Forbes az göstermiş servetim 1.4 milyar doları rahatlıkla aşar

Forbes az göstermiş servetim 1.4 milyar doları rahatlıkla aşar1.4 milyar dolarlık geliriyle bu yıl ilk kez girdiği Forbes milyarderler listesine 19'uncu Türk zengin olarak yerleşen Ali Ağaoğlu derginin açıkladığı 1.4 milyar dolarlık servetin düşük kaldığını belirterek, 'Türkiye'de en fazla arsa stoku bulunan firma k


Amerikalı Forbes dergisinin hazırladığı milyarderler listesine bu yıl ilk kez giren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, derginin açıkladığı 1.4 milyar dolarlık servetin düşük kaldığını belirterek, "Ben bu rakamı kabul etmiyorum. Türkiye'de en fazla arsa stoku bulunan firma konumundayım. Sadece elimdeki arsaların değerinin listede belirtilen rakama ulaşacağını sanıyorum" dedi.

Sıralamayı bilemem: Forbes'un sıralamasına karşı herhangi bir eleştiri getiremeyeceğine dikkat çeken Ağaoğlu, "Listedekilerden kim ne kazanır bilemem. O nedenle sıralama konusunda yorum yapmam yanlış olur. Kimsenin varını yoğunu hesaplamam. Ama benimle ilgili rakamı kabul etmiyorum" dedi.

Farklı hissettirmedi: İşini doğru yapmaya çalıştığını, bugün yaşananların da bu çabanın bir sonucu olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, şöyle konuştu: "Forbes'un milyarderler listesinde olmak onur verici. Ancak, bu farklı bir şey hissettirmedi. İşlerin doğru yapıldığını gördüğümde ne hissediyorsam, yine aynı şeyi düşündüm."

1 ayda 300 milyon YTL: Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl sonunda Akbank ve Vakıfbank'taki mevduatından faiz almayarak Ataşehir'deki My World projesinin dördüncü etabı olan Starland'den konut almak isteyen müşterilerine yüzde 12.5 peşinatla ve 7 ay taksit ertelemeli sistemle satış yaparak yeni bir finansman modeli başlatmıştı. Ağaoğlu, mevduatından faiz almamasının servetine olumsuz etkide bulunup bulunmmadığı şeklindeki soruya ise şu şekilde cevap verdi: "Kampanya sayesinde 1 ayda yaklaşık 300 milyon YTL'lik satış gerçekleştirdim."

Bizde aksiyon bitmez: Geçtiğimiz hafta ihalesini kazandığı Seyrantepe projesinin yanısıra, Bodrum'da da 5 milyar dolarlık bir projenin inşaatını sürdüren Ağaoğlu, "Ticaret, turizm ve residence'tan oluşan mix bir proje yaratacağımız Seyrantepe'den ne kazanacağımıza iş bitince bakarız. Seyrantepe'nin de yıldızı parlıyor." dedi.

Forbes'a göre en gözde bekar

Forbes'a göre bu yıl milyarderler arasında en zengin bekar Rus Roustam Tariko. 3.5 milyar dolarlık serveti ile öne çıkan Tariko 46 yaşında ve hiç evlenmemiş olmasına karşın 3 çocuk sahibi. Russian Standard marka votkalar ile milyarderler sınıfına giren Tariko tüketici kredisi alanında da faaliyet gösteriyor. 500 bin dolarlık Maybach otomobili olan Tariko'nun Sardinia'da bir de evi var. Tariko'nun ayrıca özel bir Boeing 737 jeti de var. Listede 3.5 milyar dolarlık serveti ile öne çıkan bir diğer isim ise süpermarket kralı amerikalı Ronald Burkle. 55 yaşındaki Burkle boşanmış ve üç çocuk babası.

Ikea'nın yaratıcısı 'zor hayat'tan çıktı

31 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin yedinci zengini olan Ikea'nın yaratıcısı Ingvar Kamprad, zor bir hayat yaşayan en zengin adam unvanını da aldı. Henüz çok gençken disleksi hastalığı ile baş etmek zorunda kalan Kamprad, hayata bisikleti üzerinden kibrit, balık ve yeni yıldekorasyon ürünleri satarak başladı.

Global dalga Suudi El Velid'e yaradı

Suudi Arabistan Prensi El Velid, 21 milyar dolarlık serveti ile ekonomik çöküş sonucunda en fazla büyüyen milyarder unvanı kazandı. Suudi kraliyet ailesinin üyesi El Velid, Citigroup'un en büyük hissedarı konumunda bulunuyor. Bu yıl gruba 12.5 milyar dolarlık sermaye enjekte eden El Velid bu yolla hisselerini de artırmıştı.

Enka'da mühendislik yaptı Rönesans'la milyarder oldu

Öğrenciyken 1988 yılında girerek mühendis olarak çalıştığı Enka'dan 1993 yılında ayrılarak, Rusya'da kendi şirketi olan Rönesans'ı kuran Erman Ilıcak, Forbes'un listesine göre bugün 1.9 milyar dolarlık aserveti ile en zengin 14'üncü Türk konumunda. Ilıcak'ın aldığı ilk iş St. Petersburg'da 10 kişilik küçük bir ofisin tadilatı idi. Ilıcak 10 kişiyle başladığı müteahhitlik işinde hızla yükseldi ve şimdi 6 bin kişiye istihdam sağlıyor. Şimdi Rusya pazarında Enka İnşaat ile tatlı bir rekabet içinde olan Ilıcak, Ukrayna pazarında da faaliyet gösteriyor. Alışveriş merkezleri inşaatında da öne çıkan Ilıcak Türkiye'deki faaliyetlerini ise
Ankara'da bulunan Volga Dış Ticaret Ltd. ve Rönesans Emlak GYO ile yürütüyor. Ankara'daki outlet alışveriş merkezi Optimum'un da sahibi olan Ilıcak, memleketi olan Malatya'da 100 milyon dolarlık Malatya Yaşam Merkezi'nin de hem müteahhidi hem de yüzde 10 ortağı konumunda. Ilıcak'ın Rönesans'ı ile Koçhan, 1 milyon 470 metrekarelik Zeytinburnu yat limanının ihalesini almıştı. Bu ihalede Ofer ile karşı kaşıya gelen Ilıcak geçtiğimiz yılın sonunda ise yat limanı projesinde Danıştay engeline takılmıştı. Grup şu an hálá Danıştay'dan çıkacak kararı bekliyor.

AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN / HÜRRİYET