Folkart Yapı'dan Basmane Çukuru için 80 milyon dolar teklif!

Folkart Yapı'dan Basmane Çukuru için 80 milyon dolar teklif!Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun 117 ve 90 milyon dolara iki kez ihaleye çıkardığı ancak talipli firmanın çıkmadığı Basmane Çukuru'nun bugünkü ihalesine Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ teklif verdi.İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından açılan satış ihalesine Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ teklif verdi.AA
Bu haber Akşam Gazetesi'nde şöyle yer aldı:İzmir’deki Dünya Ticaret Merkezi arsasını, ihalede 80 milyon $ teklif veren Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak aldı. Sancak 'utanç çukuru'na 750 milyon liralık yatırım yapacaklarını ifade etti.


Açılan davalar nedeniyle 1999’dan bu yana tek bir çivi bile çakılmayan ve Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsası TMSF’nin İstanbul’daki merkezinde yapılan ihaleyle satıldı. İhaleyi 80 milyon dolarlık (yaklaşık 242 milyon TL) teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum kazandı. İhalenin ardından konsorsiyum adına ilk açıklamayı Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak yaptı. 


Belediye de taşınacak


İzmir’in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane Çukuru meselesinin nihayet çözüleceğine dikkat çeken Sancak, şunları söyledi: "17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından ‘utanç çukuru’ diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Şu andan itibaren amacımız tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente zenginlik katacak,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır."


Güvenlik tehdidi de var


Basmane Çukuru’nun görsel çirkinliğinin yanı sıra güvenlik açısından da büyük tehdit oluşturduğunu ifade eden Sancak, "İnşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla 20 yıl önce yapılan geçici duvarların çökmesi an meselesi" dedi.


Projeyi İzmirliler seçecek


İZMİRLİLERİN görüş ve desteklerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Sancak, şöyle devam etti: "Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapılacaktır. Basmane’deki ‘utanç çukuru’na yapılacak projeye İzmirliler karar verecektir. Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon TL’lik bir yatırım yapacağız. Projede 4 bin’i inşa aşamasında olmak üzere toplamda 9 bin kişinin istihdam edilmesini öngörüyoruz."Bu haber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı:Yılan hikayesine dönen Basmane Çukuru'nun ihalesi dün tamamlandı. Basmane Meydanı ve Kültürpark'ın yanında kent estetiğini bozan çukurun yerini artık modern bir yapı alacak

İzmir'in adeta kalbinde 17 yıldır kazılı halde akıbetini bekleyen ve "Basmane Çukuru" diye adlandırılan alanın ihalesi dün yapıldı. İhaleyi tahmin edildiği gibi, 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) İstanbul'daki binasında yapılan ihale başka talipli çıkmadığından yaklaşık yarım saat sürdü. Toplam 80 milyon dolar ödemeyi kabul eden konsorsiyum üyeleri sözleşmeye imzayı attı. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projenin asıl ahibi Güçbirliği Holding ve EGS'nin bu işi gerçekleştirmesini arzu ettiklerini ancak bunun mümkün olmadığını belirterek, "Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır" dedi.


ZARARI YARATTIĞI ALGI 

Sorunun çözülmesinde önemli bir adım atılmasının yanı sıra ihalenin onaylanması halinde birçok açıdan kente fayda sağlanacağını kaydeden Sancak "Bence Basmane Çukuru'nun kente en büyük zararı 'İzmir'de işlerin önü kesiliyor' algısı oluşturmasıydı. Sorunun çözülmesiyle İzmir yatırımcının gözünde hak ettiği değere kavuşacaktır" diye kavuştu. Sancak, çukurun çirkin görüntüsünün yanında çevre sağlığı ve güvenlik açısından da büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "Bu nedenle bir an önce el atılması gerekiyordu. İzmirlilerin görüş ve destekleri son derece önemli. Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapacağız. Projeye İzmirliler karar verecek. Hatta anket sonuçları doğrultusunda buranın adını da İzmirliler koyacak" diye açıklama yaptı. 


9 bin kişiye istihdam 

Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon liralık yatırım yapacaklarını bildiren Sancak, "Projede 4 bini inşa aşamasında olmak üzere toplam 9 bin kişi istihdam edilecek. Ayrıca bölgeye ilave trafik yükü oluşmaması için trafik danışmanları ile yapılacak çalışmalardan çıkan sonuçlar değerlendirilecek. Büyükşehir Belediyesi ile de işbirliği sağlanarak kavşak, alt geçit, üst geçit ve otopark düzenlemelerinin yapılması da gündeme gelecek" diye konuştu. 


CENAZE KALDIRILIYOR 

Rıza Akça da kaybolan yılları kente geri kazandırmak istediklerini belirterek, "İzmirlilerin göz zevkini bozan bu çukurdan kurtulacak olmasından dolayı mutluluk duyacaklarına yürekten inanıyoruz. Büyükşehir Belediyesi'ne de oldukça güzel bir hizmet binası da yapacak olmamız bizim için bir şereftir. Hayırlısıyla bu cenaze artık kalkıyor" dedi. Güçbirliği Holding ve EGS'nin borçları nedeniyle 2012 yılında TMSF'nin el koyduğu Dünya Ticaret Merkezi arsası için daha önce 2 kez ihale düzenlendi. Açılan davalar ve plan iptalleri nedeniyle yatırımcıların teklif vermekten kaçındığı çukur 4 yıldır yeni sahibini bekliyordu. İzmirlilerin ise fareler ve oluşan pislik nedeniyle yıllardır şikayetçi olduğu Basmane Çukuru'nda balık tutanlar bile çıkmıştı. TMSF, 117 milyon dolar ve 90 milyon dolarlık ihalelere alıcı çıkmayınca muhammen bedeli 80 milyon liraya indirmişti.Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İzmir`de 17 yıldan bu yana çözülemeyen ve `Basmane Çukuru` olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi`nin Ticari ve İktisadi Bütünlüğü`nün, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satış ihalesi yapıldı.


İhaleye, tahmini bedel olan 80 milyon dolarlık tek teklifi Folkrat Yapı`yı da bünyesinde bulunduran Sancak Ailesi`ne ait Saya Grup`un Livamine Madencilik A.Ş. şirketi verdi. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projeyi Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar`dan oluşan konsorsiyumla birlikte gerçekleştirip, 750 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı.


İzmir`de Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Burhan Özfatura döneminde imar planı ve sözleşmelerle yapımının önü açılan ancak, yine Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur tarafından açılan davada, Dünya Ticaret Merkezi inşaatı mahkeme kararıyla Eylül 1999`da durduruldu.


Daha sonra da imar planları açılan davalarda sürekli iptal edilen Dünya Ticaret Merkezi inşaatı, temel kazıkları çakıldıktan sonra 17 yıldır dev temel çukuru seviyesinde kaldı. Projeyi yapacak ortaklardan EGS Bank`ın bu süreçte iflas etmesi, Güçbirliği Holding`in de borçlarını ödeyememesi üzerine TMSF buradaki hisselere el koydu. 2013 yılında Dünya Ticaret Merkezi`nin revize edilerek düzenlenen yeni projesine olanak sağlayan imar planları Konak ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından onaylandı.


TMSF, 2013 yılından başlayarak hisseleri satmak için harekete geçti. 1 yıl önce ortaklara görüşlerini sordu. Büyükşehir Belediyesi satışa karşı çıktı. TMSF ise satış işlemlerinin kamu yararı adına gerekli olduğunu, iktisadi bütünlük kararı aldıklarını belirterek satış kararında ısrarcı olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi ve TMSF arasında yapılan görüşmeler uzlaşmayla noktalandı. TMSF, hissedarlar Güçbirliği ve EGS`nin de onayıyla yüzde 12 olan hissesini yüzde 30`a yükselten Büyükşehir Belediyesi`ne satışta bu hisse oranının korunacağı garantisi verdi. Ardından TMSF, Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü`nün borçları kapsam dışı olmak üzere satışa çıkardı. `Güç Yapı` adına Kemal Zorlu yeni yatırımcı bularak iktisadi bütünlükteki hisseleri almak için harekete geçti. Ancak, yeni yatırımcı bulamadı. İlk ihalede 117 milyon TL bedelle belirlenen satış talipli çıkmayınca gerçekleşmedi. TMSF`nin fiyatı 90 milyon Dolara düşürdüğü ikinci ihaleye de teklif veren olmadı.


SANCAK, AKÇA VE KAYAR 

TMSF`nin tahmini bedeli 80 milyon dolara düşürdüğü üçüncü ihale bugün saat 11.00`de TMSF`nin İstanbul`daki merkezinde yapıldı. İhaleye, İzmir`de Narlıdere ve Bayraklı`da Folkart yatırımlarını gerçekleştiren Sancak ailesine ait Saya Grup`a bağlı Livamine Madencilik adına 80 milyon dolarlık teklif verildi. İhaleye başka teklif veren olmadı. Teklifin TMSF`nin satış prosedürü kapsamında 21 Ocak perşembe günü önce Fon Kurulu tarafından değerlendirileceği, herhangi bir olumsuzluk olmazsa bu kez Rekabet Kurulu`na gönderileceği bildirildi. Rekabet Kurulu`ndan sonra Fon Kurulu son değerlendirmeyi yaparak satışı onaylayacak ve onaylamayacak.


SANCAK`TAN AÇIKLAMA 

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, ihale sonrası yaptığı açıklamada Dünya Ticaret Merkezi projesini Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar`la konsorsiyyum olarak gerçekleştireceklerini açıklandı. Sancak, İzmir`in göbeğinde kangrene dönüşen `Basmane Çukuru` sorununun çözülüyor olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Sancak, “17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından `utanç çukuru` diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Gönül isterdi ki asıl proje sahibi olan Güçbirliği Holding ve EGS bu işi gerçekleştirebilseydi. Ama bu maalesef mümkün olmadı. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır” dedi.


750 MİLYON LİRALIK YATIRIM 

Sorunun çözülmesinde önemli bir adım atılmasının yanı sıra bu ihalenin onaylanması halinde birçok açıdan kente fayda sağlayacağını düşündüklerini belirten Sancak, “Basmane Çukuru`nun İzmir`e en büyük zararı uzun yıllardır yerli-yabancı yatırımcıları ürküten, kaçıran ve `İzmir`de yatırım yapılamaz, İzmir`de işlerin önü kesiliyor, yatırımlar yarım kalıyor` algısı oluşturmasıydı. Sorunun çözülmesiyle İzmir yatırımcının gözünde hak ettiği değere kavuşacaktır. Basmane Çukuru görsel çirkinliğinin yanı sıra çevre sağlığı ve güvenlik açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle bir an önce el atılması gerekiyor. Çünkü inşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla 20 yıl önce yapılan geçici duvarların (iksa sistemi) çökmesi an meselesidir. Bu alan mevcut haliyle sadece çevresindeki binalar, o binalarda çalışanlar için değil, yoldan geçen araçlar hatta yayalar açısından bile büyük risk taşıyor” diye konuştu.


İzmirliler`in görüş ve desteklerine önem verdiklerine dikkat çeken Sancak, sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçladıklarını söyledi. Sancak, şöyle dedi: ”İzmirliler`in beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapılacağını ktır. Basmane`deki `utanç çukuru`na yapılacak projeye İzmirliler karar verecektir. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır. Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon TL`lik bir yatırım yapacağız. Projede 4 bini inşa aşamasında olmak üzere toplamda 9 bin kişinin istihdam edilmesini öngörüyoruz. Bu da İzmir için çok önemli başka bir gelişmedir.”


SözcüHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İzmir Basmane’deki ‘utanç çukuru’ denilen ve yıllardır çivi bile çakılmayan arsa, yeni bir proje ile hayat buluyor. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak atıl arsaya yapılacak proje ile ilgili “İzmir’e yakışır bir proje yapacağız” dedi.


Açılan davalar nedeniyle 1999’dan bu yana tek bir çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası TMSF’nin İstanbul’daki merkezinde yapılan ihale ile satıldı. İhaleyi 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum kazandı.


İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklamayı Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak yaptı.


ÇOK İNSAN MAĞDUR


Sancak proje ile ilgili şunları söyledi: “İzmir’in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane çukuru meselesinin nihayet çözülüyor olması sevindirici bir gelişmedir. 17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından ‘utanç çukuru’ diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Gönül isterdi ki asıl proje sahibi olan Güçbirliği Holding ve EGS bu işi gerçekleştirebilseydi. Ama bu maalesef mümkün olmadı. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirliler’in gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır.”


İzmir imajına zarar


“Sorunun çözülmesinde önemli bir adım atılmasının yanı sıra bu ihalenin onaylanması halinde birçok açıdan kentimize fayda sağlayacağını düşünüyoruz” diyen Sancak şunları ifade etti: “Bence Basmane Çukuru’nun İzmir’e en büyük zararı uzun yıllardır yerli-yabancı yatırımcıları ürküten, kaçıran ve ‘İzmir’de yatırım yapılamaz, İzmir’de işlerin önü kesiliyor, yatırımlar yarım kalıyor’ algısı oluşturmasıydı. Sorunun çözülmesiyle İzmir yatırımcının gözünde hak ettiği değere kavuşacaktır. Basmane Çukuru görsel çirkinliğinin yanı sıra çevre sağlığı ve güvenlik açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle bir an önce el atılması gerekiyor. Çünkü inşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla 20 yıl önce yapılan geçici duvarların (iksa sistemi) çökmesi an meselesidir. Bu alan mevcut haliyle sadece çevresindeki binalar, o binalarda çalışanlar için değil, yoldan geçen araçlar hatta yayalar açısından bile büyük risk taşıyor.”


750 MİLYON TL YATIRIM


Projeyi İzmirli’lerin seçeceğini de söyleyen Sancak “İzmirlilerin görüş ve destekleri bizim için çok önemli. Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapılacaktır. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır.  Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon bir yatırım yapacağız. Projede 9 bin kişinin istihdam edilmesini öngörüyoruz. Bu da çok önemli. Ayrıca bölgeye ilave trafik yükü oluşmaması için trafik danışmanları ile yapılacak çalışmalardan çıkan sonuçlar değerlendirilecek. Kavşak, alt geçit, üst geçit ve otopark düzenlemelerinin yapılması da gündeme gelecek” diye konuştu.


HER AN YIKILABİLİRDİ


Derin kazı yapılacak inşaat alanlarında toprak kaymasını önlemek için yanyana çakılan ve birbirine bağlantılı sistemlere ‘geçici iksa sistemleri’ adı verilir. Geçici iksa sistemlerinin ilk iki yıl içerisinde kapatılacağı, 2 yılın ardından işlevlerini yitirecekleri kabul edilir. İksa sistemlerinin Basmane çukurundaki gibi suya doygun halde beklemesi durumunda yıllar içerisinde çökme yaşanması.


StarHaber Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Sancak Ailesi 17 yıldan bu yana çözülemeyen ve ‘Basmane Çukuru’ diye bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi’ne 80 milyon dolarlık teklif verdi.


İZMİR’de 17 yıldan bu yana çözülemeyen ve ‘Basmane Çukuru’ olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satış ihalesi yapıldı. İhaleye, tahmini bedel olan 80 milyon dolarlık tek teklifi Folkrat Yapı’yı da bünyesinde bulunduran Sancak Ailesi’ne ait Saya Grup’un Livamine Madencilik A.Ş. şirketi verdi. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projeyi Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyumla birlikte gerçekleştirip, 750 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı. İnşaatı mahkeme kararıyla Eylül 1999’da durdurulan ve 17 yıldır dev temel çukuru seviyesinde kalan Dünya Ticaret Merkezi’ne TMSF el koymuştu. 2013’te hisseleri satmak için harekete geçildi. 1 yıl önce satışa çıktı ama yeni yatırımcı bulunamadı. İlk ihalede 117 milyon TL bedelle belirlenen satış talipli çıkmayınca gerçekleşmedi. TMSF’nin fiyatı 90 milyon dolara düşürdüğü ikinci ihaleye de teklif veren olmadı. Kültürpark’ın bitişiğinde, Basmane Meydanı’na cepheli 35 bin metrekarelik arsa İzmir’in en değerli parseli olarak biliniyordu


Yeni Yüzyıl GazetesiHaber İzmir Yenigün Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İzmir'de 1998 yılında temeli atılan ancak açılan davalar nedeniyle bir türlü yapılamaması nedeniyle "Basmane Çukuru" olarak tanımlanan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından açılan ihaleye 80 milyon dolar bedelle Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik şirketi teklif verdi


İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından açılan satış ihalesine Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ teklif verdi. TMSF'nin daha önce 117 milyon dolar ve 90 milyon dolar muhammen bedellerle düzenlediği ancak katılımın olmaması nedeniyle bugün tekrar yapılan ihaleye tek teklif, Livamine Madencilik AŞ'den geldi.


Folkart Yapı iştiraki olan ve Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar'ın da ortak olduğu şirket, Dünya Ticaret Merkezi ticari ve iktisadi bütünlüğü için muhammen bedel olan 80 milyon dolar önerdi. Ortaklık adına açıklama yapan Mesut Sancak, İzmir’in göbeğinde kangrene dönüşen "Basmane çukuru" sorununun bu ihaleyle çözüldüğünü belirterek, bir türlü hayata geçirilemeyen projenin yıllardır İzmir'de yatırım yapmak isteyenleri ürkütüp kaçırdığını savundu. "İzmir'de yatırımlar yarım kalıyor" algısının oluşmasına neden olan projenin hayata geçirilmesinin kente yönelik imaja da katkı sağlayacağını ileri süren Sancak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını da buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır."


“PROJEYİ İZMİRLİLER SEÇECEK”


Projenin bulunduğu arazinin çevre sağlığı ve güvenlik açısından tehdit oluşturduğuna dikkati çeken Sancak, inşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla yapılan geçici duvarların çökme tehlikesinin bulunduğunu öne sürdü. Mesut Sancak, sürece İzmirlileri de dahil ederek hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçladıklarını, beklentileri tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapacaklarını, projenin isminin de anket sonuçları doğrultusunda belirleneceğini ifade etti.


Konsorsiyum olarak alana 750 milyon liralık bir yatırım yapmayı öngördüklerini bildiren Sancak, 4 bini inşa aşamasında olmak üzere toplam 9 bin kişinin istihdam edilmesini öngördüklerini, bölgeye ilave trafik yükü oluşmaması için trafik danışmanları ile çalışacaklarını ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği sağlayarak kavşak, alt-üst geçit ve otopark düzenlemelerini yapacaklarını kaydetti.Sancak, ihalenin onaylanmasının ardından çalışmalara başlayacaklarını, bu yıl içinde temeli yenileyerek işe başlayacaklarını ifade etti.


18 YILDIR ÇİVİ ÇAKILMADI


Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.


İkiz kulelerden oluşan, alışveriş ve iş merkezi, sinema ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planıyla ilgili eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından hukuki süreç başlatılmıştı. 1999 yılında yürütmeyi durdurma kararıyla temel aşamasında kalan projenin ana hissedarı Güçbirliği Holding, TMSF'ye devredilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30'a çıkarılması sonrası fon tarafından iki kez ihaleye çıkan proje, teklif gelmemesi nedeniyle satılamamıştı.


Yenigün GazetesiHürriyet Ege Gazetesi'nin köşe yazarlarından Deniz Sipahi bugünkü yazısında konuyu şu şekilde ele aldı;


Dünya Ticaret Merkezi İzmir'in sembolü oldu. İyi sembol olsaydı sorun yoktu; hep olumsuzluklar akla geldi. Şimdi sıra bunu tersine çevirmekte...


19 yıl...

Dile kolay...

Bir proje için bu kadar beklenir mi?

Bir insan ömrü için uzun, bana göre bir kent için de artık uzunca bir süre...

Dünya o kadar hızlı değişiyor ki; bu kadar yıl beklemeye artık kimsenin tahammülü yok.

Dünya Ticaret Merkezi’nden bahsediyorum.

1997’de ihalesi yapıldığında Türkiye’de sadece iki alışveriş merkezi vardı.

İlki Galleria Ataköy Alışveriş Merkezi’ydi ve 1 Ekim 1988 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açılmıştı.

İkincisi 18 Aralık 1993 yılında açılan Akmerkez idi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi Güç Yapı ve EGS kazanmıştı.

İzmir’in çok ortaklı ve örnek gösterilen bu iki şirketi yükseliş trendindeydi ve bu alanda da bir ilke imza atmayı planlıyorlardı.

Ama bekledikleri gibi olmadı.

Üst üste açılan davalar, itirazlar ve geçen 19 yıl...

Dünya Ticaret Merkezi bir sembol oldu.

İyi anlamda bir sembol olsaydı; sorun yoktu.

İzmir’e yatırım yapmak isteyenlerin önünde hep soru işaretini akıllara getiren, bir “olumsuzluk sembolü” oldu.

Dün TMSF bir kez daha burasıyla ilgili ihaleye çıktı ve bu sefer Mesut Sancak, Rıza Akça ve Namet’in de içinde bulunduğu konsorsiyum ihaleyi aldı.

Eminim bu olumsuz hava bu sefer dağılacak, geç de olsa Basmane “utanç çukuru” olmaktan çıkacak, bu bölgede kentsel dönüşümü hızlandıracak güzel bir yer olacak.


Kamunun kaybı yok aksine menfaati var.

Dünya Ticaret Merkezi’yle ilgili itirazların esas konusu “kamu menfaatinin” korunmadığı yönündeydi.

Herkesin içi rahat olsun.

Kamu menfaati korunuyor, hatta fazlasıyla korunmuş oluyor.

Nasıl mı?

1997’deki ihalede Güç Yapı ve EGS, projede 6 bin 631 metrekarelik bir kültür merkezi ve 15 yıl işletmeden sonra Kahramanlar’da devredilecek bir otopark yapmayı taahhüt ediyor.

1998’de sözleşme tadil ediliyor, belediye hakları artırılıyor.

2014’teki yeni sözleşmeyle başlangıçta 6 bin 631 olan inşaat alanı 31 bin 200’e yani 5 katına çıkarılıyor.

Projenin tamamlanmasından sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binası burada olacak.

Üstelik yine başta söz verilen kültür amaçlı salonların sayısı da artacak.

Kamunun bir kaybı olmadığı gibi kazancı da var.


İyi semboller olsun

Folkart İnşaat’ın Başkanı Mesut Sancak diyor ki...

“İzmir’e 10 yıl önce geldim. Ama kendimi İzmir’de doğmuş gibi İzmirli hissediyorum. Bu kenti seviyorum ve İzmir’in geleceğine inanıyorum. Burada iş yapan şirketlerin kentin ekonomisi kadar sosyal hayatına da hizmet etmesi gerektiğine inanıyorum. Bizim bu projede yer almamızın nedeni budur. Bu projeyi İzmir’in en prestijli yerlerinden biri yapmak istiyoruz. Örneğin İstanbul’da Zorlu Center; konserlerin, etkinliklerin buluşma adresi oldu. Dünyanın en önemli sanatçıları gelip buralarda konser veriyorlar. Biz de İzmir’e böyle prestijli bir yer kazandırmak amacındayız.Şirketlerimizin hayalleriyle kentimizin hayalleri birbirine uyumlu olmalı. Belki de Folkart Sanat Galerisi’ni buraya taşımayı planlıyoruz. İstiyoruz ki; İzmir’in akla gelen iyi sembollerinden biri burası olsun...”

Bu yorumu beğendim.

Çünkü İzmir daha fazlasını hak ediyor.

Boşa geçen yılları konuşmak yerine artık geleceği konuşmamız gerekiyor.


Proje için halka sorulacak

Çok konuşulan bir proje Dünya Ticaret Merkezi...

O yüzden yine sorgulanacaktır.

Ama size iyi bir gelişmeden bahsedeyim.

İhaleyi alan konsorsiyum buraya yapılacak projeyi İzmirlilere sormayı planlıyor.

Yani tek değil; birkaç proje yapılacak.

Ve halka denilecek ki...

“Hangisini tercih edersiniz...”Hürriyet Ege/ Deniz SipahiHaber Meydan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İzmir Basmane'de 17 yıldır temel halinde bekleyen dev çukur, ilk satış ihalesi bedelinin 37 milyon dolar altında Sancak ailesine verildi. Yapılan ihaleye Sancak ailesine ait şirket tek başına girdi.


İzmir'de 17 yıldan bu yana çözülemeyen ve 'Basmane Çukuru' olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satış ihalesi yapıldı. İhaleye, tahmini bedel olan 80 milyon dolarlık tek teklifi Folkart Yapı'yı da bünyesinde bulunduran Sancak Ailesi'ne ait Saya Grup'un Livamine Madencilik AŞ şirketi verdi. İlk ihalede 117 milyon TL bedelle belirlenen satış talipli çıkmayınca gerçekleşmedi. TMSF'nin fiyatı 90 milyon dolara düşürdüğü ikinci ihaleye de teklif veren olmadı. Böylece Sancak ailesi arsayı ilk bedelinin 37 milyon dolar altında satın almış oldu.


750 milyon TL'lik yatırım yapacak 

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Dünya Ticaret Merkezi projesini Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar'la konsorsiyum olarak gerçekleştireceklerini açıkladı. Sancak, “Konsorsiyum olarak 750 milyon TL'lik bir yatırım yapacağız” dedi. Sancak, projede 9 bin kişinin istihdam edilmesini öngördüklerini sözlerine ekledi.


Tek başına ihaleye girdi

Dün yapılan ihaleye Sancak ailesine ait Saya Grup'a bağlı Livamine Madencilik şirketinden başka teklif veren olmadı. Hürriyet gazetesinin haberine göre teklifin TMSF'nin satış prosedürü kapsamında bugün önce Fon Kurulu tarafından değerlendirileceği, herhangi bir olumsuzluk olmazsa bu kez Rekabet Kurulu'na gönderileceği bildirildi. Rekabet Kurulu'ndan sonra Fon Kurulu son değerlendirmeyi yaparak satışı onaylayacak ve onaylamayacak.


17 yıldır bekliyordu

İzmir'de Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Burhan Özfatura döneminde imar planı ve sözleşmelerle yapımının önü açılan Dünya Ticaret Merkezi inşaatı mahkeme kararıyla Eylül 1999'da durduruldu. Daha sonra da imar planları, açılan davalarda sürekli iptal edilen inşaat, 17 yıldır dev temel çukuru seviyesinde kaldı. Projeyi yapacak ortaklardan EGS Bank'ın bu süreçte iflas etmesi, Güçbirliği Holding'in de borçlarını ödeyememesi üzerine TMSF buradaki hisselere el koydu.


Meydan GazetesiHaber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


İzmir Basmane'de 1999'dan bu yana tek bir çivi çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi  arsası ihalesine Folkart Yapı, Akça Holding ve Manet konsorsiyumu kazandı.


AÇILAN davalar nedeniyle 1999 yılından buyana tek bir çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası TMSF’nin İstanbul’daki merkezinde yapılan ihale ile satıldı. İhaleyi 80 milyon dolarlık (yaklaşık 242 milyon TL) teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum kazandı. İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklamayı Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak yaptı. Sancak şunları söyledi:


İZMİRLİLER GURUR DUYACAK


“İzmir’in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane Çukuru meselesinin nihayet çözülüyor olması sevindirici bir gelişmedir. 17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından 'utanç çukuru' diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Gönül isterdi ki asıl proje sahibi olan Güçbirliği Holding ve EGS bu işi gerçekleştirebilseydi. Ama bu maalesef mümkün olmadı. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirliler'in gurur duyacağı, kentekültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır.

 

İZMİR İMAJINA ZARAR VERDİ


Sorunun çözülmesinde önemli bir adım atılmasının yanı sıra bu ihalenin onaylanması halinde birçok açıdan kentimize fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bence Basmane Çukuru’nun İzmir’e en büyük zararı uzun yıllardır yerli-yabancı yatırımcıları ürküten, kaçıran ve (İzmir’de yatırım yapılamaz, İzmir’de işlerin önü kesiliyor, yatırımlar yarım kalıyor) algısı oluşturmasıydı. Sorunun çözülmesiyle İzmir yatırımcının gözünde hak ettiği değere kavuşacaktır.”


Projeyi İzmirliler seçecek

İZMİRLİLER’in görüş ve destekleri  bizim için  çok önemli” diyen Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İZMİRLİLER’in beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapılacaktır. Basmane’deki 'utanç Çukuru'na yapılacak projeye İzmirliler karar verecektir. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır.Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon TL’lik bir yatırım yapacağız. Projede 4 bin’i inşa aşamasında olmak üzere toplamda 9 bin kişinin istihdam edilmesini  öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.Güneş