Fikirtepe’de şubat ayında 15 adada temel atılacak!

Fikirtepe’de şubat ayında 15 adada temel atılacak! Fikirtepe’de şubat ayında 15 adada temel atılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999’da çıkarılan yönetmelikten önceki yapıları sağlam olarak göremeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999’da çıkarılan yönetmelikten önceki yapıları sağlam olarak göremeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:


“Ülkemiz deprem kuşağında yer alıyor. Depremde en çok riski sağlıksız yapılar oluşturuyor. Ortalama 20 milyon yapı stokumuz var. 99 Yönetmeliği’ni baz kabul edersek, 99 Yönetmeliği’nden sonra yapılan 5 milyon yapıyı nispeten sağlam görebiliriz. Ama öncesini doğrusu çok sağlam olarak göremeyiz. 2012 yılında kentsel dönüşüm yasaları yaptık. Ancak bugün geldiğimiz noktada dönüşüme uğrayan bina sayısını 960 bin olduğunu söylüyoruz. İlgili insan sayısı 3.5 milyon kişiden ibaret. Bunu yeterli göremeyiz bizim hızla şehirlerimizi depreme hazırlamamız gerekiyor. 5 Şubat’ta fikirtepe’de 15 adada temel atıyoruz. Kangren haline gelmiş 10 bin vatandaşımızın sorunlarını çözüyoruz. Deprem gelmeden hazır olmak istiyoruz.”


Sevgi ve kardeşlik


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü diğer çalışmalara ilişkin  de bilgi veren Bakan Özhaseki, terör dolayısıyla tahrip edilen illerde sürdürülen  çalışmaları anlattı. Bölgeyi “sevgi ve kardeşlik” ile ihya ettiklerini dile getiren Özhaseki, şöyle devam etti:


“Bu kapsamda başta Diyarbakır Sur olmak üzere Cizre, İdil ve Silopi, Şırnak Yüksekova ve Nusaybin’de de çalışmalar başlattık. Sur’da evi yıkılmış  herkese bugün ev verebilecek durumdayız. Silopi ve İdil’de 3 ay içerisinde  herkesin evini teslim edebilecek durumdayız. Sene sonuna kadar teröristlerin  yaktığı, yıktığı, mağdur ettiği her vatandaşın evini, ki sayısı 30 bini aşıyor,  altyapısıyla ve üstyapısıyla verebilecek durumdayız.”


Milliyet