Fikret İnan Yunanistan'ın 6 adasını alacak!

Fikret İnan Yunanistan'ın 6 adasını alacak!

Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Yunanistan'daki bir internet gazetesine yaptığı açıklamada altı adayla yakından ilgilendiğini belirterek, "Her biri için 10 ila 20 milyon euro arasında ödeme planı geliştirdik" dedi

Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Yunanistan'daki bir internet gazetesine yaptığı açıklamada altı adayla yakından ilgilendiğini belirterek, "Her biri için 10 ila 20 milyon euro arasında ödeme planı geliştirdik" dedi

Etkilerini atlatamadığı gibi krizin, giderek derinleşen hasarlarıyla mücadele etmekte zorlanan Yunanistan, bir dönem şiddetle karşı çıktığı 'ada satışı'na şimdi sıcak yaklaşıyor. Krizin ilk sıralarında Almanyanın önde gelen yayın organlarından Bild'in, elindeki adaları satmasını istediği Yunanistan'ın adalarıyla Türk yatırımcılardan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan'dan açık teklif var.
Fi Yapı'dan yapılan açıklamaya göre, konut üretiminde olduğu kadar Türkiyenin tek imarlı adası olan Garip Adayı da satın alarak burada proje geliştirerek ada konusunda da tecrübe sahibi olan İnan, altı ada ile yakından ilgili. Her bir ada için 10 ila 20 milyon euro arasında ödeme planı bile geliştiren işadamının ilgilendiği adalar ise Lichnari, Kaltsonisi, Mikri Amorgos, Kardiotissa, Nausika ve Vouvalo'dan oluşuyor.
Fikret İnan'ın Yunanistan'ın internet gazetelerinden Real News'e yaptığı açıklamaya göre, ilgilendiği bu adayla ilgili yakından incelemeler yaptıklarını belirterek, Her ada için 10 ile 20 milyon euro arasında bir fiyat düşünüyoruz. Bu adalar üzerine turizm konseptli projeler gerçekleştirebiliriz. Yapacağız yatırımın miktarı da 100 milyon euroyu bulabilir. Bu yatırım 5-6 sene içinde kendini amorti edecektir dedi.

GARİP ADA'YI 35 MİLYON DOLARA SATIN ALMIŞTI
Fi-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, ada satın alma açısından deneyimli bir isim. 2010 başlarında işadamı Ali Dartar ve ailesine ait olan Garip Adası'nı satın alan İnan, 400 bin metrekarelik adaya, kendi deyişiyle "tüm masraflar dahil" 35 milyon dolar ödemişti.
Buraya Fi-Island ismini verdiği proje geliştirme kararı alan İnan, buraya 70 villa ve 70 odalı butik otelden oluşan bir proje yapacağını ifade etmişti. Burada ticari ve sosyal alanlar da göz önüne alındığında 200 bin metrekarelik inşaat geliştireceğini açıklayan  İnan, geçen yıl yaptığı açıklamada, projeyi, en geç iki yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini söylemişti.
İnan'ın bir diğer planı da t esisi birkaç yıl işlettikten sonra satmaktı. Ancak, "Eğer iyi bir alıcı bulamazsak kendi portföyümüze koyarız" diyerek projeyi kendisinin de işletebileceği mesajını veren İnan, diğer yandan da yeni adalar satın alabileceği mesajını şu sözlerle vermişti: "Egede satılık çok ada var. Umduğumuzu bulursak satın almak için yeni adalara bakarız

NEREYE, HANGİ YATIRIMI PLANLIYOR
Fikret İnan'ın yakın zamanda yaptığı  açıklamalarında altını çizdiği noktalardan biri de turizm yatırımlarına ağırlık vereceği yönündeydi. İşadamının gündemindeki otel yatırımları şöyle:

Yer Yatırım
Garip Ada Satın aldığı adaya 70 odalı butik otel ve 70 villa yapacak
Bursa Uludağ'da otel satın aldı
İstanbul Kozyatağı İş oteli
Sakarya Otel
Almanya 1001 villalık turizm yatırımı

 

 


Hüseyin Belibağlı/Emlakkulisi.com