyon oluşturarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne de başvurduk.”

Fikirtepe’de yıkılan evlerinin bulunduğu alanda çadırlar kurup gece, gündüz nöbet tutan mağdurlar, tüm yetkililere seslenerek sorunlarına çare bulunmasını istedi.