Florya Konutları'ndaki tadilat kanuna uygun

Florya Konutları'ndaki tadilat kanuna uygun

Florya çevresinde sahiller dahil olmak üzere irili ufaklı 428 bina yıkarak yeşil alan yaptıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, "Meclisimizin Florya Konutları için verdiği yüzde 6'lık imar, Orman Yasası'na uygun tarzda bir düzenleme hakkı getiriyor. Burada

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, bugünkü birleşiminde Florya Atatürk Ormanı içinde kalan Florya Konutları'na yüzde 6 yapılaşma izni veren imar planına yapılan itirazları reddetti. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun Bakırköy Şenlikköy Mahallesi'nde 84/1 pafta, 949 ada 131-193 parsellere ilişkin plan değişikliği itirazlarını inceleyen Belediye Meclisi, 1957 yılında çıkan ve daha önce yapılan bütün yapıları iskanlı sayan Kat Mülkiyet Yasası'na dikkat çekti.


Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Florya bölgesinde sahiller dahil olmak üzere yüzlerce bina yıktıklarını hatırlatarak, "Florya sahillerinde bizim dönemimizde irili ufaklı toplam 428 bina yıktık ve bunların olduğu yerlere yeni bina yapılmadı. Hepsini yeşil alan yaptık. Bunlar geçmişte bir takım maksatlarla yapılmış, hepsini yıkmışız. Yıktığımız binaların içinde belediyemizin sosyal tesisler müdürlük binası, destek binaları ve depolar bile vardı. Orayı tertemiz, yemyeşil hale getirdik. Florya ile ilgili kararlarımız bu gerçek ışığında değerlendirilmelidir" diye konuştu.


Belediye Meclisi'nde itirazı reddedilen yüzde 6'lık imarın Atatürk Ormanı'ndaki 12 tane ilçe belediye başkanı lojmanı, 1 başkanlık konutu, bir hizmet evi, bir tane de idari bina olmak üzere 15 yapıyı kapsadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, söz konusu binaların tamamının kamuya ait olduğunun altını çizdi. "Orada başkanlık konutlarından yeni yapılan yok. Binaların hepsi 1957 yılında çıkan Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan önce yapılmış. Ancak baraka tarzında yapılan yapılarda onarımlar, yenilemeler var" diyen Kadir Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü;


"Buradaki yapılar 1957'de çıkan Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan önce yapıldığı için kanun gereği ruhsata ve iskana bağlanabilir nitelikte. Buraya daha önce yüzde 12'lik ve yüzde 10'luk imar talep edilmişti. Meclisimiz, `Orman alanlarında verilen yapılanma koşullarına geçemeyiz' diyerek bunları reddetti. Doğrusunu da yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, burası kent ormanı olduğu için orman alanlarındaki yapılanmayı dikkate alarak, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 17. Maddesi'ne göre yapılabilecek tarzda bir imar hakkı veriyor, yapılacak yapıların imarı yüzde 6'yı geçemez diyor. Binalar da maksimum 2 kat olmak zorunda. Yani orman alanlarında verilen yapılanma koşullarıyla denk bir imardır bu. Bugün Belediye Meclisi'nde alınan karar ise, daha önce alınan bu karara itirazların reddidir. Tabi belediyeler burada onarım yaparken ilgili ilçe belediyesine bildirebilirdi. Belki bildirmeden yaptılar, eksiklik budur. Ama buradaki yapılarda imar ve yoğunluk arttırıcı hiçbir uygulama yok."


Florya Konutları'nda yapılan tadilatın yüzde 6'lık imar haddini aşmadığını vurgulayan Başkan Topbaş, "Yüzde 6'lık imarın üstünde gelen varsa da biz yıkarız. Ama geçmez. Az gelirse de ihtiyaç duyulursa tamamlarız. O yapılar kamunun, belediyenin, bugün o, yarın başkası kullanır. Neticede belediyenin malıdır" dedi.

pus